Jesteś tutaj:

Echmea (Aechmea) - uprawa i pielęgnacja

Anturium (Anthurium) - uprawa i pielęgnacja
Guzmania - egzotyczny kwiat doniczkowy
Kalanchoe Blossfelda - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
Kalatea - Ostrzeszyn (Calathea)
Kliwia (Clivia) - efektownie kwitnąca roślina
Monstera dziurawa (wonna) i inne odmiany
Nolina wygięta (Beukarnea) - roślina nazywana stopą słonia
Palma koralowa - Chamedora wytworna
Sansewieria (Sanseweria, Wężownica) - Sansevieria
Szeflera - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Echmea jest jedną z wielu roślin ozdobnych, zaliczanych do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae), inaczej ananasowatych. O jej wyjątkowości decydują - ciekawy pokrój, dekoracyjne kwiaty oraz liście. Poza tytułowym rodzajem do bromeliowatych zaliczymy tak egzotyczne rośliny jak m.in. guzmania, oplątwa, ananas, frizea czy też bilbergia. Echmea wstęgowata, należy do najpopularniejszych przedstawicielek rodzaju, a także rodziny Bromeliaceae.


Kilka uwag o rodzaju


Achmea jest rodzajem obejmującym dziesiątki gatunków zmiennych roślin, z których znaczna część jest epifitami. Należące do rodzinny ananasowatych, charakteryzują się tym, że wraz z wydaniem kwiatostanu, rozpoczyna się proces zamierania rośliny, połączony z wydawaniem roślin potomnych, odrostów, które zastępują roślinę mateczną.

Naturalne siedliska tych roślin występują na obszarze Ameryki Środkowej i Południowej.

W naszych domach uprawia się gatunki epifity, wśród których można odnaleźć wiele pięknych roślin. Oczywiście najpopularniejszą jest wciąż echmea wstęgowata.


Zróżnicowanie gatunkowe


Mimo że w kwiaciarniach wciąż dominuje echmea wstęgowata (Aechmea fasciata), warto wspomnieć także o innych gatunkach rodzaju.
 

 • Aechmea fulgens - polska nazwa tego gatunku brzmi echmea błyszcząca. Roślina charakteryzuje się rozetą szerokich, rynienkowatych liści, od spodu szarawych oraz niezwykłym kwiatostanem. Jest on luźny i osadzony na pędzie kwiatowym. Zachwyca fioletowopurpurowymi kwiatami.
 • Aechmea miniataoryginalna roślina, głównie w okresie kwitnienia. Jej luźny kwiatostan w formie wiechy, złożony z czerwonych kwiatów wygląda wspaniale. Jego piękno podkreśla rozeta szarozielonych liści.
 • Aechmea chantinii - spotykana pod nazwą echmea lancetolistna, składa się z węższych, rynienkowatych, prążkowanych liści, na tle których bardzo dekoracyjnie prezentuje się oryginalny kwiatostan. Z pewnością gatunek wart polecenia w warunkach domowych. Tak jak echmea wstęgowata wymaga przepuszczalnego, próchniczego, a także kwaśnego podłoża. Jako epifit nadaje się także do uprawy na korze oraz pniu w bardziej naturalistycznej odsłonie.

 

Pozostałe wybrane gatunki rodzaju

Aechmea weilbachii
Aechmea aquilega
Aechmea kentii
Aechmea serrata
Aechmea drakeana
Aechmea biflora
Aechmea fasciata
Aechmea mexicana
Aechmea spectabilis

Echmea

Echmea

Zróżnicowanie odmianowe rodzaju
 

 • ‘Variegata’- odmiana o paskowanych liściach.
 • ‘Blue Tango’– o jaskrawych fioletoworóżowych kwiatach.
 • ‘Morgana’- odmiana o szarozielonych liściach , szerokich, tworzących rozetę na tle których świetnie prezentuje się różowawy kwiatostan.
 • ‘Black Marble’- niezwykle oryginalny mieszaniec o niezwykle dekoracyjnych liściach.
 • ‘Ametista’- odmiana o zielonych liściach i pięknych, wyrazistych, ametystowych kwiatach.
 • ‘Aton’– odmiana o białawych liściach i różowych kwiatach.
 • ‘Big Pink’- odmiana o zielonych liściach i dekoracyjnym kwiatostanie.
 • ‘Black’- bardzo dekoracyjna odmiana o ciemnych liściach jasno paskowanych.
 • ‘Fantasia’- mieszaniec o szerokich, zielonych liściach dekoracyjnym i luźnym kwiatostanem.
 • ‘Blue Wheat’- mieszaniec o zielonych liściach i dekoracyjnym kwiatostanie.
 • ‘Fire’– odmiana o zielonych liściach na tle których przepięknie prezentuje się kwiatostan w ognistych barwach.
 • ‘Kiwi’- niezwykle dekoracyjna odmiana o paskowanych zielonopurpurowych liściach.
 • ‘Fia’- odmiana z wyrazistym, czerwonym kwiatostanem.

 

Echmea wstęgowata najpopularniejszą reprezentantką rodzaju


Jedna z najpiękniej kwitnących reprezentantek rodzaju, której wysokość może sięgać do około 60 cm. Składająca się z niewielkiego systemu korzeniowego, dużych, bardzo dekoracyjnych liści oraz oryginalnego kwiatostanu, coraz częściej pojawia się w naszych mieszkaniach, bez wątpienia stanowiąc ciekawy, egzotyczny akcent. Liście w formie rozety, duże, szarozielone, paskowane, rynienkowate, zakończone kolcami. Taka budowa i kształt liści, ułatwia roślinie gromadzenie wody w rozecie. Kwiatostan pojawia się po około trzech latach i jest niezwykle dekoracyjny, osadzony na pędzie kwiatowym. Składa się z różowych przylistków, natomiast słabiej widoczne kwiaty właściwe są niebieskawe. Kwitnienie trwa kilka tygodni, zazwyczaj od maja do października, ale nie wykluczone jest kwitnienie także w okresie zimy.


Czy wiesz, że …

Jeżeli echmea nie chce kwitnąć bądź też chcielibyśmy przyśpieszyć kwitnienie, możemy to zrobić umieszczając przy roślinie kawałki jabłek, które będą wydzielać etylen, pozytywnie oddziałujący na roślinę, pobudzający ją do kwitnienia.

Echmea (Aechmea)

Echmea (Aechmea)

Warunki uprawy


Stanowisko - aby echmea poczuła się dobrze w naszym miejscu zamieszkania, warto zapoznać się z jej naturalnym środowiskiem. W swojej ojczyźnie echmea jest epifitem, występującym zazwyczaj na gałęziach drzew, w zagłębieniach, gdzie gromadzą się różnego rodzaju szczątki organiczne, które poza rozetą wypełnioną wodą także dostarczają roślinie ożywczych składników. Życie w takim środowisku sprawia, że rośliny zazwyczaj nie są wystawione na pełne nasłonecznienie. Lubią stanowiska widne, ale nie z palącym słońcem, najlepiej ze światłem rozproszonym, choć jak na wielu płaszczyznach, także tutaj roślina wykazuje sporą tolerancyjność. Poza jasnym stanowiskiem echmea lubi ciepło. Świetnie sobie radzi w temperaturze pokojowej, zależnie od temperatury należy dostosować wilgotność. W okresie zimowym niech temperatura nie będzie niższa niż 16°C, przy której i tak należy ograniczyć podlewanie, gdyż zostaje spowolniony wzrost i łatwo o zagniwanie.

Podłoże - ponieważ echmea jest epifitem, należy jej zapewnić przepuszczalne, próchnicze oraz lekko kwaśne podłoże. Możemy skorzystać z luźnego podłoża dla storczyków bądź samemu przygotować mieszankę, stosując np. torf z rozdrobnioną korą.

Echmea może być uprawiana także metodą hydroponiczną

Przesadzanie - ponieważ młodą roślinę oddzielamy od rośliny matecznej i sadzimy do niewielkiej doniczki z przepuszczalnym podłożem, może zaistnieć konieczność ponownego jej przesadzenia, jeszcze przed zakwitnięciem. Oczywiście przy przesadzaniu należy dobrać odpowiedni pojemnik, wiedząc, że część podziemna jest naprawdę niewielka. Poza tym echmea jako epifit nie wymaga podłoża, aby prawidłowo się rozwijać, w tym wypadku ma ono podtrzymywać roślinę, przytwierdzać. Pamiętajmy, że przy przesadzaniu zapewniamy roślinie dobry drenaż.

Temperatura - jak już wcześniej wspomniano echmea wymaga ciepłego pomieszczenia (16) 18- 24 (27) °C.

Nawożenie – raz na 3 - 4 tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym, charakteryzującym się niewielkim stężeniem. Możemy zastosować także specjalną odżywkę dla bromeliowatych. Rozcieńczony nawóz wlewamy do rynienki, choć można także na podłoże.

Podlewanie i wilgotność powietrza – echmea to tropikalna roślina, wymagająca odpowiedniej wilgotności powietrza i podłoża, dostosowanej do temperatury pomieszczenia, w którym uprawiana jest dana roślina. Im wyższa temperatura tym potrzeby rośliny pod tym względem wzrastają. Wówczas wymaga nie tylko podlewania, ale także częstego zraszania. Niskie temperatury wymagają obniżenia częstotliwości podlewania, gdyż w takich warunkach bardzo łatwo o zagniwanie rośliny.

Do podlewania wykorzystujemy wyłącznie miękką wodę, odwapnioną, deszczówkę czy też przegotowaną i odstaną. Nie powinna być zimna, najlepiej w temperaturze otoczenia. Podłoże utrzymujemy stale, delikatnie wilgotne. Wodę nalewamy do rozety, tak aby przelewająca woda nasączyła także podłoże. W rozecie woda może stać do trzech tygodni nie dłużej. Po tym czasie opróżniamy rozetę i wlewamy świeżą wodę.

W przypadku uprawy rośliny na konarze, pamiętajmy o częstym zraszaniu rośliny.

Echmea charakteryzuje się dużą tolerancyjnością i potrafi się dostosować do mniej przychylnych warunków. W zbyt gorącym pomieszczeniu także nie obędzie się bez częstego zraszania. Wilgotność powietrza można także zwiększyć ustawiając roślinę na podstawce, wypełnionej keramzytem oraz częściowo wodą, ale w takiej ilości, aby nie sięgała dna doniczki.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne – jeżeli kwiatostan przestaje być dekoracyjny, a wręcz zaczyna szpecić, można go odciąć przy samej podstawie.

Echmea - kwiat

Echmea - kwiat

Rozmnażanie


Mimo że możliwe jest rozmnażanie tych roślin z nasion, to jednak w uprawie amatorskiej zazwyczaj nie jest ono stosowane, gdyż jest bardziej kłopotliwe, a poza tym na kwitnące rośliny należy czekać kilka lat.

Jeżeli jednak zdobędziemy nasiona należy je wysiać wiosną, w ciepłe podłoże, którego temperatura wynosi minimum 25°C.
W przypadku tej rośliny, najprościej rozmnożyć ją wegetatywnie, poprzez rośliny potomne (odrosty), które achmea wydaje w trakcie powolnego zamierania. Gdy pojawią się nowe sadzonki nie śpieszmy się z ich odłączeniem. Poczekajmy aż dana sadzonka podrośnie, najlepiej osiągnie wielkość odpowiadającą połowie wielkości rośliny matecznej. Wówczas wytworzy dłuższe korzenie, dzięki temu szybciej zaaklimatyzuje się w nowym podłożu.


