Szufelki i śmietniczki - rodzaje i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Szufelki i śmietniczki - rodzaje i zastosowanie

4/5 (2 ocen)
Utrzymanie porządku w obrębie gospodarstwa domowego stanowi – wbrew pozorom – nie lada wyzwanie. Wiele osób uważa, że to w jaki sposób prowadzony jest dom świadczy o właścicielach oraz jest ich wizytówką, w związku z czym stara się uczynić obowiązek domowy jakim jest utrzymywanie czystości bardziej efektywnym. Sprzątanie to jedno z najbardziej niewdzięcznych zajęć, gdyż wymaga bezustannych powtórzeń, a efekty niekoniecznie są dostrzegane przez resztę domowników. Każdy z nas posiada swoje własne, sprawdzone metody na sprzątanie oraz ułatwianie sobie tej czynności, niejednokrotnie za pomocą dodatkowych urządzeń. Ten artykuł postara się przybliżyć korzyści płynące z użytkowania przedmiotów takich jak szufelki i śmietniczki oraz dokonać ich systematyzacji. 
 

Budowa oraz zastosowanie 

 
Szufelka, czy też jak kto woli śmietniczka, to przyrząd niezwykle pomocny w obrębie gospodarstwa domowego. Pozwala na szybkie i bezproblemowe pozbycie się kurzu, piachu czy też innych zabrudzeń. Szczególnie doceniana jest w sytuacjach, gdy z jakichś względów w celu doprowadzenia pomieszczenia do ładu nie możemy posłużyć się odkurzaczem. Produkt składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest owa szufelka, służąca do zbierania zanieczyszczeń, na końcu której bardzo często zamontowana jest guma, pozwalająca na lepsze przyleganie produktu do podłoża. O tym, jak bardzo jest to istotne wiedzą doskonale ci, którzy mieli do czynienia z wadliwym modelem, w którym wszystko co udało się zamieść ze względu na niepełny kontakt z podłożem trafiało pod spód szufelki.  Druga to natomiast zmiotka, którą zgarniamy brud. Zmiotka wyposażona jest zazwyczaj w odpowiednio wygięte włosie, umożliwiające dobranie się do trudno dostępnych miejsc. Oba elementy łączą się ze sobą za pomocą systemu mocowania. Produkt jest lekki i poręczny. 
 

Rodzaje śmietniczek 

 
Większość śmietniczek dostępnych w sprzedaży wykonana jest z tworzywa sztucznego – plastiku. Niemniej, przeglądając oferty możemy natrafić również na szufelki wykonane z metalu, które nieco różnią się od tych plastikowych. Przede wszystkim są trochę bardziej szersze, z reguły posiadają też drewnianą rączkę oraz ze względu na tworzywo cechują się większą wytrzymałością. Za ich pomocą możemy przenosić np. rozżarzony węgiel. Ten rodzaj sprawdzi się w szczególności w pracach budowlanych lub remontowych. Może występować również w formie ocynkowanej. Z myślą o tych, którzy stawiają na ekologię pojawiły się również wersje przyjazne środowisku. Za stosunkowo niewielką cenę istnieje możliwość nabycia śmietniczki wykonanej z bambusa. Miotłę i szufelkę możemy nabyć również w ich dłuższej formie – jest to zestaw identyczny jak opisywane, z tą jedynie różnicą, że osadzony na długim trzonku, dzięki czemu możliwe jest zamiatanie w pozycji stojącej. Złośliwi mówią, że jest to opcja dla leniwych, nie wymaga bowiem schylania się ani nadwyrężania pleców. Ciekawym rozwiązaniem jest także śmietniczka na kółkach. W skład tego zestawu zamiast szufelki wchodzi pojemnik na śmieci osadzony na kółkach. Takim „wózeczkiem” możemy bez problemu przemieszczać się w poszukiwaniu kolejnych zanieczyszczeń. W poruszaniu pomaga uchwyt, za pomocą którego możemy kierować się w konkretne miejsce. Produkt jest przydatny szczególnie w sytuacjach, które wymagają uprzątnięcia dużej ilości powierzchni. Bywa wykorzystywany w szczególności w budynkach użyteczności publicznej, na dworcach, lotniskach itp. Wszystkie szufelki, niezależnie od rodzaju materiału z jakiego zostały wykonane dostępne są w niemal wszystkich kolorach, choć najbardziej popularnym wśród plastikowych wydaje się być czerwony. Poszczególni producenci urozmaicają produkty stosując różne zdobienia, jednak generalnie jest to urządzenie na tyle proste, że niemożliwe są większe ingerencje w jego budowę. Cena jest w dużej mierze uzależniona od użytego tworzywa oraz producenta. 
 

Podsumowanie

 
Sprzątanie bez wątpienia nie należy do ulubionych dziedzin na polu aktywności ludzkiej. Jest to raczej rodzaj przykrego obowiązku, który staramy się jak najbardziej ułatwić. Na przestrzeni lat powstały liczne produkty i urządzenia, mające w zamyśle odciążyć nas i wspomóc w walce z brudem. Do takich produktów zaliczają się między innymi śmietniczki, pozwalające na szybkie i bezproblemowe zgarnięcie zanieczyszczeń. Jest to bez wątpienia przydatne urządzenie, w które warto się zaopatrzyć jeśli jeszcze go nie posiadamy. Produkt występuje w wielu wersjach a jego cena jest zróżnicowana, jednak wszystkie modele łączy wspólny cel – ułatwienie nieprzyjemnego procesu sprzątania. 

Koniecznie zobacz