Jakie cebulki tuberozy kupić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie cebulki tuberozy kupić? Zobacz!

3,5/5 (102 ocen)

Tuberoza to niezwykły kwiat o egzotycznym rodowodzie – z tego powodu potrzebuje dużo słońca i ciepła. Najczęściej zatem uprawia się ją w przydomowych szklarniach, choć istnieje możliwość posadzenia również w ogrodzie. Tuberoza wytwarza przepiękne perłowobiałe kwiaty, które wydzielają przyjemny i intensywny zapach – nic dziwnego, że chętnie tworzy się z nich bukiety. Jeśli chcielibyśmy zatem poczuć niecodzienny klimat, powinniśmy się zainteresować kupnem cebulek tuberozy.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Cebulki tuberozy to tak właściwie bulwy hypokotylowe. Nie mają zatem ani warstw, ani łusek. Poza tym cechuje je mocno nieregularny kształt, choć zazwyczaj są wyraźnie wydłużone (mogą mieć ok. 6 cm). Ze znajdujących się na nich „oczek” wyrastają pędy nadziemne.

Pamiętajmy, by kupować cebulki wyłącznie od zaufanych sprzedawców – najlepiej każdego roku nowe. Warto też inwestować w cebulki o jak największym rozmiarze, ponieważ wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że szybciej zakwitną. W ofercie handlowej można się też spotkać z nasionami tuberozy, jednak odradzamy ich nabywanie. Uprawa z nasion wiąże się bowiem z kilkuletnią produkcją w ściśle określonych warunkach, dlatego skierowana jest głównie do fachowców.


JAKOŚĆ CEBULEK


Bardzo ważne jest, abyśmy kupowali wyłącznie pojedyncze cebulki. Powinniśmy za to unikać wiązek małych cebul przybyszowych zrośniętych ze sobą, ponieważ najpewniej nie uzyskamy z nich kwiatów. Wynika to z tego, że cebulki tuberozy muszą dorosnąć do odpowiedniej wielkości, aby móc wydawać kwiaty. Natomiast w naszych warunkach klimatycznych sezon wegetacyjny często jest dla nich za krótki i są w stanie wytworzyć wyłącznie liście.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Jeżeli chcemy posadzić cebulki tuberozy bezpośrednio w gruncie, powinniśmy to zrobić najwcześniej w połowie kwietnia, gdy zaczną ustępować przymrozki. Natomiast w uprawie doniczkowej lub w ocieplanej szklarni możliwe jest wcześniejsze przystąpienie do zabiegu, np. w marcu. Wtedy też w maju, kiedy mamy całkowitą pewność, że minęły chłody, możemy przesadzić rośliny na rabaty. Kwitnienie tuberozy rozpoczyna się pod koniec lipca i trwa najczęściej do połowy września.


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Mimo tego, że cebulki tuberozy są duże, umieszcza się je dosyć płytko. Zaleca się więc, by nad nimi znalazła się zaledwie dwucentymetrowa warstwa ziemi. Pod nimi z kolei należy stworzyć warstwę drenażu – kwiat ten wymaga bowiem lekko wilgotnego podłoża, jednak źle reaguje na stojącą wodę, która może prowadzić do gnicia korzeni. Co do rodzaju gleby – w uprawie doniczkowej sprawdzi się dobrej jakości ziemia do kwiatów.

Warto też wspomnieć, że ze względu na dorodność cebul należy je sadzić w odstępach co 8 cm. Jeśli z kolei posiadamy całoroczną szklarnię, dobrze zainwestować w duże pojemniki, w których będziemy mogli rozmnażać tuberozy bez konieczności przesadzania roślin nawet przez trzy lata.


GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Stanowisko musi być ciepłe i słoneczne. Należy jednak unikać wystawy południowej, ponieważ tuberozy potrzebują dużej porcji światła wyłącznie przez określoną liczbę godzin. Najlepiej zatem wybrać dla nich takie miejsce w ogrodzie, do którego słońce przesuwa się dopiero późnym popołudniem (ok. 15:00). Z kolei w wypadku uprawy domowej lub szklarniowej światła powinno być jak najwięcej. Temperatura powietrza optymalna dla wzrostu tuberozy jest bardzo wysoka (ok. 25°C), podobnie jak temperatura podłoża (ok. 20°C). Nie można też zapominać o zapewnieniu odpowiedniej wilgotności gleby.


ROZMNAŻANIE


W naszych warunkach klimatycznych nie zaleca się samodzielnego rozmnażania cebulek, ponieważ najpewniej skończy się ono niepowodzeniem. Najlepiej więc każdego roku kupować nowe cebulki tuberozy – warto, ponieważ wydatek jest niewielki.
Okazuje się, że cebula, która już raz zakwitła, więcej tego nie powtórzy. Także próby rozmnażania z cebulek przybyszowych zazwyczaj nie dają efektów, ponieważ nim zdążą one nabyć zdolność do wydawania pędów, nadchodzą mrozy. Do rozmnażania tuberozy nadają są zatem wyłącznie całoroczne szklarnie.


WYKOPYWANIE I PRZECHOWYWANIE CEBULEK


Zazwyczaj przechowywanie cebulek nie jest konieczne, ponieważ regularnie powinniśmy nabywać nowe – o czym już wspomniano. Jeżeli jednak interesuje nas produkcja tuberozy w szklarni, należy wykopać cebulki, zanim nadejdzie zima. Następnie, po osuszeniu i oczyszczeniu, trzeba przenieść je do ciemnego pomieszczenia o temperaturze ok. 10°C. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz