Cebulki tygrysówki - jakie wybrać do ogrodu? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Cebulki tygrysówki - jakie wybrać do ogrodu? Podpowiadamy!

3,4/5 (18 ocen)

Tygrysówka to roślina niezwykłej urody. Jej znakiem rozpoznawczym jest wyjątkowa delikatność kwiatów. Każdym z nich możemy się cieszyć zaledwie dzień, gdyż przekwitają w dobę. Na szczęście na ich miejscu szybko rozwijają się nowe. Warto wspomnieć, że swoją nazwę tygrysówka zawdzięcza kropkowaniu, które zdobi płatki od strony kielicha kwiatowego.

Czy wyhodowanie samemu tak oryginalnego kwiatu nie powinno być powodem do dumy? Polecamy zatem kupić cebulki tygrysówki i przystąpić do dzieła!


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Cebulki tygrysówki muszą pochodzić z zaufanego źródła. Zasada ta dotyczy zarówno specjalistycznych centrów ogrodniczych, jak i sklepów internetowych. Wybierając cebulki, powinniśmy zwrócić uwagę na ich pochodzenie, ponieważ tylko okazy wyselekcjonowane w procesie produkcji ogrodniczej są nam w stanie zapewnić kwiaty dobrej jakości. Oprócz tego sprawdźmy, czy materiał roślinny jest prawidłowo opisany, zwłaszcza wtedy, gdy planujemy w ogrodzie zestawienia kwiatów w konkretnych kolorach i o podobnej wysokości. W przeciwnym razie może się okazać, że omyłkowo sprzedano nam cebulki innej rośliny.


JAKOŚĆ CEBULEK


Kwiaty tygrysówki wyrastają z cebul zbudowanych z mięsistych łusek, które bardzo dobrze widać po przekrojeniu ich na pół. Łuski mięsiste są z kolei otoczone łuskami zewnętrznymi – suchymi i cienkimi. Przy zakupie powinniśmy sprawdzić, czy cebulki nie są zawilgocone i czy nie pleśnieją. Uwagę warto zwrócić także na rozmiar cebulek – im są dorodniejsze, tym większe prawdopodobieństwo, że zakwitną w najbliższym sezonie wegetacyjnym i dobrze się przechowają. Jeśli przykładowo cebulki tygrysówki pawiej są oferowane w rozmiarze 5/+, oznacza to, że ich obwód wynosi co najmniej 5 cm.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Cebulki tygrysówki zaleca się sadzić w połowie kwietnia. Nie obawiajmy się tak wczesnego terminu – roślina rozwija się dosyć wolno i zanim nad powierzchnią ziemi ukażą się pierwsze kiełki, niebezpieczeństwo przymrozków już minie. Przy zachowaniu odpowiednich warunków uprawy tygrysówki będą kwitły w okresie od lipca do września.


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Ponieważ cebulki tygrysówek są podatne na uszkodzenia, w trakcie sadzenia trzeba się z nimi obchodzić dosyć ostrożnie. Można je umieścić albo bezpośrednio w gruncie, albo w pojemniku. Zazwyczaj sadzi się je w grupkach po kilka sztuk, oddzielonych od siebie około 15-centymetrowym odstępem. Optymalna głębokość, na jakiej powinny znaleźć się cebulki, wynosi z kolei 5–10 cm (w zależności od ich wielkości). Warto także tuż przed sadzeniem bylin wzbogacić podłoże dobrze rozłożonym kompostem.


GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Tygrysówki preferują stanowiska zaciszne, słoneczne i ciepłe. Poza tym lubią wilgotne, ale nie mokre podłoże. Jeśli zapewnimy im takie warunki, odwdzięczą nam się bujnym kwitnieniem. Co do cebulek posadzonych w pojemnikach, to potrzebują one przede wszystkim przepuszczalnego podłoża oraz obfitego podlewania.


ROZMNAŻANIE


Te piękne rośliny o egzotycznie wyglądających kwiatach można rozmnażać zarówno z nasion, jak i poprzez dzielenie cebul. W pierwszym przypadku do zabiegu powinniśmy przystąpić na wiosnę (gdy temperatura wynosi 13–16°C), natomiast w drugim – jesienią, po wykopaniu cebulek. Oddzielamy wtedy cebulki przybyszowe od matecznych. Nowe rośliny, uzyskane w ten sposób, nie zakwitną jednak wcześniej niż po 2–3 latach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz