Rodzaje rabat bylinowych - ciekawe propozycje na długotrwałe urozmaicenie ogrodu

Jesteś tutaj:

Rodzaje rabat bylinowych - ciekawe propozycje na długotrwałe urozmaicenie ogrodu

3,8/5 (21 ocen)
Kwiaty mogą być sadzone w dowolnym miejscu, a jeżeli tylko spełnimy ich minimalne wymagania, możemy liczyć na przepiękne, obfite i długotrwałe kwitnienie. Ulubione stanowiska do siania i sadzenia wszelkiego rodzaju roślin ozdobnych to zazwyczaj bezpośrednie okolice naszych domów. Chcemy, aby wyglądały one pięknie jak najdłużej, dlatego też bardzo często decydujemy się na uprawę bylin, czyli gatunków wieloletnich, które odpowiednio pielęgnowane będą zdobiły okolicę przez bardzo długi czas. Jeżeli nasz przydomowy ogródek nie jest jeszcze zagospodarowany, warto zapoznać się z charakterystyką popularnych rabatek bylinowych, gdyż może to właśnie one w przyszłości znajdą się na tym miejscu.
 

Rodzaje rabat bylinowych

 
Wybór rodzajów rabat jest bardzo duży. Jeżeli zdecydujemy się uprawiać rośliny wieloletnie, ich różnorodność się zmniejszy, lecz nie oznacza to, że nie będziemy mieli pola do manewru. Rabata bylinowa jest pojęciem ogólnym, które oznacza miejsce przeznaczone tylko i wyłącznie pod rośliny wieloletnie, a okazy jednoroczne używane mogą być do wypełnienia pustych przestrzeni po gatunkach już przekwitłych. Ze względu na formę takiej rabaty możemy wyróżnić następujące jej rodzaje: 
Rabata bylinowa formalna – skomponowana jest na planie podstawowych figur geometrycznych. Bardzo często występują tutaj kąty proste i okręgi lub części okręgów, pożądane są ponadto układy symetryczne. Nie jest dopuszczalne rozrastanie się roślin poza wyznaczone granice, ponieważ swobodnie rozwijające się byliny przestają wyglądać efektownie.
 
Rabata bylinowa nieformalna – w porównaniu do poprzedniego typu taka rabata cechuje się mniej restrykcyjną formą. Nie oznacza to jednak, iż jej układ nie jest szczegółowo zaplanowany, a wręcz przeciwnie. Kompozycje tego rodzaju bardzo często wykorzystywane są przez projektantów zieleni, którzy falistymi granicami rabat nieformalnych dekorują przestrzenie przy ogrodzeniach lub domach.
 
Rabata bylinowa skalna – bardzo ciekawy, oryginalny i coraz częściej wybierany rodzaj rabaty bylinowej przed domem. Jak sama nazwa wskazuje, składa się on przede wszystkim z roślin preferujących suche i słoneczne stanowiska, a także ze skalnych elementów, takich jak głazy czy kamienie. Gatunki uprawiane na skalniakach z reguły nie są bardzo wymagające, dlatego też nawet początkujący ogrodnik nie powinien mieć z nimi problemu. Czasami rabaty skalne w miarę dosadzania nowych roślin i powiększania ich powierzchni zamieniają się w prawdziwe ogrody skalne, które wyglądają szczególnie efektownie, jeśli są ulokowane przed budynkami.
 
Rabata bylinowa jednogatunkowa lub jednorodzajowa – te dwa typy rabat bylinowych przed domem zawierają bardzo podobne rozwiązania. Rabata jednogatunkowa to taka kompozycja, w obrębie której posadzono tylko jeden gatunek roślin, natomiast rabata jednorodzajowa obsadzona jest gatunkami roślin z jednego rodzaju. W pierwszym przypadku przykładem może być fragment przestrzeni, na którym rosną same sasanki zwyczajne, natomiast w drugim – rabata zagospodarowana różnymi gatunkami sasanek.
 
Rabata bylinowa słoneczna – jest to rodzaj kompozycji zaplanowanej w miejscu, które przez większą część dnia znajduje się w zasięgu promieni słonecznych. W obrębie takiej rabaty rosną gatunki, którym podobne warunki środowiskowe sprzyjają w rozwoju. Dobrym przykładem może być rabata ulokowana po jego południowej stronie, gdzie światło słoneczne dociera przez cały dzień.
 
Rabata bylinowa cienista – w przeciwieństwie do poprzedniczki ta kompozycja znajduje się w całkowitym lub prawie całkowitym cieniu, a w jej skład wchodzą rośliny, które nie przepadają za światłem słonecznym. Projekty takie mogą być zlokalizowane z północnej strony domu bądź pod wysokimi  drzewami, rzucającymi dużo cienia. Wbrew pozorom wybór roślin odpowiednich do nasadzeń tego typu jest całkiem spory. Na stanowiska cieniste nadają się między innymi gatunki o ozdobnych liściach – dziesiątki odmian funkii oraz paprocie, ciekawie wijące się pnącza, np. bluszcz pospolity, i kolorowo kwitnące kwiaty – żurawki, hortensje, tawułki, rodgersje czy pluskwice.
 
Rabata bylinowa jednokolorowa – to kolejny sposób na obsadzenie rabaty roślinami podobnymi do siebie, w tym przypadku kierujemy się jednak ich kolorami. Przykładem takiej rabaty bylinowej przed domem może być kompozycja złożona z samych czerwonych kwiatów lub z roślin o kwiatach bardzo niepozornych, ozdobnych głównie z liści. Stworzenie takiego jednokolorowego projektu z samych bylin nie jest łatwe, znacznie prościej sprawa przedstawia się w przypadku gatunków jednorocznych. W lepszych sklepach ogrodniczych dostępne są nawet specjalne mieszanki nasion.
 
Rabata bylinowa wielokolorowa – jak sama nazwa wskazuje jest to przeciwieństwo rabaty jednokolorowej. Kompozycja składa się z roślin kwitnących na różne kolory, jednak ich dobór nie może być przypadkowy. Podobnie jak każdy inny projekt,  również i ten musi zostać przygotowany w taki sposób, by barwy ładnie ze sobą współgrały.
 
Rabata bylinowa wodna – zakładana jest tylko i wyłącznie w pobliżu zbiorników wodnych, również tych sztucznych i niedużych, takich jak oczko wodne. W jej skład wchodzą nie tylko rośliny wodne, ale również te, które dobrze czują się w pobliżu wody. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami dobrać gatunków do takiego projektu, warto zakupić mieszankę roślin wieloletnich do obsadzania oczek wodnych, dzięki której zyskamy gotowy zestaw efektownych bylin lubiących wilgoć.
 
 
Różnego rodzaju kompozycje kwiatowe, ulokowane w reprezentacyjnych miejscach ogrodu, są zawsze mile widziane i spotykają się z uznaniem zarówno przechodniów, jak i naszych gości. Zadbana rabata bylinowa przed domem może być oznaką, iż mieszka tam prawdziwy miłośnik natury. Jeżeli nadal nie zagospodarowaliśmy terenu w pobliżu budynku, warto zrobić to niezwłocznie, a jeśli posadzimy rośliny wieloletnie, nie będziemy musieli co roku obmyślać nowych kompozycji. Oczywiście po pewnym czasie może stać się to wadą, gdyż cały czas będziemy mieli do czynienia z tymi samymi kwiatami, dlatego aby uniknąć monotonii warto zainteresować się też gatunkami jednorocznymi na rabaty. Decyzja należy tylko i wyłącznie do nas samych.

Koniecznie zobacz