Pułapki na myszy - jakie wybrać?

Jesteś tutaj:

Pułapki na myszy - jakie wybrać?

4/5 (2 ocen)
Pułapką na myszy nazywamy każdy przedmiot, który pomoże nam w złapaniu lub fizycznej eliminacji tego gryzonia. Myszy są gatunkiem inwazyjnym, odznaczającym się świetnymi umiejętnościami adaptacyjnymi, który od najstarszych czasów towarzyszy człowiekowi. Obecnie można spotkać je wszędzie tam, gdzie występuje gatunek ludzki. Zalicza się je do szkodników, które swoim działaniem potrafią spowodować ogromne straty. Niszczą zapasy żywności, dziurawią materiały oraz produkty używane przez człowieka, a także przenoszą niebezpieczne choroby. Gdy dodamy do tego bardzo dużą płodność myszy, oraz jej spryt i umiejętność kamuflażu otrzymamy iście śmiertelną mieszankę, która przy sprzyjającym dla gryzoni splocie okoliczności może się przerodzić w prawdziwą plagę. Nie potrzeba jednak całej kolonii myszy, aby sytuacja stała się niekomfortowa. Nawet pojedynczy osobnik potrafi napsuć nam krwi. Gdy dni zaczynają robić się chłodniejsze, gryzonie bardzo często szukają schronienia w ciepłych miejscach, włączając w to nasze domy, a wtedy brak naszej reakcji może skutkować założeniem gniazda i ich trwałą obecnością. Obecność myszy w domu nie należy do przyjemnych doświadczeń, jej sposób poruszania się, nieprzyjemny zapach, nocne hałasowanie i niszczenie przedmiotów to tylko nieliczne powody, dla których należy się jej jak najszybciej pozbyć. Poza tym, niektórzy ludzie (zwłaszcza kobiety) cierpią po prostu na paniczny strach przed myszami. 
 

Zapobieganie

 
Pomimo świadomości, że nie zawsze jest to skuteczne, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednią profilaktykę. Zdecydowanie lepiej jest bowiem odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie przed inwazją, niż zwalczać jej ewentualne skutki. Pierwszą czynnością powinno być dokładne sprawdzenie pomieszczenia pod kątem ewentualnej drogi dostępu dla myszy, tj. wszelkie dziury i szczeliny należy odpowiednio zabezpieczyć. W przypadku budynku wielopoziomowego konieczne jest dokładne sprawdzenie wszystkich kondygnacji, z uwagi na umiejętność bezproblemowego wspinania się myszy. Materiał, którym zabezpieczamy otwory musi być adekwatny do sytuacji, mysz bowiem potrafi nawet przegryźć się np. przez plastik. W kwestii prewencji popularne są również odstraszacze elektryczne, które oddziałując negatywnie na mysi słuch wydawanymi przez siebie dźwiękami - niesłyszalnymi dla człowieka – w zamyśle mają zniechęcić je do przebywania w polu działania produktu. Problem stanowi jednak ich skuteczność – jest delikatnie mówiąc dyskusyjna. Cennym atutem będzie również posiadanie w domu śmiertelnego wroga gryzoni – kota. Wydzielany przez niego zapach może sprawić, że mysz ominie naszą posiadłość. Co jednak powinniśmy zrobić, gdy pomimo profilaktyki odkryjemy ich obecność w miejscu niepożądanym?
 

Rodzaje pułapek

 
Bezpośrednia konfrontacja z myszą z uwagi na jej wysoce rozwinięte umiejętności ukrywania się oraz strach przed człowiekiem jest niemożliwa. Jedynym wyjściem jest próba jej przechytrzenia w postaci zastawionej pułapki. W tym miejscu pojawia się pierwsze pole do podjęcia decyzji. Rynek obfituje bowiem zarówno w pułapki trwale eliminujące szkodniki, jak również w tzw. żywołapki, uniemożliwiające myszy wydostanie się z niej nim odkryjemy zdobycz i zadecydujemy co z nią zrobić. Oba rodzaje posiadają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Przeciwnicy śmiertelnych rozwiązań jako argument podają głównie względy etyczne, prymitywizm stosowanych pułapek oraz cierpienie zwierząt, w przypadku wpadnięcia w ich sidła. Zwolennicy natomiast podnoszą temat ogromnych strat ponoszonych przez szkodliwą działalność myszy, oraz fakt, że w przypadku złapania żywego gryzonia i wypuszczenia go na wolność de facto odkładamy jedynie problem w czasie, gdyż mysz jeśli nie wróci do nas po jakimś czasie osobiście, to zdąży się kilkukrotnie rozmnożyć, co jedynie podniesie poziom zagrożenia mysią inwazją. Podstawowym podziałem pułapek pozostaje więc rozróżnienie je na żywołapki i pułapki śmiertelne. 
 

Żywołapki 

 
Funkcja żywołapek jest prosta – odizolowanie myszy wraz z uniemożliwieniem jej ucieczki. Istnieją różne rodzaje żywołapek, które możemy podzielić ze względu na mechanizm działania czy też materiał z którego zostały wykonane. Schemat na ogół jest jednak podobny – skuszona smakołykami mysz wchodzi do środka, uruchamiając tym samym system uniemożliwiający jej zawrócenie (najczęściej są to zapadnie odcinające drogę powrotną). Schwytany w ten sposób gryzoń nie ma możliwości manewru i zdany jest jedynie na naszą łaskę. Akcje tego typu najczęściej kończą się wywiezieniem pułapki wraz z zawartością
poza miejsce zamieszkania i uwolnieniem szkodnika. 
 

Pułapki trwale eliminujące 

 
Pułapki klasyczne, wykonane najczęściej z drewna lub metalu mają za zadanie trwałe, fizyczne unicestwienie gryzonia. Zwabiona pozostawionym jedzeniem mysz dotyka specjalnego miejsca, które uruchamia mechanizm zatrzaskowy. Potraktowana w ten sposób  - zakładając że przeżyje uderzenie - nie ma możliwości wydostania się, co prowadzi do jej śmierci. Do tego rodzaju pułapek możemy zaliczyć również tzw. lepy na gryzonie. Są to kawałki materiału o silnych właściwościach klejących, które zwabiają szkodniki przyjemnym dla nich zapachem. Po dostaniu się na lep mysz nie ma możliwości odklejenia się. Jest to jeden z najbardziej kontrowersyjnych sposobów, ze względu na rozłożone w czasie zdychanie myszy, która próbuje się wydostać, będąc oblepiona klejem. 

 

Domowe sposoby radzenia sobie ze szkodnikami

 

Istnieją również domowe sposoby na walkę z myszami. Nie ma tu praktycznie żadnych ograniczeń, poza poziomem kreatywności i wyobraźnią tworzącego pułapki. Do najbardziej popularnych metod należy wiadro z zamontowaną dźwignią, która powoduje wpadanie do środka znajdujących się na niej myszy. Należy przy tym jednak pamiętać, że pułapka powinna być skonstruowana w sposób, który zaoszczędzi zwierzęciu jak najwięcej cierpienia. 

Koniecznie zobacz