Nasiona ekologiczne - warte uwagi?

Jesteś tutaj:

Nasiona ekologiczne - warte uwagi?

0/5 (0 ocen)
Wybór nasion to zagadnienie, przed którym cyklicznie staje każdy, kto wykazuje się aktywnością na polu ogrodnictwa. Co jakiś czas, w zależności od rośliny, zmuszeni jesteśmy do podjęcia decyzji odnośnie rodzaju nasion, w jaki chcemy zainwestować. Wielu z nas posługuje się w tej kwestii starymi, sprawdzonymi schematami, które do tej pory nie zawiodły, niektórzy natomiast pozwalają  sobie na odrobinę innowacji. Oprócz dostępnych powszechnie tradycyjnych nasion, możemy napotkać również nasiona otoczkowane, zaprawiane oraz te pochodzące z upraw ekologicznych. Szczególnie te ostatnie cieszą się coraz większa popularnością, głównie ze względu na światowe trendy oraz realne zagrożenie dla środowiska płynące praktycznie z każdej strony. Dzisiejszy świat chce być ekologiczny, a odpowiedzią na to są wpisujące się w tą narrację nasiona. Należy zatem zadać sobie pytanie: czym są nasiona ekologiczne i jakie zalety płyną z ich wykorzystywania?
 

Czym są nasiona ekologiczne?

 
Nasionami ekologicznymi nazywamy takie nasiona, które zostały pozyskane z roślin hodowanych w sposób naturalny, bez używania nawozów oraz środków ochrony. Rośliny te znajdują się pod ciągłą obserwacją,  natomiast produkcja nasion prowadzona jest według standardów wytyczonych przez przepisy krajowe oraz unijne. Nie są one również modyfikowane genetycznie. Cenieni producenci dostarczają w ten sposób wysokiej jakości materiał siewny, który następnie służy nam do wyhodowania własnych okazów. 
 

Zalety nasion ekologicznych

 
Niewątpliwą zaletą nasion ekologicznych jest ich całkowicie naturalne pochodzenie. Decydując się na nie wspieramy tego typu działalność oraz zapewniamy sobie zdrowy plon, przyczyniamy się też do promowania zdrowego trybu życia. Jakość żywności z upraw ekologicznych jest wysoka – do jej produkcji nie użyto żadnych polepszaczy smaku, chemicznych środków ani nawozów podejrzanego pochodzenia. Ma to bezpośrednie przełożenie na nasze samopoczucie oraz kondycję fizyczną.  Ponadto zyskujemy pewność, że nasze rośliny będą odporne na szkodniki oraz choroby. Gdybyśmy zdecydowali się na prowadzenie działalności gospodarczej opartej na sprzedaży własnych eko produktów z pewnością nie zabraknie nam klientów, o co skutecznie dba nakręcana od kilkunastu lat moda na spożywanie ekologicznej żywności i bycie przyjaznym środowisku. 
 

Wady nasion ekologicznych

 
Patrząc z perspektywy kupującego, do wad nasion ekologicznych zmuszeni jesteśmy zaliczyć przede wszystkim cenę. Duży nakład pracy w postaci licznych zabiegów towarzyszących uprawom przyjaznym środowisku sprawia, że kosztują one odpowiednio więcej. 
 

Na jakiej podstawie możemy stwierdzić, że nasiona są ekologiczne? 

 
Decydując się na zakup nasion ekologicznych powinniśmy zwrócić uwagę na opakowanie, w którym się znajdują. Powinno widnieć na nim logo – zielone tło, na którym widnieją białe gwiazdki układające się w listek. Jest to unijne oznaczenie produkcji, która odbyła się jedynie metodami ekologicznymi. Tak oznaczony produkt jest w pełni bezpieczny, a kupując go mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani. 
 

Podsumowanie

 
Wybór odpowiednich nasion może wbrew pozorom przysporzyć kłopotów. Dostępne są one w różnej formie, a jedną z nich są nasiona ekologiczne. Dzisiejszy świat zdecydowanie zwraca się ku ekologii, a co za tym idzie, zdrowa żywność również zyskuje na wartości. Zdecydowanie się na eko nasiona to niewątpliwie rozsądny ruch, dający nam możliwość wpisania się w światowy trend. Jest to jednocześnie korzyść w postaci poprawy kondycji fizycznej, płynącej ze spożywania żywności pozbawionej chemicznych dodatków. Na rynku dostępnych jest kilkaset odmian nasion ekologicznych różnych warzyw i roślin, które możemy wyselekcjonować według upodobania. Troska o dom jakim jest planeta Ziemia jest naszym wspólnym obowiązkiem, a zakup nasion ekologicznych to bez wątpienia element walki o jej lepsze jutro. 

Koniecznie zobacz