Jesteś tutaj:

Dach jednospadowy - konstrukcja i charakterystyka

Blachodachówka - budowa, montaż i zakup
Budowa więźby dachowej - najważniejsze informacje
Czterospadowy dach kopertowy
Dach mansardowy - konstrukcja, pokrycie, poddasze, izolacja i koszt budowy
Dachy płaskie - zalety i wady
Gonty dachowe - lekkie pokrycie dachu
Typy i rodzaje dachów

Częsta niechęć Polaków do zainteresowania dachami płaskimi nie powoduje niechęci do dachów jednospadowych. Są one rozwiązaniem pośrednim pomiędzy dachami płaskimi, a spadzistymi dachami dwuspadowymi. Dach jednospadowy jest zatem doskonałą alternatywą dla tych z nas, którzy szukają prostego typu dachu, o nieskomplikowanych kształtach i stosunkowo taniego w budowie.

Dach jednospadowy jest znany również pod nazwą jednopołaciowego czy pulpitowego. Z czego to wynika? Jak sama nazwa wskazuje mamy do czynienia z dachem, który ma tylko jedną połać. Jest ona skośna, a jej pochylenie zazwyczaj mniejsze niż połaci w dachach dwuspadowych. Można zatem uważać, że wykonanie tego typu dachu jest stosunkowo proste.

Nie  należy jednak zapominać o sytuacji, kiedy decydujemy się na stworzenie poddasza użytkowego. Wtedy to potrzebujemy znacznie większej przestrzeni, a konstrukcja musi zostać w zupełnie inny sposób zaprojektowana. Powstaje kilka płaszczyzn, ale poszczególne elementy konstrukcji muszą nadal tak ze sobą współpracować, aby zapewnić odpowiednią sztywność, stateczność i oczywiście wytrzymałość.


Obciążenie wiatrem


Podczas projektowania konstrukcji dachowej szczególnie ważne jest uwzględnienie czynników zewnętrznych. Chodzi tutaj głównie o wpływ obciążenia śniegiem i rozmieszczenia sił wiatru. W przeciwieństwie do oddziaływań stałych obciążenia zmienne będą uwarunkowane w zależności od rodzaju terenu i strefy wiatrowej. Ponadto istotną kwestią jest również nachylenie połaci dachowej i kształt dachu.


Inaczej siły rozkładają się w dachu dwuspadowym, a inaczej w jednospadowym. Jeżeli nachylenie dachu pulpitowego wynosi 45° to działają wtedy tylko siły parcia pochodzące od wiatru. Należy zaznaczyć, że w dachach dwuspadowych występują tylko siły ssące. Jeżeli nachylenie dachu pulpitowego wynosi 15° siły ssące są różne, ale stale największe przy okapie. Dlatego też w przypadku dachów jednospadowych o nachyleniu połaci 15° należy w dokładny sposób zadbać o okapy i zabezpieczyć je przed niszczącą siłą.

Dom z dachem jednospadowym

Dom z dachem jednospadowym

Konstrukcja, a pochylenie połaci


Dokonanie wyboru konstrukcji dachu jednospadowego z pewnością nie ogranicza się do kosztów. Jak już wspomniano wcześniej konstrukcja musi spełniać określone wymagania dotyczące zapewnienia nośności i bezpieczeństwa. Te wymagania będą inne dla konstrukcji dachu jednospadowego o niewielkim pochyleniu i inne dla pochylenia dużego. Warto zatem bliżej przyjrzeć się tej kwestii.

Chociaż są różne możliwości konstrukcję dachów  jednopołaciowych wykonuje się zazwyczaj jako drewnianą. Przykładowe zestawienie przedstawiamy w tabeli.

Tabela różnicująca drewniane konstrukcje w dachach jednospadowych w zależności od pochylenia ich połaci.

Pochylenie połaci dachowej

Konstrukcja

Małe pochylenie

· Krokwiowa

Spadek wynosi zazwyczaj 1:4.

Konstrukcję stosuje się w przypadku małych rozpiętości w świetle ścian – do 7 m. Krokiew opiera się na słupie i ścianie zewnętrznej. Długość krokwi jest uzależniona od ciężaru pokrycia dachu jednospadowego.

· Krokwiowo-zastrzałowa

Dzięki zastrzałowi stosowana jest dla większych rozpiętości w świetle ścian – do 7 m. Zastrzał jest ukośną belką, która usztywnia konstrukcję.

· Płatwiowo-kleszczowa

Płatwie opierają się na słupach i dzielą dach jednospadowy zazwyczaj na trzy równe części. Dzięki kleszczom nośność zostaje zwiększona, a rozpiętość w świetle ścian dochodzić do 12m.

Duże pochylenie

· Płatwiowo-kleszczowa

Duże pochylenie dachu jednospadowego w znacznym stopniu ogranicza dopuszczalne rozpiętości w świetle ścian. Konstrukcję płatwiowo-kleszczową dla dużych pochyleń stosuje się zazwyczaj do 6,0 m.

· Wieszarowa

Stosowana w przypadku, gdy konstrukcja nie może być oparta na słupach. Rozpiętość w świetle ścian wynosi do 7,5 m.

Dach z jednym spadkiem

Dach z jednym spadkiem

Gdzie jest wykonywany dach jednospadowy?


Decydując się na budowę dachu jednospadowego przede wszystkim uwzględniamy jego funkcjonalność i oszczędność. Bardzo często uwarunkowania przestrzeni powodują, że jesteśmy wręcz zmuszeni do zastosowania dachu jednopołaciowego. Przede wszystkim takie sytuacje mają miejsce, gdy budynek jest długi i wąski, a równocześnie usytuowany na granicy działek. Warto wtedy skorzystać z tego rozwiązania i wybudować dach pulpitowy. Umożliwi on odprowadzenie wody deszczowej i śniegu bezpośrednio na własną posesję.


Ponadto bardzo często wykorzystujemy ten  kształt dachu w przybudówkach. Wynika to zarówno z ponoszonych kosztów jak i estetycznego, w pełni zharmonizowanego całościowo wyglądu naszego domu. Z tych względów dachy  jednospadowe są bardzo popularne przykładowo przy dobudowywaniu garaży.

Dachy jednospadowe to również alternatywa dla ogródków działkowych. Jakże często spotykamy altany o takim modelu dachu? Proste i stosunkowo tanie rozwiązanie znajduje zatem swoich zwolenników i jest odpowiedzią na ich potrzeby.

Dach jednospadowy

Dach jednospadowy

Czy warto zatem zdecydować się na tak prosty w swojej formie dach i zainwestować?

Z pewnością warto wiedzieć, że można budować dach jednospadowy, a jego pokrycia nie należy kojarzyć tylko i wyłącznie z blachą trapezową czy blachodachówką. I chociaż przykładowo nie skorzystamy z dachu jednospadowego w pierwotnym projekcie i podczas budowy naszego domu, może okazać się on w późniejszym okresie użytkowania niezbędnym rozwiązaniem.
 

Koniecznie zobacz