Karagana syberyjska (akacja żółta, syberyjska) - uprawa

Jesteś tutaj:

Karagana syberyjska (akacja żółta, syberyjska) - uprawa

3,6/5 (248 ocen)

Karagana preferuje też stanowiska słoneczne lub tylko lekko zacienione, gdyż wtedy najlepiej się rozwija. Poza tym jest niezwykle odporna na niskie temperatury i suszę, dobrze znosi zanieczyszczone, miejskie powietrze oraz lekkie zasolenie podłoża i nie jest szczególnie podatna na zagrożenia ze strony chorób i szkodników (osłabione egzemplarze mogą być czasem atakowane przez mszyce). Krzew znakomicie znosi również cięcie (roślina idealna na formowane żywopłoty), po którym bardzo dobrze się rozkrzewia. Zabieg powinien być jednak wykonany dopiero po kwitnieniu, inaczej pozbawi roślinę większości kwiatów w danym sezonie. Bez naprawdę wyraźnej potrzeby nie należy natomiast roślin przesadzać, gdyż korzenią się dość szeroko i trudno regenerują uszkodzony system korzeniowy.

Karagana syberyjska

Karagana


Rozmnażanie


Karagana syberyjska jako gatunek bardzo dobrze rozmnaża się za pomocą nasion, pozyskanych z dojrzałych strąków. Po zebraniu można je wysiać od razu wprost do gruntu lub przetrzymać w suchym pomieszczeniu i wysiać dopiero wiosną (przed siewem powinny być poddane kilkutygodniowej stratyfikacji czyli przetrzymaniu w niskich temperaturach). Nasiona kiełkują po kilkunastu dniach. Rośliny można też rozmnożyć z pomocą sadzonek zdrewniałych, pobieranych i ukorzenianych wczesnym latem (VII).  Odmiany ozdobne uzyskuje się natomiast za pomocą szczepienia, gdyż tylko wtedy potomstwo zachowa charakterystyczne cechy rośliny matecznej i uzyska atrakcyjną formę pienną.


Zastosowanie


Karagana syberyjska to roślina dość wszechstronna. Gatunek doskonale sprawdza się w postaci formowanego żywopłotu (znakomicie znosi cięcie), natomiast odmiany mogą być wykorzystywane jako atrakcyjne rośliny ozdobne, sadzone pojedynczo jako soliter na tle trawnika lub jasnej ściany budynku (np. formy pienne) bądź też w kompozycjach rabatowych z innymi krzewami i bylinami ogrodowymi. Ze względu na swoją dużą odporność na niesprzyjające warunki, karagany mogą być też wykorzystywane w nasadzeniach zieleni miejskiej. Rośliny nadają się także formować miniaturowe drzewka typu bonsai.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz