Jakie grabie kupić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie grabie kupić? Zobacz!

3/5 (3 ocen)
Trawnik to podstawowy element determinujący ogród. Potrzebuje naszej pielęgnacji, zwłaszcza w okresie jesiennym. Niedbanie o trawnik może powodować gromadzenie się liści i w konsekwencji rozwój mchów. Otoczony odpowiednią troską z pewnością odpłaci się nam swoim pięknem w okresie wegetacji. Pielęgnacja ogrodu to przede wszystkim jedna, podstawowa czynność – grabienie. Z pozoru banalna, może przysporzyć kłopotów, jeśli nieodpowiednio dobierzemy potrzebny do tego celu sprzęt. Ale grabie to nie tylko ogród. Bywają też wykorzystywane w pracach porządkowych przez służby miejskie lub np. podczas pracy na wsi. Pomimo nieskomplikowanej budowy trudno jest się bez nich obejść. Istnieje ogromna szansa, że każdy z nas stanie kiedyś przed koniecznością dokonania zakupu. Jak wybrać odpowiednie grabie?
 

Jakie grabie kupić?   

  
Podstawowym elementem, który determinuje dokonywany  przez nas zakup powinno być pytanie o czynności, które będziemy nimi wykonywali. Grabie różnią się bowiem budową, w zależności od przeznaczenia. Najbardziej popularne są tzw. grabie uniwersalne – każdy z nas z pewnością spotkał się z tego rodzaju narzędziem w przeszłości. Z reguły jest to drewniany trzonek zakończony metalowymi ząbkami. Ten rodzaj narzędzia sprawdzi się przy nieskomplikowanych pracach. Kolejnym rodzajem są grabie przeznaczone do liści. Ich budowa charakteryzuje się elastycznymi zębami, odpowiednio dostosowującymi się do wykonywanej czynności. Są lekkie, osadzone na (zazwyczaj) drewnianym trzonku. Szczególnie cenione jesienią, kiedy istnieje konieczność zagrabiania dużej ilości liści. Możemy wyróżnić również grabie polowe, które swoje miejsce znajdują przy pracach na wsi. Wyprodukowane jedynie z drewna są nieodłącznym elementem rolniczego krajobrazu. Ich zastosowanie może być różne, głównie używane do zagrabiania siana. Jeśli ktoś z nas jest w posiadaniu trawnika, o który chciałby lepiej zadbać powinien niezwłocznie nabyć grabie stworzone właśnie do tego celu. Grabie do trawnika mają inne zęby od pozostałych rodzajów – są one długie, cienkie i wytrzymałe. Ich budowa wynika z faktu, że mają za zadanie dogłębną penetrację trawnika, w celu wyczyszczenia go i wydobycia nawet najmniejszych niepożądanych fragmentów trawy, lub ciał obcych. 
 

Odpowiedni materiał

 
Decydując się na zakup grabi ogrodowych, powinniśmy również uświadomić sobie, jaki materiał będzie najbardziej odpowiedni. Rynek obfituje w liczne rodzaje, są dostępne między innymi grabie stworzone z plastiku, drewna, metalu czy też aluminium. Tworzywo sztuczne, czyli plastik należy do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji ogrodowych narzędzi. Jego zaletami są taniość i stosunkowo długa wytrzymałość. Grabie z plastiku są odpowiednie do drobnych prac, oraz są odporne na korozję. Cięższe prace natomiast mogą przerosnąć możliwości tego rodzaju materiału, istnieje ryzyko połamania ząbków i w konsekwencji utraty użyteczności. Grabie zrobione z metalu są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu możemy użyć ich do grabienia dosłownie wszystkiego. Z pewnością posłużą nam przez wiele lat. Aluminium z kolei, jest lekkie i poręczne, jednak mniej wytrzymałe od metalu. Grabie z tego tworzywa są w stanie wytrzymać duże obciążenia, ząbki mogą się jednak powyginać. 
 

Cena 

 
Istotnym czynnikiem wpływającym na naszą decyzję jest oczywiście cena. Podstawowy wpływ na to ma materiał użyty do ich produkcji. Istotna będzie również ilość zębów, w które są wyposażone oraz wielkość narzędzia. Nie jest tajemnicą, że tańsze modele będą mniej wytrzymałe oraz że istnieje duże prawdopodobieństwo iż te droższe zagoszczą u nas na dłużej. Sprzedaż najtańszych, plastikowych grabi bez trzonka rozpoczyna się już od kilku złotych. Gdybyśmy zdecydowali się na metal, hartowaną stal oraz trzonek z włókna szklanego renomowanej marki możemy liczyć się nawet z kilkusetzłotowym wydatkiem.
 

Podsumowanie

 
Pomimo upływu lat i rozwoju techniki proste, poczciwe grabie nadal są popularne i jest na nie duży popyt. Na horyzoncie również nie widać spektakularnych wynalazków, które mogłyby skutecznie wyprzeć ten przedmiot z naszych ogrodów i podwórek. Ich odpowiedni wybór znacznie ułatwia wykonywanie konkretnej czynności, pozwala na mniejszy wysiłek fizyczny oraz daje lepsze efekty. Dzisiejszy rynek obfituje w przeróżne rodzaje grabi, różniące się wielkością, wagą, materiałem z którego zostały wykonane oraz przeznaczeniem do konkretnych zadań. Producenci posiadają mnóstwo odmian, z których bez wątpienia każdy wybierze najbardziej pasujące mu narzędzie. 

Koniecznie zobacz