Wybieramy sadzonki przetacznika kłosowego - na co zwrócić uwagę?

Jesteś tutaj:

Wybieramy sadzonki przetacznika kłosowego - na co zwrócić uwagę?

3,5/5 (91 ocen)

Przetacznik kłosowy (Veronica spicata) to jeden z najpopularniejszych gatunków przetacznika uprawianych w naszym kraju, a warto zauważyć, że grupa dostępnych u nas przetaczników jest całkiem spora, gdyż liczy ponad 30 gatunków. Podziw dla tej konkretnej byliny jest całkiem zrozumiały, gdy weźmie się pod uwagę jej niewielkie wymagania oraz oryginalny wygląd. Wysokie na około pół metra pędy są porośnięte lancetowatymi liśćmi z brązowymi przebarwieniami, a niebieskofioletowe kwiaty formują się w długie i gęste kłosy.

Nie zastanawiajmy się więc zbyt długo i kupmy sadzonki przetacznika kłosowego. Roślina ta zaprezentuje się świetnie w towarzystwie gatunków takich jak wilczomlecz złoty, liliowiec ogrodowy czy omieg wschodni.


JAKIE SADZONKI KUPIĆ?


W sklepach ogrodniczych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych – możemy nabyć nasiona, sadzonki pędowe oraz kłącza przetacznika kłosowego, przy czym te ostatnie są najczęściej spotykane. W pierwszej kolejności powinniśmy szukać kłączy produkcji holenderskiej, ponieważ ze względu na bardzo wysoką jakość są one cenione najwyżej nie tylko przez amatorów ogrodnictwa, lecz także przez profesjonalistów.

Nie dajmy się zwieść i nie kupujmy tanich sadzonek od nieznanych dostawców. Wyszukanie sklepów cieszących się dobrą opinią i współpracujących z najlepszymi producentami może nam zająć nieco czasu, jednak na pewno się opłaci.


JAKOŚĆ SADZONEK


Kłącza przetacznika kłosowego rozrastają się w karpy. Zanim trafią na sprzedaż, są dzielone przez producentów. Musimy więc zwrócić uwagę, czy kłącza nie uległy częściowemu zmiażdżeniu podczas podziału. Sprawdźmy również, czy sadzonki nie noszą oznak choroby  bądź działalności szkodników. Jeśli mamy taką możliwość, wybierajmy jak największe okazy. Warto też pytać o pochodzenie sadzonek, jeśli sprzedawca sam nie podał takiej informacji.


KIEDY SADZIĆ SADZONKI?


Przetacznik kłosowy kwitnie zazwyczaj od lipca do września. Są równnież odmiany, które rozwijają kwiaty już w czerwcu. Niezależnie od odmiany sadzonki przetacznika powinny być jednak sadzone w okresie od jesieni do wiosny. Najlepiej dokonać zabiegu wczesną wiosną. Pamiętajmy też, by regularnie co 2–3 lata dzielić kępy, gdyż nadmiernie rozkrzewiony przetacznik staje się coraz słabszy i gorzej kwitnie.

Przy okazji można dodać, że jeśli posiadamy nasiona przetacznika, to powinniśmy je wysiewać wprost do gruntu od kwietnia do czerwca. Sadzonki pędowe muszą z kolei zostać posadzone w sierpniu bądź we wrześniu.


JAK SADZIĆ SADZONKI?


Przede wszystkim powinniśmy się skupić na prawidłowym przygotowaniu podłoża w ogrodzie. Zanim więc posadzimy sadzonki przetacznika, warto wzbogacić ziemię kompostem, a następnie przekopać ją na głębokość szpadla. Ten zabieg przyczyni się do szybszego wzrostu rośliny oraz jej lepszego kwitnienia. Pamiętajmy też, że najlepiej umieścić sadzonkę w podłożu nieco głębiej niż zaleca producent, ponieważ gdy ziemia osiądzie kłącze znajdzie się bliżej jej powierzchni. Podlewanie jest konieczne tylko wtedy, gdy długo nie występują opady deszczu.


GDZIE SADZIĆ SADZONKI?


Sadzonki przetacznika kłosowego należy umieścić w glebie suchej i przepuszczalnej, ponieważ taką właśnie gatunek ten lubi najbardziej. Okazuje się wręcz, że w zbyt wilgotnej ziemi rośliny mogą nie przetrwać zimy. Stanowisko powinno ponadto cechować się dobrym dostępem słońca. Dobrze też, by wybrane przez nas miejsce było osłonięte przed wiatrem, ponieważ pod działaniem silnych podmuchów pędy roślin mogą się nieładnie powyginać.

Warto umieścić przetacznika kłosowego na froncie mieszanej rabaty lub wśród roślin tworzących grupę naturalistyczną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz