Jesteś tutaj:

Cięcie drzew owocowych i nie tylko

1Bielenie drzew owocowych

2Cięcie i formowanie czereśni - terminy, sposoby i rodzaje

3Cięcie jabłoni - po posadzeniu, formujące, prześwietlające i odmładzające

4Cięcie, formowanie i prowadzenie brzoskwiń - jak i kiedy?

5Formowanie i przycinanie iglaków

6Jak i kiedy prawidłowo ciąć śliwy? Odpowiadamy!

7Kiedy prawidłowo przycinać drzewka owocowe? Cenne wskazówki

8Nawożenie drzew owocowych - sposoby, nawozy i terminy

9Oprysk drzew owocowych

10Oprysk naturalny i chemiczny przeciw mszycom

11Skuteczny oprysk drzew jabłoni

Ogrodnicy, aby osiągnąć prawidłowe rezultaty w przycinaniu gałęzi drzew uczą się tej „sztuki” przez lata. Dobrze przycięte gałęzie odwdzięczają się w przypadku drzew owocowych dorodnym plonem. Drzewa przycinamy  w przewidzianym dla danej odmiany terminie, robimy to w dni ciepłe, słoneczne oraz suche, unikając przy tym dni upalnych.


Dlaczego tniemy drzewa?


Chociażby dlatego, żeby pobudzić powstawanie nowych pędów.  Kolejnym powodem może być dążenie do poprawienia wyglądu korony drzewa. Tniemy, również, aby pozbyć się suchych, ”martwych” gałęzi z drzewa oraz aby poprawić jakość plonów w przypadku drzew owocowych. Przycinamy gałęzie drzew, również dlatego, że rozrosły się one za bardzo, powodując, że drzewa są zbyt wysokie i nie możemy z nich zebrać owoców lub w przypadku drzew nie owocowych zbyt zasłaniają ogród czy rosnąc na granicy działki przeszkadzając sąsiadom.


Terminy cięcia drzew


Na przełomie lutego i marca wykonuje się cięcie formujące młodych drzewek. Przy czym jabłonie oraz grusze przycina się na wiosnę, a wiśnie i czereśnie w sierpniu, gdy zbierzemy owoce.

Jeżeli chcemy nadać określony kształt koronom, to przeprowadzany ten zabieg latem.  Natomiast, gdy chcemy zwiększyć rozwój nowych pędów to przeprowadzamy cięcie gałęzi  w pierwszych dniach okresu  wegetacyjnego rośliny lub podczas spoczynku. Na wiosnę przycinamy korony drzew owocowych.


Latem  usuwamy, także  pędy drzew owocowych, na których nie ma zawiązków owoców oraz,  które są dzikie i rosną do wnętrza korony drzewa. Taki zabieg sprzyja  wytwarzaniu przez drzewo dorodnych owoców. Przeprowadzamy go  w przypadku gruszy i jabłoni do  miesiąca przed osiągnięciem pełnej dojrzałości przez owoce.

Tak zwane drzewa pestkowe przycinamy, gdy zbierzemy z nich owoce. Tniemy głównie cienkie gałęzie. Stosujemy wobec nich cięcie odmładzające, które ogranicza występowanie chorób grzybowych wśród tego typu drzew. Poza tym na drzewach wyrasta więcej nowych pędów. W lipcu oraz sierpniu  należy zrobić cięcie prześwietlające jabłoni.

Jesienią oraz zimą, w okresie od listopada do marca warto przycinać drzewa liściaste.  Poza brzozami oraz klonami, u których ten zabieg przeprowadza się w okresie czerwiec wrzesień.

Drzewa iglaste tniemy przez cały rok.

Cięcie drzew owocowych

Cięcie drzew owocowych

Czym tniemy?


Najczęściej do cięcia gałęzi drzew wykorzystywany jest sekator lub piła ręczna lub łańcuchowa.  Wybór jednego z tych dwóch narzędzi zależy od grubości ścinanych gałązek, gęstości korony oraz wysokości drzewa.

Sekatory możemy podzielić na: jednoręczne i  dwuręczne. A piły dzielimy na piły ramowe oraz łańcuchowe.
Sekatory jednoręczne są bardzo poręczne.  Tniemy nimi gałązki, których średnica osiąga maksymalnie osiemnaście milimetrów.

Sekatory dwuręczne służą do cięcia większych gałązek. Nie mogą one być grubsze niż czterdzieści pięć milimetrów średnicy.
Piły ramowe wyposażone są w cienkie brzeszczoty co znacznie ułatwia cięcie. Tniemy nimi gałęzie o średnicy sześćdziesięciu milimetrów.

Piły łańcuchowe w zależności od potrzeb elektryczne, albo spalinowe służą nam do wycinania drzew oraz cięcia największych gałęzi.

Wszystkie narzędzia, których używamy do cięcia drzew muszą być czyste, żeby nie przenosiły żadnych bakterii i dobrze naostrzone. Po wykonaniu cięcia, również należy wyczyścić przedmioty. Rany, które powstaną po cięciu gałęzi powinno się posmarować środkami ułatwiającymi ich gojenie. Dobrze by było, żeby zawierały one w sobie składniki grzybobójcze i bakteriobójcze.


Jak tniemy?


Gałązki drzew owocowych przycinamy na odległość kilku milimetrów od pąka kwiatowego. Poza tym  ogrodnicy zawsze przycinają gałązki, które rosną pionowo nad pąkiem zewnętrznym a gałązki rosnące poziomo tną nad pąkiem górnym.

Grube konary należy ciąć w odstępie kilkunastu centymetrów od pnia. Usuwamy je od dołu. Tnąc od góry możemy doprowadzić do tego, że gałąź ułamie się pod własnym ciężarem i uszkodzi korę drzewa.

Warto wiedzieć, że ………….

Nie należy przycinać świerków i jodeł, które nie lubią przycinania i na skutek jego złego wykonania przestają ładnie rosnąć.


Rodzaje cięć:


Cięcie prześwietlające

Cięcie to ma na celu usunięcie   połamanych, suchych i chorych gałęzi.

Cięcie formujące

Dotyczy głównie młodych drzew owocowych. Służy ono uformowaniu dobrej korony oraz solidnego pnia. Tego rodzaju cięcie wykonuje się na początku wiosny.

Cięcie drzew owocowych

Cięcie drzew owocowych

Cięcie odmładzające

Takie przycinanie przeznaczone jest dla drzew, które chcemy odmłodzić. Służy ono poprawie wyglądu starych drzew. Przycina się zbyt długie gałęzie oraz te, na których nie pojawiają się już ani liście ani owoce. Usuwane są głównie stare gałęzie. 

Pozostawia się młode, jędrne pędy, które tworzą odmłodzone drzewo. Przy dobrze wykonanym cięciu odmładzającym osoba, która o tym zabiegu nie wie powinna myśleć, ze ma do czynienia z niedawno wsadzonym drzewem. Takie cięcie stosuje się na ogół w przypadku drzew owocowych. Wskazane jest, aby wykonywała je osoba z dużym doświadczeniem.

Agnieszka Krakowiak
 

 

Koniecznie zobacz