Skorzonera (wężymord, czarny korzeń) - siew, uprawa i wymagania

Jesteś tutaj:

Skorzonera (wężymord, czarny korzeń) - siew, uprawa i wymagania

3,3/5 (64 ocen)

Wysiew nasion


Skorzonerę uprawia się wyłącznie z siewu nasion. Nasiona należy wysiać jednak jak najszybciej, gdyż mają bardzo krótką żywotność i już w drugim roku po zebraniu zaczynają tracić zdolność kiełkowania. Odmiany o krótszym okresie wegetacji wysiewa się w kwietniu (możliwy jest też siew w marcu, jednak tak wczesna uprawa niesie ze sobą ryzyko wybicia warzyw w pęd kwiatostanowy jeszcze w tym samym roku) i zbiera jesienią, natomiast rośliny o długim okresie wegetacji lub uprawiane na słabszych glebach, sieje się w sierpniu i zbiera w październiku następnego roku. Nasiona należy wysiać w rzędy oddalone od siebie 30 - 35 cm., a po wschodach przerywać (czas kiełkowania wynosi ok. 2 tygodni i może odbywać się już przy temperaturze 3-4°C), pozostawiając w rzędzie jedną roślinę co 6 - 7 cm.


Zabiegi pielęgnacyjne


Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie skorzonery należy odchwaszczanie i wzruszanie wierzchniej warstwy gleby, gdyż młode siewki są bardzo wrażliwe na obecność chwastów oraz zaskorupienie gleby. Na małych obszarach pielenie zwykle wykonuje się ręcznie, natomiast na większych można stosować odpowiednie środki chemiczne, wybrane z aktualnego rejestru MRiRW (obecnie na liście znajduje sie jeden preparat chwastobójczy: Kerb 50 WP, który należy zastosować przed siewem nasion lub tuż po wysiewie, ale przed wschodami warzyw). Latem zagony na których uprowadzona jest uprawa skorzonery warto również dodatkowo nawadniać, co pozwala roślinom wykształcić korzenie lepszej jakości.


Zbiór


W zależności od sposobu uprawy, korzenie skorzonery wykopuje się późną jesienią (X - XI) lub w październiku następnego roku. Zbiór zimą także jest możliwy, jednak wtedy korzenie tracą na jakości i pogarsza się ich barwa. Ze względu na dużą kruchość miąższu, korzenie należy wykopywać bardzo ostrożnie, używając do tego celu wideł szerokozębnych. Wykopane korzenie pozbawia się naci (odcinając ją tuż nad główką) i po dokładnej segregacji, składuje się w pryzmach w piwnicy (temperatura przechowania powinna wynosić ok. 0-1°C, a wilgotność ok. 95-98%), przykrywając warstwą wilgotnego pisku lub dołuje na zagonie w postaci zagłębionych kopców.


Choroby i szkodniki


Skorzonera nie należy do warzyw szczególnie wrażliwych na choroby i szkodniki, jednak czasami mogą jej zagrażać mszyce, a na liściach mogą pojawiać się objawy mączniaka rzekomego. Przestrzeganie zmianowania, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i szkodników). Przed siewem nasiona warto też zaprawić polecaną dla innych warzyw korzeniowych zaprawa nasienna T 75, co pozwala zabezpieczyć kiełkujące rośliny przed wystąpieniem zgorzeli siewek.

Dobre nasiona skorzonery kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Warzywnictwo” E. Kołota, M. Orłowski, A. Biesiada, wyd. UWP Wrocław 2007 r.
2. „Warzywnictwo” Zofia Dobrakowska-Kopecka, Roch Włodzimierz Doruchowski, Marian Gapiński, PWRiL W-wa 1999r.
3. „Warzywnictwo” Z. Legańska, J. Balcerzak ,Wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r.
4. „Warzywa wędrują za człowiekiem” B. Kuźmiński LSW W-wa 1975r.
5. „Działkowiec” 10/07 „ Skorzonera” str. 52/53 mgr E. Sikora

Koniecznie zobacz