Cebulki tygrysówki - jakie wybrać do ogrodu? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Cebulki tygrysówki - jakie wybrać do ogrodu? Podpowiadamy!

3,4/5 (18 ocen)


WYKOPYWANIE I PRZECHOWYWANIE CEBULEK


Cebulki ciepłolubnej tygrysówki zaleca się wykopywać na zimę z ziemi. Niektórzy ogrodnicy uważają jednak, że gdy mrozy nie są ostre, można pozostawić je w gruncie.

Jeśli zależy nam na tym, by rośliny nie zmarniały, lepiej nie eksperymentujmy i wykopmy je jesienią. Następnie przez około miesiąc należy je suszyć w temperaturze 17°C. Kolejnym krokiem powinno być umieszczenie cebulek w suchym piasku lub torfie i przeniesienie ich do miejsca, w którym panuje temperatura minimalna w wysokości 10°C. Pomieszczenie służące do przechowywania materiału sadzeniowego powinno być także przewiewne.

W przypadku tygrysówek uprawianych w pojemnikach należy po prostu przenieść donice w miejsce zabezpieczone przed mrozem.


UPRAWA


Wbrew pozorom tygrysówka nie jest wymagającą rośliną. Jej jedyną wadą może wydawać się to, że każdy wytwarzany przez nią kwiat przekwita w ciągu doby. Ta nietrwałość ma jednak swój urok. Intensywność barw płatków oraz ich oryginalne cętkowanie sprawiają, że tygrysówki chętnie sadzi się w ogrodach. Szczególnie dobrze prezentują się w towarzystwie roślin o brązowych liściach.

Pamiętajmy, że byliny te wymagają wilgotnej gleby przez cały sezon wegetacyjny. Przygotujmy się także na to, że będą wabiły mnóstwo owadów – pięknych motyli i pożytecznych pszczół. Na szczęście tygrysówki prawie nigdy nie chorują ani nie są atakowane przez szkodniki, co stanowi ich niewątpliwą zaletę.


ODMIANY I CENY CEBULEK


Rodzaj, do którego należy tygrysówka, obejmuje 23 gatunki roślin cebulowych pochodzących z Meksyku i Gwatemali. W Europie, w tym w Polsce, uprawia się przede wszystkim tygrysówkę pawią, której kwiaty ubarwiają się na biało, żółto, różowo, czerwono lub pomarańczowo. U nasady płatków widać kontrastujące z resztą kwiatu purpurowe plamki.

W sklepach internetowych tygrysówka pawia kosztuje najczęściej 6,0–6,2 zł za 10 sztuk cebulek. Dostępna jest w wielokolorowych mieszankach.

Cebulki tygrysówki dostępne są tutaj


BIBLIOGRAFIA

1.    ABC ogrodnictwa, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 74.

2.    Brown K., Kwiaty cebulowe na każdą porę roku, wyd. Murator, Warszawa 2001, s. 150.

3.    Gawłowska A., Rośliny cebulowe, wyd. SBM, Warszawa 2014, s. 61.

4.    Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 8, wyd. Agora SA, Warszawa 2008, s. 44.

5.    McHoy P., Letnie rośliny cebulowe. Poradnik ogrodniczy, wyd. ELIPSA, Warszawa 2002, s. 39–41.

6.    Przybylak Z., Sadzimy cebule i bulwy, „Tygodnik Rolniczy”, nr 16–17/2011, s. 76–77.

7.    Wendebourg W., Rośliny cebulowe, przeł. Świdzińska M., wyd. Bauer-Weltbild Media, Warszawa 2006, s. 86, 94.

Dagmara Deska

 

Koniecznie zobacz