Jesteś tutaj:

Kwiaty wieloletnie (byliny) do ogrodu

1Begonie - uprawa, odmiany i pielęgnacja

2Byliny - rośliny wieloletnie

3Byliny cieniolubne do ogrodu

4Byliny ogrodowe - ozdobne

5Dalie (Georginie) - kwiaty tysiąca odmian

6Funkia (Hosta) w ogrodzie

7Kwiaty rabatowe

8Narcyzy - uprawa i pielęgnacja

9Przylaszczki pospolite - kwiaty ogrodowe i leśne

10Rośliny jednoroczne do ogrodu

0/5 (0 ocen)

Rośliny wieloletnie to takie, które żyją dłużej niż dwa lata. W czasie swego życia mają zdolność do wielokrotnego wytwarzana nasion albo zarodników niezbędnych do rozmnażania. Wśród roślin wieloletnich wyróżniamy miedzy innymi kwiaty, które ogrodnicy bardzo chętnie sadza w swoich ogrodach ze względu na ich dekoracyjny charakter i fakt, że nie trzeba ich co roku sadzić od nowa, a wystarczy przesadzać co kilka lat.

Niektóre gatunki tychże kwiatów mogą zimować bez problemu w gruncie, co dodatkowo sprawia, że nie mamy przy nich specjalnie dużo pracy. Cebule lub bulwy innych muszą przeczekać zimę w pomieszczeniu, więc w odpowiednim czasie trzeba je przenieść z ogrodu w odpowiednie miejsce. Uprawa kwiatów wieloletnich wymaga znajomości warunków, jakie są potrzebne poszczególnym gatunkom. Jeżeli zastosujemy się do tej wiedzy, możemy liczyć na sukces w uprawie i co roku cieszyć się pięknym ogrodem bez nadmiaru pracy.


Popularne gatunki kwiatów wieloletnich


1. Rośliny zimujące w gruncie

Zawilec

Jest kwiatem pochodzącym z rejonów Chin i Japonii, który zadomowił się już na dobre w naszych ogrodach. W naturalnym środowisku rośnie na terenach lesistych.  Przez ogrodników jest lubiany ze względu na to, że łatwo się go uprawia a ponadto urzekają nas jego piękne białe kwiaty. Będzie się bardzo dobrze czuł nawet na stanowisku zacienionym i warunkach niskich temperatur, ale potrzebuje w zamian dużo wilgoci. Kwiat nawozi się wiosną, przed kolejnym otwarciem pąków kwiatowych. Roślina nie znosi ostrych promieni słońca, więc trzeba jej zapewnić światło rozproszone i dużo cienia. Najlepiej sadzić zawilce pod drzewami, ponieważ w ten sposób najbardziej symulujemy im naturalne środowisko.


Aster

Jest kwiatem łatwym w uprawie, dodatkowo dobrze znoszącym nawet manipulacje związane z przesadzaniem. Potrzebuje gleby żyznej i przepuszczalnej, a także słonecznego stanowiska. W czasie długich susz będzie wymagał podlewania. Istnieje kilkanaście rodzajów astrów, które nadają się do upraw ogrodowych. Różnią się od siebie zarówno wzrostem, jak i wyglądem. Aster charakteryzuje się też ogromną skalą barw. Jego kwiaty mogą być różowe, czerwone, żółte, kremowe lub fioletowe. Każdy z pewności znajdzie ulubiony kolor dla siebie.

Krokusy

Krokusy

Dzwonek drobny

Istnieje naprawdę wiele rodzajów dzwonków, a ten  zwany drobnym, urzeka między innymi kwiatami zebranymi w grona, które przybierają lekko zwieszoną formę i mają  blado- fioletową barwę. Ten kwiat dorasta tylko do 10 cm wysokości, ale dość szybko się rozrasta, wypełniając sobą wolne miejsca pomiędzy innymi roślinami czy na przykład kamieniami lub skałkami. Z tego względu należy go sadzić w sporej odległości od innych kwiatów i roślin, wtedy jego ekspansywność nie będzie jego wadą, a wręcz przeciwnie.

Dzwonek ogrodowy „White”

Także należy do dużej rodziny dzwonków, a charakteryzuje się dużymi białym kwiatami, które wyglądają naprawdę imponująco w ogrodzie. Dorasta nawet do 1 metra wysokości. Uroczy jest też kielichowaty kształt kwiatów, swoisty właśnie dla dzwonków.

Pierwiosnek

Pierwiosnek

Irys angielski

Ta konkretnie odmiana irysa doskonale nadaje się do naszych ogrodów, ponieważ dobrze się czuje w klimacie umiarkowanym. Kwiat dorasta do wysokości 5 cm. Na wierzchu pędu znajduje się piękny kwiat - w zależności od odmiany - niebieski oraz biały z żółtym rysunkiem. Kosaciec potrzebuje gleby żyznej, z dużą zawartością próchnicy, przepuszczalnej, stanowiska słonecznego. W takich warunkach ukaże całe swoje piękno

Piwonia

Kwiat obecny w wielu ogrodach ze względu na swój charakterystyczny wygląd i walory ozdobne. Na szczycie łodygi znajdują się duże, kuliste kwiaty i barwie białej, czerwonej, fioletowej lub żółtej. Odmiany mieszane mogą być także dwubarwne. Najlepiej będą rosły na stanowisku pełnym słońca i żyznym podłożu. Lubią nawożenie więc warto o to zadbać. Dostosowane do potrzeb rośliny preparaty kupuje się w sklepach ogrodniczych i stosuje dokładnie zgodnie z instrukcją.

Piwonia

Piwonia

Pierwiosnek bezłodygowy

Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że bardzo szybko się rozrasta. W czasie kwitnienia kwiaty potrzebują dużo światła, ale poza tym okresem preferują raczej cień. Możemy posadzić odmiany o różnym wybarwieniu kwiatów. Wystarczy zaoferować pierwiosnkowi gliniastą ziemię z dodatkiem piasku, a będzie dobrze się rozwijał. Kiedy roślina kwitnie nie musi mieć dużo wilgoci, za to młode roślinki potrzebują codziennego zraszania, o którym nie wolno zapomnieć zwłaszcza kiedy od kilku dni nie padał deszcz.
2. Rośliny cebulowe zimujące w gruncie

 

Krokus

Te rośliny o kwiatach o charakterystycznym kształcie kwitną wiosną. Najczęściej spotyka się krokusy kwitnące na biało i fioletowo. Rośliny te potrzebują stanowiska z ciepłą, wilgotną i żyzną ziemią. Na podłożu ubogim w składniki odżywcze krokus będzie słabo kwitł i mały będzie też przyrost bulw. Kwiaty dorastają do około 15 cm.

Przebiśniegi

Przebiśniegi

Przebiśnieg

To pierwszy zwiastun wiosny, wobec czego jego kwitnienia można się spodziewać już nawet w lutym czy marcu, nawet jeżeli śnieg jeszcze na dobre nie stopniał. W uprawie nie sprawiają kłopotów, ale jeżeli nie zapanujemy nad nimi mogą rozplenić się zbyt mocno, a wtedy niektóre cebule zostaną wypchnięte nad ziemię. Przebiśniegi potrzebują próchniczej, wilgotnej gleby i stanowiska do którego dociera słońca lecz będą rosły także w lekkim cieniu. Wspaniale komponują się z drzewami i w większości ogrodów są sadzone właśnie pod nimi.

Narcyz

Istnieje wiele odmian narcyzów, różniących się od siebie wyglądem. Te mieszane mają białe kwiaty, inne mogą kwitnąc na żółto lub mieć wybarwienie biało czerwone. Najlepsza dla niego będzie lekka, przepuszczalna i żyzna gleba. Cebuli nie trzeba wykopywać na zimę, z resztą jak w przypadku większości roślin cebulowych, wystarczy je przykryć korą lub specjalnie przeznaczoną do tego włókniną.

Narcyzy

Narcyzy

3. Rośliny, które zimują w pomieszczeniu

 

Begonia stale kwitnąca

Niektórzy traktują ją jak roślinę jednoroczną, ale doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że przy odpowiedniej pielęgnacji może ona żyć nawet kilka lat. Ta roślina ma niesamowicie dekoracyjne kwiaty o barwie białej, różowej lub czerwonej, Ukwiecenie jest obfite i możemy się nim cieszyć naprawdę długo. Kwiat preferuje jasne miejsca, ale nie lubi być narażony na ostre promienie słońca, wiec trzeba go przed nimi chronić. W czasie wegetacji rośliny nawozimy specjalnym preparatem, a czynimy to co dwa tygodnie. Roślina lubi wilgoć i by ją jej zapewnić  nie możemy zapomnieć o podlewaniu, szczególnie w okresie lata

 

Dalia

To roślina o pięknych dużych kwiatach. Istnieje mnóstwo jej odmian, a także krzyżówek. Na przykład dalia pomponowa charakteryzuje się zwartym kwiatostanem, który tworzy prawie doskonałą kulę. Przed zimą korzenie muszą być wykopane i przechowywane w domu w temperaturze sięgającej kilka stopni powyżej zera. Stanowisko dla dalii powinno być słoneczne a gleba żyzna. Wtedy będzie się dobrze rozwijała i ukaże nam swoje piękno.

To wyłącznie od nas zależy, jakie rośliny wieloletnie znajda się w naszym ogrodzie. Jeżeli tylko pozwalają na to warunki, jeżeli chodzi o nasłonecznienie, glebę oraz wilgotność , nic nie stoi na przeszkodzie, by skomponować ze sobą oraz z innymi roślinami nawet kilka wspaniale kwitnących  odmian kwiatów wieloletnich.
 

Dalie w ogrodzie

Dalie

Zawilec wielokwiatowy

Zawilec wielokwiatowy

Tekst: Marta Niegerewicz

Koniecznie zobacz