Sauna w domu - rodzaje, charakterystyka i zalety

Jesteś tutaj:

Sauna w domu - rodzaje, charakterystyka i zalety

3,5/5 (8 ocen)

Lokalizację sauny wybiera się w praktyce na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zaprojektowanie sauny jako osobnego pomieszczenia. W drugim przypadku kupuje się gotową kabinę i wstawia się ją do łazienki.

Bardzo często sauna projektowana jest jako osobne pomieszczenie w otoczeniu basenu. Basen daje bowiem możliwość szybkiego obniżenia temperatury organizmu. Ponadto w praktyce sauny znacznie chętniej lokalizowane są na parterze niż na piętrze.

Zaprojektowanie i ulokowanie sauny w Twoim domu musi zapewniać także miejsce, gdzie będzie można odpocząć. Należy mieć na uwadze również fakt, że wysokości kabin zaczynają się od 2 m.


Izolacja jest najważniejsza



Ze względu na panujące warunki w pomieszczeniu sauny (podwyższona temperatura powietrza, podwyższona wilgotność powietrza) trzeba należytą troską otoczyć izolację. Powinno się zapewnić izolację cieplną jak i izolację przeciwwilgociową.

Sauny pracują jako konstrukcje samonośne. Izolację cieplną wykonuje się z wełny mineralnej lub folii. W przypadku pełnych bali drewnianych można zrezygnować z dodatkowej izolacji.

Izolacja ukryta jest pod drewnianymi panelami. Przyczynia się do zapewnienia odpowiedniego komfortu użytkowego, a także znacznie odnosi się do bezpośrednich kosztów użytkowych. Zatem trzeba przyznać, że izolacja podczas budowy jest najważniejsza…

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz