Jesteś tutaj:

Domy z bali drewnianych - charakterystyka, konstrukcja, ocieplenie i instalacje

1Dachy ze strzechy powracają

2Domek letniskowy dla ceniących ciszę i spokój

3Domy drewniane nie tracą na popularności

4Domy energooszczędne - charakterystyka

5Domy kanadyjskie w Polsce?

6Domy modułowe - zalety i wady rozwiązania

7Domy szkieletowe - konstrukcja, materiał, stropy, ściany i dach

8Drewno konstrukcyjne - właściwości

9Ile kosztuje budowa domu?

10Materiały do budowy domu

0/5 (0 ocen)

Domami z bali nazywa się domy budowane w technologii zrębowej. Jest ona jedną z alternatywnych wobec technologii murowanej. Taki dom powstaje z licznych bali drewnianych układanych na sobie poziomo tworząc tzw. wieńce, jakimi są pełne warstwy bali po obrysie budynku. Jest to jeden ze starszych sposobów stawiania domów, który obecnie wraca do łask. Domy z bali w dzisiejszych czasach buduje się szybko. Mają swój swoisty urok oraz sporo innych zalet, którym chcemy się tu przyjrzeć.

Skąd ta popularność?


Zobaczmy, co takiego wpływa na obecny renesans domów o tak długiej tradycji budowlanej. Prawdopodobnie mają na to wpływ między innymi następujące zalety:

- domy z bali są piękne i czarują swoim wyjątkowym stylem i atmosferą,

- buduje się je bardzo szybko, bo ‘składa się’ je z gotowych elementów (bali),

- są w sposób naturalny ocieplone, ponieważ drewno jest świetnym izolatorem termicznym,

- domy z bali są uznawane za mające dobry wpływ na zdrowie,

- zalicza się je do budynków ekologicznych,

- przy odpowiedniej konserwacji są naprawdę trwałe i wytrzymałe,

- a jeśli chodzi o cenę, to również okazuje się zazwyczaj dość atrakcyjna.

 

Dom z bali
Dom z bali

Konstrukcja domów z bali

 

Domy te budowane są u nas najczęściej w konstrukcji wieńcowej, inaczej nazywanej węgłową lub zrębową. Jest to specyficzny sposób, który polega – ogólnie rzecz ujmując – na układaniu kolejnych poziomów długich bali. W narożach są one łączone na zasadzie „jaskółczego ogona”. Widać to na rogach domu, gdzie poza płaszczyznę ścian wystają końcówki skrzyżowanych belek właśnie na kształt ptasiego ogona. Pozostawia się miejsce na okna i drzwi. W poukładane na sobie bale wbijane są dyble (pionowe kołki drewniane, które wzmacniają całą konstrukcję).

Kiedy konstrukcja ścian jest zakończona, pozostaje kwestia dachu. Rozwiązania bywają różne. Można z powodzeniem zastosować blachę dachówkową, dachówkę ceramiczną, cementową czy gonty bitumiczne.

 

Dom z bali
Dom z bali

Ściany, ocieplenie i instalacje

 

Kiedy myślimy o domach drewnianych, a konkretnie o domach z bali, widzimy tradycyjne budynki, których konstrukcja i materiał wykonania jest dobrze widoczna tak na zewnątrz, jak i od wewnątrz. W nowoczesnych wersjach natomiast pojawia się możliwość montowania płyt gipsowo-kartonowych, które pozwalają na dowolne wykończenie ścian, a więc ich pomalowanie lub położenie glazury. Odczekać jednak należy minimum 3 miesiące od wybudowania ze względu na proces osiadania ścian, który powoduje pękanie płyt.

Jeśli chodzi o ocieplanie, to dawniej robiono to za pomocą mchu lub warkoczy słomy umieszczanych w szczelinach i miejscach łączenia bali. Obecnie takie domy ociepla się zazwyczaj wełną mineralną kładzioną od wewnątrz.

Wiele osób też pewnie zastanawia się, na ile bezpieczne są domy z bali pod względem instalacji elektrycznej, której zwarcie może przecież doprowadzić do pożaru. Tymczasem kable elektryczne są tu poprowadzone w karbowanych rurach osłonowych (tzw. peszlach samo wygaszających). Chowa się je między balami. Taki sposób zapobiega mechanicznym uszkodzeniom oraz chroni drewno przed zapaleniem się od ewentualnej iskry pochodzącej ze zwarcia.

Same bale, które mają grubość większą niż 14 cm, uważane są za materiał niepalny, ale sporo użytkowników korzysta dodatkowo ze środków ochrony przeciwpożarowej w postaci impregnatów nakładanych pędzlem.


Duży wybór


Domy z bali mogą mieć bardzo proste lub rozbudowane bryły, mogą być podpiwniczone, ale najczęściej są bez piwnic.

Jeśli ktoś jest zdecydowany na wybudowanie domu z bali, ma dziś duży wybór tak pod względem gotowych projektów, jak i postawienie go według indywidualnie zamówionego projektu. Producenci dostarczają gotowe elementy (ścian, stropów, więźby dachowej, podłogi i boazerii, a czasem również stolarki okiennej i schodów) do jego montażu i najlepiej jest jego wznoszenie polecić wyspecjalizowanym ekipom. Budowa standardowego domu z bali trwa zazwyczaj 2 – 4 tygodnie.  

Zanim jednak wybierzesz ten jedyny, właściwy projekt u konkretnego producenta, postaraj dowiedzieć się, jakie elementy są wliczone w cenę, a za co należy wnieść dodatkową opłatę. Zorientuj się, czy ta firma ma własne ekipy fachowców i jaka jest ich cena montażu. Jest też jeszcze kwestia transportu wszystkich części. Czasem jest w cenie, a czasem płaci się za to osobno.

Życzymy pomyślnych decyzji i zadowolenia z ich efektów!
 

Koniecznie zobacz