Jesteś tutaj:

Kuchnie rustykalne - sentymentalny urok tradycji

A może stylowe meble kolonialne?
Aneksy kuchenne - integrują nie tylko przestrzeń
Blaty kuchenne - na co zwrócić uwagę?
Jak praktycznie urządzić kuchnię?
Jak urządzić małą kuchnię?
Kuchnia na poddaszu - co zrobić, aby była widna i funkcjonalna?
Kuchnia nowoczesna - estetyka, funkcjonalność, urządzenia i aranżacja
Kuchnia z wyspą - funkcjonalność i wygoda
Meble kuchenne - jaka aranżacja kuchni?
Zlewozmywak jedno i dwukomorowy - który wybrać?

Kuchnie w stylu rustykalnym są wciąż popularne. Ich sentymentalny urok, nastrój, ciepło i nawiązanie do tradycji sprawia, że panie chętnie decydują się na takie urządzenie własnej kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że musi to być duże pomieszczenie i najlepiej w domu jednorodzinnym. Nie powinno się jednak kuchni rustykalnej urządzać w domu nowoczesnym. Zobaczmy, jakie są inne zasady i wymogi aranżacji takiej kuchni.


Wyznaczniki stylu rustykalnego


Żeby kuchnię uznać za rustykalną, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim wyposaża się ją w meble i sprzęty wykonane z materiałów naturalnych, drewna, cegły, kamienia, ceramiki, wikliny, koronek. Zdecydowana większość przedmiotów znajdujących się w kuchni rustykalnej mieści się w tej stylistyce. Są to na przykład gliniane lub ceramiczne naczynia, mosiężne garnki, drewniane łyżki, koronkowe firanki, obrusy i serwetki, lniane ściereczki. Możemy tam spotkać stylizowane witraże, galeryjki, dekoracyjne gzymsy, ludowe ozdoby. Niektóre przedmioty są celowo postarzane, by sprawiały wrażenie autentycznych.

Czasem w naszych polskich kuchniach, w odremontowanych starych chatach lub dworkach, właścicielki specjalnie zachowują stare kuchnie na drewno i węgiel, by podkreślały starodawny styl kuchni. Nad nimi lubią powiesić nie tylko stylowe garnki, ale wieńce cebuli i czosnku, a także wiązanki ziół.


Dodatki, dekoracje i pamiątki


Kuchnie rustykalne mogą nawiązywać do rożnych regionów i tak spotyka się kuchnie urządzane na styl góralski, łowicki, krakowski itp. Odróżnia się je dzięki specyficznym zdobieniom mebli, stylizowanym haftom czy dekoracjom, ale ważniejsze jest to, co je łączy.

A takimi elementami, które spotyka się w każdym z tych wariantów, jest moc praktycznych i niepraktycznych dodatków. Chodzi tu o różnego rodzaju bogato zdobione pojemniki, kolorowe słoiczki oraz wiklinowe koszyczki. Ustawiane są na półkach i półeczkach, na oknach i gzymsach, wieszane na ścianach i okapach. Do tego dochodzą stare zdjęcia rodzinne, obrazki i pejzaże, zegary, wzorzyste talerze na ścianach. Na stole, półkach i w kredensie dumnie królują koronki mniejsze i większe. Czasem są to haftowane serwety i ściereczki.

Całość tworzy uroczy chaos, w którym jest jednak specyficzny klimat. Wchodząc do takiej kuchni, od progu czujemy się, jak u babci, miło i bezpiecznie. Nic dziwnego, że lubimy takie kuchnie i chętnie spędzamy w nich czas nie tylko na gotowaniu i jedzeniu.

Kuchnia tradycyjna

Kuchnia tradycyjna

Meble w kuchni rustykalnej


Do kuchni w takim stylu wybiera się charakterystyczne meble, stare kredensy, przeszklone szafki, drewniane stoły i krzesła, najlepiej jeśli sprawiają wrażenie podniszczonych. Czasem mogą być pomalowane na różne kolory, biały, jasnoniebieski, zielony.

Choć kuchnia jest stylizowana na stary styl, to muszą w niej znaleźć miejsce nowoczesne sprzęty. Najlepszym rozwiązaniem jest umiejętne ich obudowanie lub umieszczenie w zabudowie, która mieści się w wybranej stylistyce. Wszelkie roboty kuchenne, tostery, blendery, opiekacze itp. nie powinny stać na eksponowanym miejscu. Najlepiej, jeśli schowane są w zamykanych szafkach i wyjmowane tylko na czas ich wykorzystania.


Ściany, podłoga i oświetlenie


Najlepiej, kiedy podłoga jest z drewnianych desek, ale czasem pasuje również z płytek ceramicznych lub kamienia. Ściany mogą być białe lub kolorowe, miejscami wyłożone płytkami, które pasują do całości. Okna powinny być drewniane z dużymi parapetami.

Bardzo ważne jest oświetlenie kuchni rustykalnej. Główna, duża lampa najczęściej wisi nad stołem. Często jest to kolorowy klosz lub abażur. Całość kuchni można doświetlać za pomocą kilku kinkietów na ścianach lub lampek ustawionych na półkach.

Urządzenie kuchni rustykalnej wymaga pewnego zachodu i konsekwencji. Należy uważać, by utrzymać jedność stylu oraz, by nie przesadzić z nagromadzeniem zbyt wielu gadżetów. Trudniej też jest dbać o porządek w tak bogato wyposażonej kuchni, ale jest on niezbędny, gdyż łatwo tutaj o zbieranie się kurzu na tylu przedmiotach. Jeśli to nas nie przeraża, to warto rozważyć urządzenie kuchni w takim stylu.
 

Koniecznie zobacz