Sauna w domu - rodzaje, charakterystyka i zalety

Jesteś tutaj:

Sauna w domu - rodzaje, charakterystyka i zalety

3,5/5 (8 ocen)

Domowe SPA? Tak! To jest możliwe! Przykładem są chociażby sauny znajdujące się w domu. Sauna ze względu na swoje korzystne działanie jest pomieszczeniem, w którym chętnie spędza się wolny czas. Pozytywny wpływ sauny na organizm przemawia za gotowością posiadania jej we własnym domu.RodzajeSauna jeszcze do pewnego czasu stanowiła wyłącznie wyposażenie basenów czy centrów odnowy biologicznej. Teraz wygląda to już nieco inaczej. Coraz częściej bowiem sauny znajdują się w domach. Są wygodnym zapewnieniem relaksu przy równoczesnym wskazaniu przy stosowaniu na różne choroby.

Wbrew pozorom korzystny wpływ sauny nie odnosi się wyłącznie do przypadku chorób układu krążenia czy chorób ruchu. Sauna jest także sposobem na przywrócenie zdrowia w zakresie chorób układu nerwowego, chorób kobiecych i wielu innych. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każda osoba może korzystać z sauny. Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań należy niewydolność serca czy nadciśnienie tętnicze. Warto zapoznać się zatem ze wszystkim wskazaniami oraz przeciwwskazaniami.
 

  • Sauna sucha


Ponadto należy zorientować się jakie masz możliwości wyboru. Jedną z nich jest właśnie sauna sucha. Czym się charakteryzuje?

Sauna sucha jest pomieszczeniem, w którym temperatura powietrza jest bardzo wysoka. Przekracza ona 80°C. Równocześnie wilgotność powietrza jest stosunkowo niska.

Warunki jakie panują w saunie suchej z pewnością nie są doskonałe dla użytkowników, którzy pierwszy raz przebywają w saunie. Z tego względu warto wcześniej spróbować, a dopiero wtedy zdecydować się na ten rodzaj sauny.


Sauna

Sauna

  • Sauna mokra


Nieco inne warunki panują w saunie mokrej. To właśnie sauna mokra jest najchętniej wybieraną sauną w domu. Dlaczego?

Przede wszystkim temperatura w pomieszczeniu jest znacznie niższa. Oprócz tego istotna jest także wilgotność powietrza. Wilgotność powietrza w saunie mokrej pozwala na znacznie lepsze oddychanie. Sauna mokra to zatem znacznie bardziej przyjazne i komfortowe warunki użytkowe.

Sauna mokra uchodzi w związku z tym za saunę znacznie bardziej zdrową niż sauna sucha. W przypadku sauny suchej pojawia się stosunkowo więcej ograniczeń. Liczba przeciwwskazań jest mniejsza.
 

  • Sauna parowa


Jednak najniższa temperatura, w której przebywa się w saunie nie dotyczy sauny mokrej. Najniższą temperaturę reprezentuje sauna parowa, powszechnie określana jako łaźnia parowa.

Sauna parowa zapewnia największą wilgotność powietrza. Ponadto daje możliwość stworzenia sauny parowo-ziołowej. Jak? Właśnie przez dodanie ziół, które zapewnią pożądany aromat.

Kupno kabiny może zapewnić korzystanie z prysznica, a także właśnie z łaźni.
 

  • Sauna typu infrared


Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być inwestycja w saunę typu infrared. Przekonali się o tym obywatele Stanów Zjednoczonych.

Sauna typu infrared jest sauną, w której ogrzewanie zapewniają promienie podczerwone (stąd nazwa). Dzięki temu nie jest wymagany dodatkowy piec. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę bezpośrednią eksploatację. Zasadniczo korzystanie z sauny typu infrared jest znacznie tańsze niż z innych wymienionych rozwiązań. Równocześnie sauna typu infrared nie wymaga dużej dodatkowej powierzchni.

Sauna

Sauna
 

Gdzie?Jeżeli jest możliwość to z pewnością warto pomyśleć o saunie już na etapie projektowania domu czy planowanej przebudowy. Dzięki temu można w dużej mierze ograniczyć koszty i zaniechać ewentualnym problemom. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz