Karagana syberyjska (akacja żółta, syberyjska) - uprawa

Jesteś tutaj:

Karagana syberyjska (akacja żółta, syberyjska) - uprawa

3,5/5 (246 ocen)

Wiele krzewów ozdobnych uprawianych w ogrodach, to rośliny bardzo piękne, ale często również wymagające. Dość trudno jest więc znaleźć wśród nich gatunki, które nie tylko będą ciekawą ozdobą, ale też nie sprawią wiele kłopotu i udadzą się niemal na każdej glebie ogrodowej. Dlatego jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne, a w ogrodzie posiadamy glebę słabej jakości, zainteresujmy się uprawą pochodzącej z Azji (Syberii i Mandżurii) karagany syberyjskiej, znanej też jako akacja syberyjska bądź żółta (Caragana arborescens). Wprawdzie jest to krzew dość mało popularny i jeszcze dość rzadko spotykany w ogrodach, ale jeśli tylko posiadamy na działce nieco wolnego miejsca, z pewnością powinniśmy poszukać jego sadzonek.


Opis


Karagana syberyjska to średniej wysokości krzew lub niewielkie drzewko, dorastające do ok. 5-6 m. wys. Jej pokrój, liście i budowa kwiatów do złudzenia przypominają dobrze w Polsce znaną i niezwykle popularną robinię akacjową (mylnie nazywaną akacją), z którą roślina jest zresztą bardzo blisko spokrewniona (obie należą do rodziny bobowatych). Jednak w przeciwieństwie do niej, karagana ma znacznie mniejsze rozmiary i zupełnie inny kolor kwiatów. Jej sztywne, wyprostowane pędy pokryte są szarozieloną, łuszczącą się korą i niewielkimi, cienkimi, ale ostrymi cierniami, wyrastającymi u podstawy liści. Karagana podobnie jak robinia zakwita wiosną (V-VI) i wydaje niezwykle miododajne, chętnie odwiedzane przez pszczoły kwiaty, jednak ich barwa nie jest biała, a intensywnie żółta. Wczesną jesienią (IX) kwiaty przekształcają się w owocostany, przypominające wyglądem spłaszczone strąki grochu (stąd spotykana czasami nazwa rośliny, określanej jako grochodrzew syberyjski). Co ciekawe, strąki po ugotowaniu można spożywać w postaci jarzynki, natomiast kwiaty nadają się do smażenia w cieście naleśnikowym lub jako dodatek do sałatek. Jeśli strąki pozostaną na drzewie, po dojrzeniu rozpadną się i mocno skręcą, energicznie wyrzucając nasiona na zewnątrz.

Karagana syberyjska

Karagana


Odmiany


Karagana syberyjska uprawiana jest zarówno w postaci czystego gatunku jak i odmian ozdobnych, różniących się głównie wzrostem, pokrojem oraz kształtem liści. Do najciekawszych roślin można zaliczyć między innymi odmiany: „Pendula” (forma płacząca, prowadzona w postaci piennej), „Walker” (odmiana prowadzona w formie piennej, tworząca luźną, parasolowatą koronę oraz posiadająca dość cienkie, niemal pierzaste liście), „Lorbergii” (interesująca odmiana, o rozłożystym, łukowatym pokroju, wzniesionych lub przewieszających się pędach oraz o bardzo cienkich, pierzastych liściach) oraz „Nana” (odmiana o krótkich, skręconych pędach, często prowadzona w formie piennej).

Karagana syberyjska

Karagana


Wymagania uprawowe


Karagana syberyjska to roślina niezwykle mało wymagająca i bardzo tolerancyjna w stosunku do warunków uprawowych. Jest w stanie urosnąć na większości typowych gleb ogrodowych, a nawet na podłożach suchych i ubogich w składniki pokarmowe (nie lubi jedynie gleb podmokłych i ciężkich). Taką odporność na trudne warunki glebowe zapewnia jej szczególna zdolność wiązania azotu z powietrza (cecha typowa dla roślin z rodziny bobowatych). Oczywiście jeśli roślina zostanie posadzona na lepszej jakościowo glebie, będzie znacznie bujniej kwitła i lepiej się rozkrzewiała. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz