Pozwolenie na budowę - procedura krok po kroku

Jesteś tutaj:

Pozwolenie na budowę - procedura krok po kroku

2,9/5 (10 ocen)
Dom

Często pojawiającym się dylematem jest to czy zawsze musimy składać Wniosek o pozwolenie na  budowę. Odpowiedź brzmi: nie. Art. 29 i art. 30 Prawa Budowlanego dokładnie określa możliwe odstępstwa.

Przykładem jest chociażby remont, czyli odtworzenie stanu pierwotnego obiektu. Zdarza się jednak, że niektórzy z nas adaptując poddasze czy dokonując przebudowy określają tego typu prace jako prace remontowe. W świetle obowiązującego Prawa Budowlanego jest to oczywiście niezgodne. Dlaczego? Ponieważ zmieniają się parametry techniczne obiektu. W związku z tym zmiana parametrów technicznych obiektu jest zgodna z prawem, jeżeli została wydana Decyzja o pozwoleniu na budowę.

Kwestię wątpliwą stanowi również ocieplenie budynku. Należy pamiętać, że do 12 m wysokości budynku nie jest potrzebne pozwolenie, ale Zgłoszenie robót budowlanych, które przedstawiamy poniżej.


Zgłoszenie robót budowlanych


Prace budowlane niewymagające Decyzji o pozwoleniu na budowę mogą wymagać Zgłoszenia robót budowlanych. Zgłoszenia dokonuje się w starostwie powiatowym 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Zgłoszenie wymaga sprecyzowania dokładnego zakresu robót oraz terminu, na który zostały one zaplanowane. Przykładem oprócz ocieplenia jest naprawa i malowanie elewacji czy wymiana pokrycia dachowego.

Nie można zapominać, że zupełnie inaczej wygląda to w przypadku zabytków. Nie dotyczą ich bowiem zgłoszenia, ale pozwolenia.

Ponadto nie zawsze Zgłoszenie robót budowlanych zostaje zatwierdzone przez starostwo powiatowe. Dzieje się tak, gdy prowadzone roboty mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi czy stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego. Przyczyną może być również zwiększenie ograniczeń.

Budowa domu


Samowola budowlana


Chociaż przepisy prawa wyraźnie określają, kiedy możemy przystąpić do prac budowlanych w życiu codziennym pojawiają się odstępstwa. Zdarza się bowiem, że wybijamy otwór okienny czy drzwiowy bez pozwolenia. Brak pozwoleń i zgłoszeń wiąże się z tzw. samowolą budowlaną. Nie mamy zgody na wykonywanie prac budowlanych, a mimo to je wykonujemy. Jest to bardzo popularne zjawisko, z którym powszechnie mamy do czynienia.

Inspektor Nadzoru Budowlanego może wydać polecenie rozbiórki. Jednak akty prawne dopuszczają odstępstwa. Chodzi tutaj o możliwość legalizacji samowoli budowlanej. Reguluje ją art. 48 Prawa Budowlanego, w którym wymienione są konkretne warunki jakie musi spełniać obiekt budowlany, aby można było go zalegalizować.

Jedno jest pewne, aby prowadzić prace budowlane zgodnie z Prawem Budowlanym trzeba najpierw się z nim zapoznać.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz