Jesteś tutaj:

Jak praktycznie urządzić kuchnię?

1Aneksy kuchenne - integrują nie tylko przestrzeń

2Blaty kuchenne - na co zwrócić uwagę?

3Kuchnia na poddaszu - co zrobić, aby była widna i funkcjonalna?

4Kuchnia nowoczesna - estetyka, funkcjonalność, urządzenia i aranżacja

5Kuchnia z wyspą - funkcjonalność i wygoda

6Kuchnie rustykalne - sentymentalny urok tradycji

7Meble kuchenne - jaka aranżacja kuchni?

8Salon połączony z kuchnią

9Stoły kuchenne do małych i dużych kuchni

10Zlewozmywak jedno i dwukomorowy - który wybrać?

Kuchnia – ulubione miejsce nie tylko pań domu, ale często wszystkich domowników. Tu nie tylko przygotowuje się posiłki, ale odbywają się luźne, spontaniczne rozmowy, zabawy z dziećmi, praca zawodowa i wiele innych ciekawych czynności. Dlatego zdecydowana większość ludzi lubi kuchnię i ona dobrze się im kojarzy, z zapachami dzieciństwa, ciepłem i rodzinnym nastrojem. Dlatego mając przed sobą aranżację tego pomieszczenia, postarajmy się utrzymać, a może nawet wzmocnić te atuty kuchni.


Funkcjonalność i ergonomia w kuchni


Urządzając kuchnię trzeba zadbać nie tylko o jej estetykę, ale nade wszystko o funkcjonalność i komfort korzystania z niej. Należy wziąć pod uwagę wielkość i kształt pomieszczenia, wymagania osób, które będą tu najwięcej działały, a także to, czy w kuchni tylko szykujemy posiłki, czy też je jemy. Niektórzy lubią w kuchni popracować i musza mieć skrawek miejsca na laptopa, inni często pozwalają maluchom na zabawę i będą potrzebowały na to miejsca na stole (a może pod stołem :).

Niektóre panie (albo panowie) lubią sobie tu poczytać szykując posiłki, albo podziergać, albo wykonywać wiele innych czynności (prasowanie, naprawianie garderoby, majsterkowanie itp.). Aby kuchnia nie pękła nam w szwach i nie została zagracona, należy precyzyjnie podejść do jej urządzenia. Oto kilka zasad, które ułatwiają odpowiednią aranżację.

• Oceniamy kształt kuchni oraz jej metraż i pod tym kątem obliczamy, ile mamy miejsca na wyposażenie, meble oraz inne sprzęty. Pierwszeństwo mają tu rzeczy związane z przygotowaniem posiłków i sprzątaniem po nich.

• Ustalamy, jak ustawimy niezbędne sprzęty (w jednej linii, w dwóch ciągach, a może na zasadzie wyspy).

• Jeśli wielkość kuchni na to pozwala, bierzemy pod uwagę możliwość ustawienia stołu i krzeseł, aby móc tam na co dzień jadać posiłki.

• Zastanawiamy się na materiałami do wykończenia ścian i podłogi.


• Ustalamy, jakie urządzenia i sprzęt znajdą się w kuchni i gdzie będzie ich docelowa lokalizacja (czy będą rozmieszczone samodzielnie, czy w zabudowie).

• Planujemy, w jaki sposób oświetlimy kuchnię.

Biała kuchnia

Biała kuchnia

Strefy w kuchni


Podzielenie kuchni na strefy jest bardzo praktycznym sposobem na racjonalne jej urządzenie. Pozwala na sensowne pogrupowanie mebli i sprzętu tak, by wszelkie czynności wykonywać szybko i w komfortowy sposób.

- Strefa zapasów – na jej terenie znajdzie się lodówka oraz szafki, których przechowuje się suchą żywność (mąka, kasze, cukier itp.).

- Strefa przechowywania – tu chodzi o szafki i szuflady, w których znajdą miejsce garnki, zastawa, wszelkie pojemniki i sztućce.

- Strefa przygotowywania – zazwyczaj jest to specjalny blat i wieszaki na ścianie, gdzie stoją miksery, roboty, deski do krojenia, miski i tego typu pomoce kuchenne.

- Strefa gotowania – tu znajdzie się kuchenka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa, a przede wszystkim  w miarę duży blat, na którym kroimy, smarujemy, mieszamy, czyli szykujemy posiłki.

- Strefa zmywania – na tym placu mamy zlewozmywak i, coraz częściej, zmywarkę, do tego dochodzi suszarka na naczynia oraz szafka na środki czystości i kosz na śmieci.

Kuchnia nowoczesna

Kuchnia nowoczesna

Ważne konkrety


W kuchni wszystko powinno być urządzone pod kątem komfortu i bezpieczeństwa pracy. Warto więc zwrócić uwagę na kilka ważnych wskazówek:

- Kwestia oświetlenia – należy oświetlić całą kuchnię i te miejsca, gdzie szykuje się posiłki.        

- Wysokość blatów i szafek wiszących powinna być dostosowana do wzrostu niższej osoby (najczęściej jest to pani domu).


- Jeśli nie ma miejsca na tradycyjny stół, to postarajmy się chociaż o jego namiastkę w postaci blatu rozsuwanego lub rozkładanego.

- Blaty robocze powinny mieć odpowiednia długość. Ten przy kuchence około 80 cm, a drugi, najlepiej koło lodówki 40-60 cm.

- Jeśli zlewozmywak znajduje się bezpośrednio przy kuchence, nie powinno się korzystać z komory tuż koło strefy gotowania. Można na przykład położyć na niej nakładkę i traktować, jak blat. Chodzi bowiem o to, by woda nie pryskała na gotujące się potrawy.

- Kuchenka powinna być usytuowana na nieco niższym poziomie, niż blaty robocze. Ułatwia to przestawianie garnków, zaglądanie do szykowanych potraw i mieszanie w ich.

Czerwona kuchnia

Czerwona kuchnia

A co z meblami i urządzeniami?


Wybór mebli i urządzeń typu kuchenka, lodówka, zmywarka, to chyba najprzyjemniejszy etap urządzania kuchni. Tutaj najważniejsze okazują się gust, upodobania, oczekiwania, a przede wszystkim zasobność portfela. Jesteśmy pewni, że z tym etapem poradzą sobie Państwo doskonale, czego serdecznie życzymy.
 

Koniecznie zobacz