Pysznogłówka - wymagania, rozmnażanie oraz zastosowanie

Jesteś tutaj:

Pysznogłówka - wymagania, rozmnażanie oraz zastosowanie

3/5 (1 ocen)

Wymagania i uprawa

 

Uprawa pysznogłówki nie jest trudna, gdyż roślina nie posiada szczególnie wysokich wymagań. Rośnie na każdej typowej glebie ogrodowej, chociaż preferuje podłoża żyzne i wilgotne. Najpiękniej kwitnie na stanowisku słonecznym, choć względnie dobrze zniesie również półcień. Jest odporna na niskie temperatury, dlatego nie wymaga zimowego okrycia. Jest natomiast dość żarłoczna (wymaga systematycznego nawożenia dobrze rozłożonym kompostem lub wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących) oraz ze względu na płytki system korzeniowy, mało wytrzymała na suszę (w suche lata wymaga dodatkowego nawadniania). Dobrym pomysłem na zatrzymanie w jej pobliżu wilgoci w glebie jest ściółkowanie podłoża, dodatkowo zapobiegające rozwojowi chwastów.

 

Rozmnażanie

 

Pysznogłówki rozmnażają się łatwo i to zarówno przez podział roślin, sadzonki wierzchołkowe jak i wysiew nasion. Podział kęp przeprowadza się wiosną lub jesienią, wybierając dorodne, dobrze rozrośnięte okazy. Wysiew nasion natomiast należy zaplanować na wiosnę (II-III), umieszczając skrzynki z nasionami w ciepłym inspekcie. Po przejściu wiosennych przymrozków, młode rośliny od razu wysadza się na miejsce stałe. Pysznogłówki można też uzyskać z sadzonek wierzchołkowych, pobieranych z pędów wczesną wiosną. 

 

Choroby i szkodniki

 

Uroda pysznogłówek bywa czasem zagrożona przez występujące na nich choroby lub szkodniki. Do najczęstszych problemów w uprawie należą choroby grzybowe (przede wszystkim mączniak) oraz szkodniki (min.: tarczyk zielony).

 

Zastosowanie

 

Pysznogłówki są wspaniałymi roślinami rabatowymi, idealnie nadającymi się do kompozycji z innymi bylinami ogrodowymi oraz roślinami jednorocznymi. Niższe odmiany pięknie uzupełniają kompozycję z przodu rabaty, wyższe stanowią ładne zestawienie z wysokimi kwiatami letnimi. Doskonałym towarzystwem mogą być dla nich między innymi kontrastowo ubarwione rudbekie, interesujące jeżówki, fioletowy, różowy lub niebieski przetacznik kłosowy, kolorowe floksy, urocze dzielżany oraz złocienie, krwawniki, kocimiętki i ostróżki. Pysznogłówki znakomicie rosną też w pobliżu oczek wodnych. Ich miododajne kwiaty przyciągają owady zapylające w tym głównie pszczoły, trzmiele i motyle. Pysznogłówki nadają się również na kwiat cięty. Wartościowe są także ich aromatyczne liście, po ususzeniu wykorzystywane do przyrządzania herbatek o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych oraz do tworzenia zapachowych mieszanek potpourri.

 

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz