Kociołki myśliwskie - czy warto kupić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Kociołki myśliwskie - czy warto kupić? Zobacz!

3/5 (8 ocen)
Kociołek myśliwski to specyficzny tym garnka do przygotowywania potraw na ogniu. Nazwa kociołka pojawiła się za sprawą użytkowania go przez osoby zajmujące się łowiectwem. Długie godziny polowań i terenowe warunki zmusiły ich do zastosowania naczynia, w którym można przygotować sycący, gorący posiłek, ale bez dużego wysiłku. Wszystkie te elementy sprawiły pojawienie się kociołków myśliwskich. Obecnie kociołki myśliwskie zyskują na popularności. Jest to doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną i znajomymi na działce czy w ogrodzie. Wspólne przygotowanie aromatycznej potrawy w niespotykanym naczyniu daje dużo radości. Warto się o tym przekonać!
 

Budowa i materiał kociołka

 
Kociołki mają kilka podstawowych elementów. Praktycznie w każdym naczyniu noszącym tą zaszczytną nazwę znajdziemy: korpus z pokrywą zamykaną na śrubę, uchwyt do zawieszania nad paleniskiem oraz nóżki. To czy są oddzielną częścią czy wychodzą bezpośrednio z korpusu zależy od modelu kociołka. Kociołki produkowane są głównie z żeliwa. Jest to stop żelaza z węglem, często z domieszką manganu, krzemu, fosforu i siarki. Do właściwości żeliwa należy wysokie ciężar, trwałość, odporność na głęboką korozję oraz niezawodną zdolność do trzymania ciepła. Niestety wspaniałe cechy tego materiału zobowiązują nas do specyficznej pielęgnacji naczynia.  W sklepach dostępne są opcje z emaliowanym wnętrzem lub całe żeliwne. Te pierwsze oferują znacznie prostsze czyszczenie, jednak niektóry uważają, że nie do końca oddają właściwości kociołka. W licznych przepisach można spotkać się z zaleceniem wykładania kociołka liśćmi kapusty. Działa to ochronnie na naczynie i danie przed przypaleniem. Dodatkowym plusem jest oryginalny smak potrawy. Ciekawą propozycja na rynku są kociołki z integrowanym paleniskiem. Jest to patent nadzwyczaj praktyczny i wygodny w użytkowaniu. Naczynie takie jest wyposażone w własne palenisko i zdejmowany korpus oraz drzwiczki lub klapki do uzupełniania opału. Wyjmowany popielnik jest znacznie ułatwia czyszczenie. Taki model kociołka to sprawdzi się idealnie nawet na wypadach za miasto bowiem brak miejsca na ognisko nie stanowi tu problemu.  
 

Użytkowanie kociołków

 
Zabieg konserwacji naczynia rozpoczyna się już przed jego pierwszym użyciem. Kociołek dokładnie szorujemy wodą z piaskiem a następnie należy poddać go procesowi wypalania, z zastosowaniem oleju roślinnego. Po tym zabiegu, zalecane jest pozostawienie kociołka do samoczynnego ostygnięcia. Wszelkie próby chłodzenia, zwłaszcza zimna wodą szybko zakończą się pęknięciami konstrukcji. Ostudzone naczynie znów warto wyszorować wodą z piaskiem. Do czyszczenia kociołka nigdy nie używamy żadnych detergentów. Kolejny krok to wygotowanie. Doskonale nadają się do tego obierki ziemniaczane lub mieszanka ziemniaków i obierków. Napełniany kociołek do połowy tym miksem a drugie pół wodą. Na wierzch wkładamy kostkę smalcu. Umieszczamy kociołek ponownie w palenisku. Czas wygotowywania waha się od 30 minut do godziny. Zdejmujemy z ognia i czekamy aż zawartość ostygnie i znów myjemy wodą z dodatkiem piasku. Rekomendowane jest powtórzenie zabiegu. Na koniec trzeba zakonserwować kociołek tłuszczem. Zarówno w środku jak i na zewnątrz. Jest to konieczność po każdym użyciu. Zakonserwowany kociołek myjemy wodą z piaskiem przed każdorazowym stosowaniem a po wykorzystaniu znów natrzeć tłuszczem. Być może cały proces eksploatacji kociołka wydaje się nieco skomplikowany i czasochłonny. W praktyce nie jest to nic strasznego z przeprowadzonych zabiegów można uczynić całkiem przyjemny rytuał przygotowywania pyszności pod gołym niebem. 
 

Potrawy z kociołka – niepowtarzalny smak i aromat

 
Kociołek myśliwski nie jest wynalazkiem nowym. Znany od dawna, nie da rady porównać się z żadnym innym naczyniem. Jest to naczynie wydobywające kwintesencję wielu dań jednogarnkowych, które możemy przygotować w kociołku. Tradycyjnie przygotowane dania w kociołku spotykane są na Śląsku, gdzie nazywa się je prażonkami lub pieczonkami czy duszonkami. Mimo bardzo prostych składników, mają one rzesze zwolenników a na ich część wydawane są niekiedy regionalne święta. Do potraw używa się zwykle mięsa, wędzonego boczku, ziemniaków, cebuli marchwi nieraz buraków i oczywiście przypraw. To podstawy, jednak jest wiele przepisów na różne warianty. W kociołku możemy z zasadzie przygotować wszystko na co mamy ochotę – od zupy po gęsty gulasz czy bigos. Potrawy przygotowanej w kociołku nie można porównać do niczego innego. Długotrwałe duszenie stanowi zapowiedź unikatowego smaku i aromatu. Osoby, które raz zasmakowały dania z kociołka myśliwskiego, z dużym prawdopodobieństwem nigdy go już nie odmówią. 
 
Podsumowując główne zalety kuchni kociołkowej to: możliwość skomponowania i przygotowania zupełnie innych, staropolskich dań co stanowi alternatywę dla grilla, możliwość przygotowania dań płynnych- zup i gulaszy, jednoczesny posiłek dla wieku osób, bezwysiłkowe przyrządzanie – wystarczy wrzucić do kociołka, długotrwałe utrzymywanie ciepła – dostępność świeżego dania przez długi czas. 
 

Zalety posiadania kociołka

 
Kociołek myśliwski to jedno z najciekawszych rozwiązań kuchni polowej. Można z niego korzystać przez niemal cały rok - od wczesnej wiosny do późnej jesieni a nawet podczas zimowego wypadu. Daje możliwość wspaniałego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Jest kapitalnym rozwiązaniem na biwak, wyprawę na ryby czy działkę. Pozwoli zaskoczyć znajomych nietypową potrawą o intensywnym, znakomitym smaku. Kociołki to solidne naczynia, bardzo trwałe. Użytkowane zgodnie z zaleceniami będą w naszym posiadaniu przez długie lata i umilą wiele sezonów w gronie rodziny i znajomych przy wesoło iskrzącym się ognisku. 

Koniecznie zobacz