Jesteś tutaj:

Uprawa pomidorów

1Choroby pomidorów - zestawienie

2Nawożenie i podlewanie pomidorów

3Odmiany pomidorów - charakterystyka najlepszych

4Oprysk naturalny i chemiczny przeciw mszycom

5Rozsada i sadzonki pomidorów

6Uprawa pomidorów koktajlowych z sukcesem

7Uprawa pomidorów w doniczkach

8Uprawa pomidorów w gruncie

9Uprawa warzyw

10Właściwe sadzenie pomidorów

Pomidory pochodzą z Ameryki. Na świecie są uprawiane jako warzywa wieloletnie, zaś w Polsce należą do jednorocznych. Pomidory wchodzą w skład  rodziny Psiankowatych. Owoce osiągają wielkość około 10 cm i wagę do około 0,5 kg. Mogą mieć kolor czerwony, żółty, pomarańczowy lub zielony.

Najlepiej smakują pomidory, które wyhodujemy sami na rabacie w ogrodzie. Najzdrowsze są te, które będą „bez stresu” powoli dojrzewały w pełnym słońcu. Pomidory bardzo lubią rosnąć w słonecznym miejscu usytuowanym po południowej stronie ogrodu lub pola. Każdy w swoim warzywniaku powinien mieć pomidory, kilka krzaczków, malinowe, czerwone podłużne, żółte i koktajlowe. Czerwone podłużne są idealne na przeciery i pomidorówkę.


Uprawa pomidorów


Często bojąc się, że pomidory zniszczą długo padające deszcze i zimne lato sadzimy je w szklarni. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Pomidory, które rosły w szklarni lub tunelu foliowym nie są ani tak smaczne, ani tak zdrowe, jak te które urosły w gruncie.   

Zawsze sadzę pomidory do gruntu z sadzonek, ponieważ tak jest łatwiej.  Często kupuję gotowe w sklepie ogrodniczym. Można jednak samemu wyhodować sadzonki, a co za tym idzie własne pomidory z nasion.

Warto kupować sprawdzone nasiona, te które pochodzą ze znanych i cenionych firm ogrodniczych. Zapewni nam to dorodne warzywa i obfite plony. Można również uzyskać własne nasiona, zbierając je z pomidora, którego jemy. Może plon nie będzie duży, ale satysfakcja ogromna.


Nasiona pod koniec lutego siejemy do małych plastikowych pojemników na przykład po jogurcie, lub większą ilość do dużego pojemnika po lodach. Gdy pojawią się małe roślinki, mające kilka centymetrów, to pikujemy je i przesadzamy każdą roślinkę do oddzielnego pojemniczka. Gdy sadzonki podrosną i się dobrze ukorzenią to sadzimy je do gruntu. Główna łodyga powinna mieć od około 15 do 20 cm długości.


Pomidory - owoce

Pomidory - owoce

Sadzonki warzyw sadzimy do ziemi w odstępie 0,5 metra krzaczek od krzaczka. Jak nieco podrosną to wsadzamy koło nich palik i przywiązujemy do niego pomidory paskiem uciętym z kawałka materiału lub starych rajstop. Palik chroni delikatną łodygę pomidora przed połamaniem.

 

Zobacz także: Odmiany pomidorów - charakterystyka najlepszychZanim posadzimy warzywo powinniśmy nawieźć ziemię kompostem i zmieszać go z ziemią. Ponownie nawozimy podłoże kompostem, gdy  zawiązują się owoce pomidorów.

Podłoże w którym rosną pomidory powinno być bogate w składniki pokarmowe. Najlepsza jest ziemia przepuszczalna i próchniczna.

Warzywa podczas suchych dni należy regularnie podlewać, trzeba używać do tego odstałej wody, czyli takiej która po nalaniu do konewki postoi parę godzin na słońcu i będzie miała temperaturę pokojową. Rośliny podlewamy albo rano, albo po południu, gdy schowa się już słońce, ale nie jest jeszcze tak chłodno, aby roślinom takie podlanie mogło zaszkodzić. Dobrze, jeśli ziemia i ewentualna woda na liściach zdążyły przed nocą przeschnąć.

Nie należy moczyć liści pomidorów przy podlewaniu, gdyż może to spowodować zaatakowanie krzaczków przez zarazę ziemniaczaną.  Ja podlewając pomidory kładę konewkę na ziemi przy krzaczku i leję z niej wodę. W ten sposób nigdy nie moczę liści.

Sadzonki pomidorów

Sadzonki pomidorówSamo zdrowie


Warto jeść dużo pomidorów, gdyż są one bardzo zdrowe. Zawierają w sobie dużo witaminy C oraz witaminy: A, B, D, E i K, a także sód, wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor chlor oraz miedź. Poza tym mają w sobie przeciwutleniacze, które zapobiegają chorobom nowotworowym.

Warzywa leczą, również  dolegliwości związane z chorobami  nerek, serca, cukrzycą oraz przeciwdziałają zaparciom. Jedzenie pomidorów uspokaja także nasze nerwy, działa lepiej niż melisa. Poza tym pomidory regenerują skórę, odmładzając ją, zarówno od środka jedzone jako warzywa, jak również jako plastry z pomidorów, które kładzie się na twarz.

 

Zobacz także: Rozsada i sadzonki pomidorówDla tych, którzy nie mają działek ani przydomowych ogródków polecam uprawę pomidorów w donicach na balkonie lub tarasie. Szczególnie do uprawy doniczkowej nadają się pomidorki koktajlowe, można je uprawiać w małych doniczkach lub skrzynkach balkonowych.

Możemy także posadzić w dużej donicy pomidora malinowego, musimy wsadzić w nią palik, aby pomidor się nie połamał i pamiętać o podlewaniu rośliny, co drugi dzień sporą ilością wody.  Pomidorki powinny mieć miejsce przy słonecznej ścianie balkonu lub tarasu, osłonięte od wiatru.

Pomidory zaczynamy zbierać od końca lipca, aż do pierwszych przymrozków.

Dojrzewające pomidory

Dojrzewające pomidory

Zastosowanie pomidorów


Z pomidorów poza zupą pomidorową możemy robić przeciery, ketchupy, sosy oraz sałatki. Możemy jeść je na surowo, (wtedy są najzdrowsze) lub faszerowane. Ja od lat niezmiennie najbardziej lubię jeść surowego pomidora malinowego z kanapką z szynką.

Kupując pomidory w sklepie wybieramy zawsze te, które są dojrzałe, nie poobijane i nie popsute, na przykład nie mają pozadzieranej skórki.

Zbiór pomidorów

Zbiór pomidorów


Na obiad


Na obiad idealna jest pomidorówka. Aby ja przygotować musimy kupić kawałek mięsa wołowego z kością – szponder, trzy czwarte kilograma pomidorów, marchew, pietruszkę oraz por i seler.  Najpierw wlewamy do garnka półtora litra wody i gotujemy wywar z warzyw i szpondra. Gdy ugotujemy wywar to dodajemy do niego przecier z pomidorów.

Aby zrobić przecier z pomidorów musimy umyć wszystkie zakupione pomidory, potem zdjąć z nich skórkę i pokroić w kostkę. Następnie włożyć do rondelka i dusić dwadzieścia minut. Po czym przecieramy je na sitku i wlewamy do wywaru. Zagotowujemy i mamy pyszną zupę, którą zaprawiamy śmietaną i podajemy z natką pietruszki. Smacznego!  

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz