Żylistek - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Żylistek - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,5/5 (247 ocen)

Rozmnażanie


Żylistki najłatwiej jest rozmnażać za pomocą sadzonek: zielnych i półzdrewniałych - odmiany i gatunki rosnące słabiej (sadzonki pobiera się i ukorzenia latem VII-VIII, najlepiej po uprzednim zanurzeniu ich podstawy w ukorzeniaczu) lub zdrewniałych – odmiany i gatunki rosnące silniej (sadzonki pobiera się zimą, dołuje w piwnicy do wiosny, natomiast wiosną sadzonkuje na zagonie). Czasem można także pozyskać z roślin sadzonki korzeniowe (pobrane wraz z korzeniem przyjmują się dość dobrze). Rozmnażanie żylistków za pomocą nasion jest natomiast polecane wyłącznie w przypadku gatunków, gdyż uzyskane tą drogą sadzonki odmianowe raczej nie powtórzą cech egzemplarza matecznego. Poza tym nasiona przed siewem wymagają stratyfikacji, a kiełkowanie trwa dość długo (kilkanaście tygodni).

Żylistek szorstki

Żylistek


Choroby i szkodniki


W uprawie żylistków problemy ze strony chorób i szkodników zdarzają się bardzo rzadko, jednak czasami rośliny mogą zostać zaatakowane przez mszyce bądź przędziorki, a na ich liściach może pojawiać się choroba grzybowa np. mączniak.


Zastosowanie


Żylistki to krzewy dość uniwersalne, można z nich tworzyć ozdobne grupy z innymi gatunkami krzewów (forsycjami, berberysami, tawułami, krzewuszkami) lub wykorzystywać w formie żywopłotu (formowanego bądź naturalnego). Niektóre odmiany, o bardziej zwartej, kompaktowej formie mogą być również sadzone jako solitery. Żylistek nadaje się też do sadzenia na terenach zieleni miejskiej.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz