Żylistek - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Żylistek - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,5/5 (247 ocen)

Pochodzący ze wschodniej Azji żylistek, należy do krzewów ozdobnych rzadko jeszcze spotykanych w ogrodach. W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się żylistek szorstki (Deutzia sabra), choć niekiedy można spotkać także inne jego gatunki jak np. żylistek różowy (Deutzia ×rosea) czy żylistek mieszańcowy (Deutzia ×hybrida).


Opis


Żylistki to z reguły niewysokie lub nawet karłowe krzewy, dorastające do ok. 0,5-2(3) m. Ich sztywne, wyprostowane i rozgałęzione pędy, pokryte cienką, brązową, często łuszczącą się korowiną, w górnej części malowniczo przewieszają się na zewnątrz. Sezonowe liście, licznie rozwijające się na pędach, są na ogół dość duże, jajowate, zielone, na brzegach piłkowane, często pokryte delikatnymi włoskami. U żylistków największą ozdobą są jednak kwiaty, które pojawiają się na roślinie wiosną lub wczesnym latem (V-VII) i tworzą gęste, liczne, zwisające, wiechowate kwiatostany, złożone z wielu niedużych, dzwonkowatych lub gwiazdkowych, często pełnych kwiatów, zwykle w białym lub różowym kolorze.


Gatunki i odmiany


Spośród kilku gatunków żylistków w uprawie najpopularniejszy jest żylistek szorstki, który dorasta do ok. 2-3 m. wys. i posiada sztywne, wzniesione, łukowato przewieszające się w górnej części pędy oraz duże, jajowate, ciemnozielone, pokryte licznymi, szorstkimi włoskami liście. Jego dzwonkowe kwiaty są duże, pełne i tworzą bardzo gęste, zwisające, wiechowate kwiatostany. Na krzewie pojawiają się od maja do lipca. Wśród odmian można spotkać rośliny o kwiatach w kolorze białym np.” Candidisima” lub biało-różowym Pride of Rochester”, „Plena”, „Codsall Pink” (wewnątrz kwiatu płatki białe, na zewnątrz różowe). Nieco rzadziej spotyka się natomiast żylistki mieszańcowe, które są niższe od żylistków szorstkich (dorastają do ok. 1-1,5 (2) m.) i na ogół posiadają bardziej różowe kwiaty, o mocniej rozłożonych płatkach korony. Wśród odmian na uwagę zasługują: „Strawberry Fields” (ciemnoróżowe kwiaty z jasnym środkiem, wys. ok. 2 m.), „Mont Rose” (jasnoróżowe, gwiazdkowe kwiaty, wys. ok. 1,5 m.), „Pink Pom-Pom” (pełne, jasnoróżowe kwiaty, tworzące pomponiaste kwiatostany, wys. ok. 2m.), „Magicien” (gwiazdkowe, pełne, różowe kwiaty, wys. ok. 2 m.). Najrzadziej spotykany jest natomiast żylistek różowy, który jest krzewem zwykle dość niskim (wys. ok. 1-1,5 m.) i posiadającym gwiazdkowe, na ogół pojedyncze kwiaty w biało-różowym lub białym kolorze (np. „Campanulata”).

Żylistek - kwiat

Żylistek - kwiat


Wymagania uprawowe


Żylistki to rośliny niezbyt wymagające. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych oraz na glebach próchniczych, piaszczysto-gliniastych i wilgotnych (nie mokrych), ale urosną też na większości typowych gleb ogrodowych. Ze względu na płytki system korzeniowy nie lubią natomiast suszy, a na brak wody szybko reagują więdnięciem liści. Należy też pamiętać, że większość żylistków pochodzi z klimatu dość łagodnego, dlatego należy wybierać dla nich stanowiska ciepłe i osłonięte od wiatru oraz unikać sadzenia krzewów w najchłodniejszych rejonach kraju. Największą szkodę mogą wyrządzić żylistkom wiosenne przymrozki, uszkadzające pąki kwiatowe oraz bezśnieżne, mroźne zimy.


Cięcie


Żylistki bardzo dobrze znoszą cięcie, na które reagują silniejszym rozkrzewianiem. Pierwsze cięcie formujące należy przeprowadzić zaraz po posadzeniu krzewów, skracając ich pędy o 1/3 długości. W kolejnych latach można wykonywać cięcie korygujące pokrój (zawsze po kwitnieniu, gdyż kwiaty tworzą się na pędach ubiegłorocznych), przycinając pędy z kwiatami nad pierwszym, silnym rozgałęzieniem. Po kilku latach zbyt zagęszczone krzewy warto prześwietlić, usuwając najstarsze gałęzie oraz pędy słabe, uszkodzone i krzyżujące się. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz