Wybieramy sadzonki (kłącza, cebulki) czosnku niedźwiedziego

Jesteś tutaj:

Wybieramy sadzonki (kłącza, cebulki) czosnku niedźwiedziego

3,5/5 (144 ocen)

Jeśli chcesz mieć na swojej rabacie lub w cienistym zakątku ogrodu roślinę ozdobną i wartościowe zioło w jednym, zainteresuje Cię czosnek niedźwiedzi – cebulki tej cennej i odpornej byliny, raz posadzone, kwitną przez wiele lat z rzędu, nie bojąc się chorób, szkodników ani siarczystych mrozów. Aby jednak zbierać aromatyczne liście i podziwiać urocze kwiaty prezentowanej rośliny, należy zaopatrzyć się najpierw w zdrowy materiał sadzeniowy wysokiej klasy. Jak rozpoznać dobre cebulki czosnku niedźwiedziego, gdzie je kupić, jak i kiedy posadzić? Zdradzamy sekrety sadzonek wysokiej jakości!


Jak wyglądają cebulki czosnku niedźwiedziego?


Czosnek niedźwiedzi wykształca bardzo charakterystyczne cebulki o silnie wydłużonej, cylindrycznej formie. Mogą być lekko pękate u podstawy. Ładnie wyrośnięty materiał sadzeniowy przypomina nieco korzenie palowe warzyw korzeniowych. Warto przy tym wiedzieć, że zdrowe cebulki są twarde i mają kremowobiały kolor, a ich powierzchnię okrywają miękkie, cienkie suche łuski.


Terminy sadzenia i kwitnienia


Dorodne cebulki z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym najlepiej przyjmą się na nowym stanowisku jesienią. Termin ten jest szczególnie polecany dla mrozoodpornych i wcześnie kwitnących gatunków, ponieważ jesienią – we wrześniu i na początku października – podłoże jest zazwyczaj odpowiednio wilgotne, dlatego uprawy nie trzeba nawadniać tak intensywnie jak wiosną. Ponadto okazy, które ukorzenią się na rabacie przed nadejściem zimy, zakwitną w najbliższym sezonie szybciej i bujniej. Gwiazdkowate, delikatne z wyglądu kwiaty czosnku niedźwiedziego, zebrane w baldachowate grupki, pojawiają się na pędach na przełomie kwietnia i maja. Rośliny nabierają jednak wartości dekoracyjnej znacznie wcześniej, bo już w marcu, gdy wypuszczają soczyście zielone, gładkie, lancetowate liście, podobne nieco do ulistnienia konwalii majowej, ale zebrane w obfite, kępkowate rozety. Można je zrywać i spożywać na surowo bądź po ususzeniu, w zupach, sosach oraz sałatkach, są bowiem bardzo aromatyczne, a przy tym zasobne w witaminę C i odkażające olejki eteryczne. Surowiec nadaje się do użytku w kuchni tylko do momentu, w którym zaczną rozwijać się pierwsze kwiaty.


Wybór i zakup cebul – najważniejsze informacje


Zakupu sadzonek czosnku niedźwiedziego możemy dokonać w sklepie stacjonarnym lub przez internet. Każda z tych opcji ma swoje zalety. Jeśli udamy się do centrum ogrodniczego, będziemy mogli obejrzeć cały materiał sadzeniowy, by samodzielnie wybrać największe i najładniejsze cebulki. Zwróćmy uwagę, czy oglądany przez nas okaz ma grube, dobrze uformowane korzonki, czy nie widać na nim przebarwień i czy nie jest miękki.

Zakupy przez internet są z kolei szybsze i zazwyczaj tańsze. Aby zyskać gwarancję, że otrzymamy zdrowe cebulki zdatne do uprawy, wybierajmy tylko sklepy ogrodnicze oferujące sadzonki czosnku niedźwiedziego I wyboru. Pod taką etykietą w sprzedaży dostępne są najlepiej wyrośnięte okazy, które na pewno zakwitną w pierwszym roku po posadzeniu. Szczególnie wysoką jakością cechują się cebule sprowadzane z Holandii – zagraniczny materiał sadzeniowy najłatwiej znaleźć właśnie w sklepach internetowych.


Wybór stanowiska


Czosnek niedźwiedzi, podobnie jak większość bylin cebulowych, lubi gleby umiarkowanie zwięzłe, wilgotne i bardzo dobrze przepuszczalne. Pod jego uprawę można przeznaczyć dowolne podłoże zdrenowane żwirkiem i wzbogacone rozłożonym, drobnym kompostem, a w razie potrzeby – również niewielką dawką nawozu wieloskładnikowego do gatunków kwitnących. Jako roślina typowa dla skupisk leśnych, gatunek ten preferuje stanowiska ulokowane w półcieniu lub nawet w cieniu drzew liściastych. W takich miejscach rozrasta się z roku na rok, tworząc atrakcyjne, zwarte kobierce.


Sadzenie czosnku niedźwiedziego


Cebulki czosnku niedźwiedziego wydzielają charakterystyczny, przyjemny czosnkowy zapach, skutecznie odstraszający szkodniki, dlatego nie trzeba sadzić ich w koszykach ani w żaden sposób zabezpieczać przed gryzoniami. Nie wymagają też okrywania ściółką na zimę. Dla uzyskania najlepszego efektu wizualnego zaleca się rozmieszczać sadzonki w większych skupiskach, w rozstawie nie większej niż 15 x 15 cm. Głębokość sadzenia zależy z kolei od rozmiarów danej cebulki. Aby rośliny rozwijały się prawidłowo, grubość warstwy ziemi od szczytu sadzonki do powierzchni podłoża powinna wynosić ok. 3-5 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz