Jesteś tutaj:

Byliny cieniolubne do ogrodu

Begonie - uprawa, odmiany i pielęgnacja
Byliny - rośliny wieloletnie
Byliny ogrodowe - ozdobne
Dąbrówka - ciekawa bylina ogrodowa
Kwiaty rabatowe
Niezapominajki - znane i lubiane kwiaty
Rośliny jednoroczne do ogrodu
Runianka japońska - zimozielona roślina okrywowa
Zawilce - odmiany i uprawa

Praktycznie w każdym ogrodzie znajdują się miejsca, do których dociera mniej słońca, niektóre z nich są nawet całkiem zacienione. O ile nie mamy problemów z doborem roślin na stanowiska dobrze nasłonecznione, o tyle kiedy przychodzi do zaplanowania tego, co posadzimy w chłodniejszym cieniu, zaczyna nam brakować pomysłów. Okazuje się, ze teren zacieniony wcale nie musi być pozbawiony roślinności, bowiem istnieje sporo gatunków, które się będą dobrze czuły w miejscach ochronionych przed słońcem. Przede wszystkim chodzi tu o byliny. Istnieje wiele gatunków roślin, które w naturalnym środowisku zamieszkują lasy i rosną pod drzewami, albo z kolei blisko jeziora czy strumienia. Na takich stanowiskach często brakuje słońca, więc byliny przyzwyczaiły się do tego. Najmniej promieni słonecznych potrzebują gatunki roślin tworzących runo leśne. Również taki rodzaj roślin możemy wprowadzić do swojego ogrodu. Głównym walorem bylin cieniolubnych są liście i trzeba przyznać, że mamy naprawdę ogromny wybór roślin o rozmaitych liściach, dzięki którym możemy stworzyć naprawdę piękny, bogaty i dekoracyjny cienisty zakątek.


Przygotowanie stanowiska


Należy pamiętać, że rośliny z natury żyjące w lasach i innych miejscach pełnych cienia potrzebują żyznej i dobrze przepuszczanej próchniczej gleby. Łatwo zniosą brak słońca, niemniej musimy im to zrekompensować dużą ilością składników odżywczych w podłożu. Zanim posadzimy rośliny cieniolubne należy przekopać wybrane miejsce w ogrodzie a następnie rozłożyć kilkucentymetrowa warstwę kompostu bądź przekompostowanej kory albo substratu torfowego a następnie delikatnie zmieszać z glebą. Należy też usunąć z podłoża chwasty i ich korzenie. Jeżeli mamy możliwość skorzystania z obornika w okresie jesiennym, to także dobrze jest go zastosować, a rozkładamy go w ilości około 5 kg na metr sześcienny działki.

Barwinek

Barwinek


Jak dobierać rośliny cieniolubne?


Biorąc pod uwagę fakt, że ozdobą roślin cieniolubnych są liście oraz to, że możemy wprowadzić do ogrodu kilka rożnych gatunków bylin o zróżnicowanym wyglądzie, zaplanujmy dobór roślin o różnych kształtach oraz o zróżnicowanej fakturze liści. Taka cześć ogrodu będzie się prezentowała najciekawiej. I tak gatunki o dużych, okazałych liściach, jak na przykład paprocie, możemy zestawiać z tymi, które mają je drobniejsze. W środku stanowiska dobrze prezentują się wysokie byliny, natomiast na obrzeżach okrywowe. Połączyć możemy także ze sobą odmiany mające wzorzyste, nakrapiane czy srebrzyste liście (miodunka pstra, jasnota plamista, gajowiec żółty, funkia „So Sweet) z tymi, których ulistnienie jest żywo zielone. Masywne kępy bylin takich jak na przykład rodgersja, będą wspaniale kontrastować ze strzelistą budową tojady czy naparstnicy. Byliny możemy podzielić pod względem wzrostu. Znajomość tych gatunków pomoże nam dobrać efektowne gatunki do naszego ogrodu.

Pierwiosnek

Pierwiosnek

Wśród bylin wysokich możemy wyróżnić:

Pióropusznik strusi
Paproć narecznicę samczą
Rodgersję
Tarczownicę tarczowatą
Wrotycz wielkolistny
Paprotnik szczecinkozębny

Byliny średnie, dobrze czujące się w cieniu to na przykład:

Brunera wielkolistna
Czosnek niedźwiedzi
Dzwonek
Kosaciec
Turzyca Morrowa
Zawilec mieszańcowy
Żywokost wielokwiatowy

Do niskich bylin zaliczamy między innymi:

Dąbrówkę rozłogową
Barwinka pospolitego
Jaskra rozłogowego
Jasnotę plamistą
Pierwiosnki
Runianka japońska

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Oczywiście to tylko przykłady gatunków, z których możemy skomponować rabatę składająca się z roślin o zróżnicowanej wysokości. Jeżeli sama zieleń to za mało, naprawdę efektownie będą wyglądały gatunki, które kwitną nawet w miejscu zacienionym, są to:

Języczki
Dzwonki
Bodziszki
Pysznogłówka
Begonie
Pierwiosnki
Niezapominajki

Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowaPielęgnacja bylin przeznaczonych do miejsc zacienionych


Najważniejszą zasada pielęgnacji roślin cieniolubnych w ogrodzie odnosi się do dostarczania im odpowiedniej ilości wilgoci, a także zapewnianie im żyznego, pełnego składników odżywczych podłoża. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest rośliny cieniolubne, ale potrzebująca spora ilość wilgoci posadzić w pobliżu oczka wodnego. Jeżeli nie ma takiej szansy, będziemy musieli często podlewać te miejsca. Częste dostarczanie wody jest ważne zwłaszcza jeżeli byliny sadzimy pod drzewami.

Nietrudno się domyślić, że sporo wody z opadów jest zatrzymywana prze koronę drzewa, dużo też wypijają korzenie, co nasze byliny pozbawia odpowiedniej ilości wilgoci. Byliny podlewamy wczesnym rankiem albo niezbyt późnym popołudniem. Chodzi o to, by ziemia i same rośliny nie były zbyt wilgotne po zapadnięciu zmroku, kiedy to na żer wyjdą ślimaki, które poczują wilgoć i będą niszczyły niektóre byliny, czyniąc sobie z nich posiłek. Takie liście nie wyglądają zbyt dekoracyjnie, więc lepiej zapobiegać pogryzieniu przez ślimaki. Również ważne jest nawożenie. Wiosną oraz jesienią należy zastosować zabieg polegający na rozłożeniu pomiędzy bylinami cieniolubnymi około 2 czy 3 centymetrowej warstwy kompostu. W okresie wegetacji można też stosować nawozy przeznaczone właśnie do tego typu rośli, które są do kupienia w sklepach ogrodniczych. Należy dokładnie przestrzegać zarówno dawek jak i częstotliwości nawożenia podawanych na opakowaniu. Jeżeli w ogrodzie mamy drzewa, warto w okresie jesiennym pokryć nimi rabaty, a wiosną przenieść je na kompost. Dzięki temu powstanie podłoże liściowe, podobne do tego, jakie mamy w lesie w naturalnym warunkach. Taką glebą należy wzbogacić podłoże na którym sadzimy byliny.

Wiele bylin to rośliny wieloletnie, które będą cieszyć nasze oko w ogrodzie długo, dodatkowo rośliny te nie są drogie w porównaniu z krzewami, czy drzewkami. Te walory w połączeniu z pięknym wyglądem i małymi wymaganiami jeżeli chodzi o nasłonecznienie sprawiają, że coraz więcej miłośników roślin wprowadza efektowne byliny do swego ogrodu w miejsca, które do tej pory były niedocenione z powodu małej ilości światła.

Dzwonek skupiony

Dzwonek skupiony

Begonia

Begonia

Niezapominajki

Niezapominajki

Tekst: Marta Niegerewicz

Koniecznie zobacz