Choroby i szkodniki


Echmea nie należy do roślin podatnych na szkodniki, wręcz przeciwnie, wydaje się być dość odporną na tego typu problemy. Nie mniej jednak, jak roślinie zafundujemy mało przychylne warunki do rozwoju, zwłaszcza zbyt suche stanowisko, to w osłabieniu i w sprzyjających warunkach, może pojawić się dobrze wszystkim znana mszyca. Przy jej zwalczaniu, warto skorzystać z domowych sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie roztworu szarego mydła z wodą. Nie chemiczne sposoby zwalczania szkodników, pomogą także przy pozbywaniu się wełnowców i tarczników. W ostateczności można zastosować środki ochrony roślin, postępując zgodnie zaleceniami producenta preparatu.

Egzotyczna echmea, nie znosi zbyt mokrego podłoża i bardzo szybko dochodzi do zgnilizny. Należy pamiętać, że roślina jest epifitem o słabo rozbudowanym systemie korzeniowym. Zgniliźnie ulega rozeta, a także kwiatostan.

Należy zaznaczyć, że zgnilizna to nie zamieranie rośliny, które następujące po jej przekwitnięciu. Jeżeli echmea już przekwita, liście i kwiatostan zamierają, a wokół rośliny pojawiają się młode rośliny potomne.

Uprawa powinna odbywać się w warunkach jak najbliższych tym naturalnym. Z pewnością nie będziemy w stanie w pełni sprostać wymaganiom rośliny, ale starajmy się sprostać przynajmniej podstawowym wymaganiom, dzięki czemu unikniemy wielu problemów.

Zbyt niska wilgotność powietrza i podłoża oraz wysoka temperatura przełoży się na podsychanie rośliny. Zwiększając wilgotność podłoża zachowajmy umiar, podobnie przy obniżaniu temperatury, gdyż w chłodnych warunkach i znacznej wilgotności bardzo łatwo o wspomnianą wcześniej zgniliznę i utratę oryginalnego kwiatostanu.

Pięknie wybarwione rośliny uzyskamy w widnych pomieszczeniach, dlatego też jeżeli zaobserwujemy słabe wybarwienie rośliny, to jest duże prawdopodobieństwo, że echmea ma po prostu za ciemno.

Echmea (Aechmea)

Echmea (Aechmea)

Zastosowanie


Echmea jest niezwykle oryginalną rośliną ozdobną, zasługującą na pojedyncze wyeksponowanie, pięknie zaprezentuje się jako soliter w widnym pomieszczeniu, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach.

Przy trafnie zaaranżowanej kompozycji, echmea doskonale prezentuje się także w grupie. Z pewnością dobrym towarzystwem dla niej będą rośliny o dekoracyjnych liściach, zwłaszcza epifity. W takim towarzystwie możemy pokusić się o uprawę rośliny na gałęzi. Liczne towarzystwo sprawi, że zyskamy namiastkę tropikalnej rzeczywistości. Taka uprawa nie jest trudna, choć wymaga szczególnej uwagi, aby nie doprowadzić do przesuszenia roślin. Echema uprawiana na specjalnym konarze, musi mieć odpowiednio zabezpieczoną bryłę korzeniową. Świetnie sprawdza się mech torfowiec, którym otulamy korzenie, obwiązujemy i w takiej formie umieszczamy w wgłębieniu na konarze.


Uwagi końcowe


Spośród wielu gatunków rodzaju Aechmea, echmea wstęgowata wciąż króluje i należy do najczęściej spotykanych roślin ozdobnych z rodziny bromeliowatych. Poza nią zwróćmy uwagę na inne gatunki rodzaju, również dekoracyjne, ale jak na razie ustępujące miejsca swojej „siostrze”.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz