Ostrzałki i osełki

Jesteś tutaj:

Ostrzałki i osełki

4/5 (2 ocen)
Posiadanie miejsca, w którym można by zaznać chwili spokoju, najlepiej w towarzystwie natury to bez wątpienia marzenie wielu z nas. Takim miejscem może być ogród, pod warunkiem posiadania własnej posesji. Gdybyśmy mieli taki przywilej i byli szczęśliwymi właścicielami domu z ogrodem, pozostaje „jedynie” odpowiednio o niego zadbać. Dbanie o nienaganny wygląd roślin i zaspokajanie ich wszystkich potrzeb wymaga od nas konieczności poświęcenia dużej ilości czasu. Do tych celów potrzebujemy rozmaitych narzędzi, ułatwiających nam niektóre czynności. Intensywne prace w ogrodzie wiążą się z kolei z nadmierną eksploatacją narzędzi ogrodniczych. Potrzebują one konserwacji, a jednym z jej elementów jest proces ostrzenia stępionych urządzeń. 
 

Wyeksploatowane narzędzia

 
Robiąc przegląd najpopularniejszych narzędzi ogrodniczych dojdziemy do wniosku, że niemal każde z nich wymaga regularnych zabiegów w postaci ostrzenia. Noże, siekiery, kosy, sekatory, piły itp. to tylko niektóre z nich. Taki zabieg pomaga powrócić do
stanu używalności, bez konieczności wymiany narzędzi na nowe. Możemy dokonać tego za pomocą specjalnych ostrzałek. 
 

Funkcja ostrzałki 

 
Ostrzałka jest narzędziem z kamienia ściernego lub ziaren ściernych stworzonym z myślą o obróbce i szlifowaniu. Za jej pomocą możemy tchnąć drugie życie w zużyte w trakcie prac narzędzia. Nawet silnie stępione mogą nadać się ponownie do użycia. Jedyne, co musimy zrobić to zaopatrzyć się w odpowiednią osełkę. Co należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup?
 

Rodzaje ostrzałek

 
Podstawową kwestią, na podstawie której dokonuje się podziału jest materiał użyty do wyprodukowania ostrzałki. Możemy wyróżnić m.in. diament czy stal. W procesie ostrzenia należy pamiętać o tym, że materiał służący nam za osełkę musi być twardszy niż narzędzie, które ostrzymy, w przeciwnym razie nie będzie to przynosić pożądanych efektów. Równie ważnym co materiał jest również poziom ziarnistości ostrzałki. Ziarnistością materiału ściernego nazywamy ilość i rozmiar znajdujących się na powierzchni ziaren. Jego wybór zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Im wyższy poziom, tym większa precyzja ostrzenia. Im większa ziarnistość, tym mniejsze ziarna i tym bliżej siebie się znajdują. Oprócz ostrzałek ręcznych, możemy również natknąć się na napędzane energią elektryczną. Przy wyborze ostrzałki warto również kierować się jej rozmiarem. Nieodpowiednio dobrana długość sprawi, że ostrzenie będzie niekomfortowe, a nawet może doprowadzić do urazów. Poza tym, zbyt krótka osełka może okazać się nieprzydatna i nie wykonać stawianego przed nią zadania. Należy kierować się zasadą, iż ostrze, które chcemy poddać obróbce powinno być kilka centymetrów krótsze od ostrzałki. Poszczególne wersje produktów nastawione są na inne sposoby ostrzenia. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto zapoznać się z nimi i sprawdzić, czy na pewno nam to odpowiada. Niektóre osełki są od razu dedykowane konkretnym narzędziom – przykładem może być ostrzałka do siekier i noży – ERGO – firmy Cellfast – a co za tym idzie, posiadają specjalne cechy i budowę przystosowaną do ich wymagań. I tak dla przykładu, ostrzałka firmy Cellfast wyposażona jest w gumę, aby podczas ostrzenia siekiery zachowywała stabilność. Materiał zastosowany do produkcji ściernicy to w tym wypadku mieszanka krzemu, przystosowana do wymagających ostrzy. Jest ona ponadto odpowiednio wyprofilowana, aby ułatwić posługiwanie się. Podziału możemy dokonać jeszcze ze względu na kształt. Tu wyróżniamy m.in. ostrzałki kieszonkowe, w stylu „pręt”, czy też składane. Oprócz wymienionych kategorii istnieją także ostrzałki uniwersalne, dostosowane do wszystkich rodzajów ostrza. Sprawdzają się one w większości przypadków, jednak w sytuacji, gdy mamy do czynienia z narzędziem wymagającym niezwykle precyzyjnego ostrzenia uniwersalny charakter może okazać się wadą i być niewystarczający. 
 

Podsumowanie 

 

Wraz z postępującą intensyfikacją prac ogrodniczych, nasze narzędzia wymagają naostrzenia. Nie jest prawdą pogląd, iż niektóre typy urządzeń nie tracą swoich właściwości, lub potrafią naostrzyć się same. Jedyną gwarancją zachowania ostrości przyrządu jest jego nieużytkowanie. W celu właściwej konserwacji warto zaopatrzyć się w ostrzałkę. Za jej pomocą naostrzymy m.in. noże, siekiery, nożyczki, sekatory czy piły. Poszczególne ostrzałki dostępne na rynku różnią się od siebie materiałem użytym do ich produkcji, poziomem gradacji, czy też rozmiarem. Wybór odpowiedniej zależy od rodzaju ostrza, jakim dysponujemy oraz od naszych indywidualnych preferencji. Solidna ostrzałka to bez wątpienia przydatny produkt, który powinien na stałe zagościć w naszym domu. 

Koniecznie zobacz