Szczaw - uprawa i właściwości. Warto przeczytać.

Jesteś tutaj:

Szczaw - uprawa i właściwości. Warto przeczytać.

3,5/5 (42 ocen)

Choroby i szkodniki


W uprawie szczawiu może wystąpić problem z wirusem mozaiki oraz chorobami grzybowymi, w tym mączniakiem prawdziwym i rzekomym i rdzą szczawiu. Występują również plamistość liści i zgnilizna korzeni. Szczaw chętnie atakują też mszyce i pchełki.


Właściwości


Szczaw to bardzo cenne warzywo bogate w witaminę C, beta-karoten oraz składniki mineralne, w tym w żelazo i wapń. Charakteryzuje się niewielką kalorycznością, a zawarte w nim substancje mają właściwości antyoksydacyjne i antykancerogenne. Ma zastosowanie moczopędne. Pobudza apetyt, poprawia trawienie i pracę wątroby. Ceniony za właściwości odtruwające. Wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Pobudza perystaltykę jelit, ma właściwości przeczyszczające. Herbata parzona z liści szczawiu stosowana bywa przy gorączce, stanach zapalnych i szkorbucie, ma również właściwości napotne. Napar z korzenia działa ściągająco, stosowany bywa przy zatruciach pokarmowych, biegunce i wzdęciach. Zewnętrznie szczaw stosuje się w formie okładów do leczenia stłuczeń, trudno gojących się ran i chorób skórnych.


Uwagi


Wszystkie gatunki szczawiu zawierają duże ilości kwasu szczawiowego, dlatego warzywo to powinno być spożywane z umiarem. Kwas ten w połączeniu z wapniem tworzy trudno rozpuszczalne kryształy szczawianu wapnia. Mogą się one gromadzić w organizmie, głównie w nerkach, i prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Zawartość kwasu szczawiowego spada podczas obróbki termicznej szczawiu. Nie powinny go jeść osoby cierpiące na artretyzm, reumatyzm czy kamicę nerkową, ponieważ może to nasilić dolegliwości.


Zastosowanie w kuchni


W kuchni wykorzystuje się świeże liście szczawiu, które bywają jedzone na surowo lub gotowane. Warto ich spróbować, ponieważ mają ciekawy, kwaskowy smak. Najpopularniejszym daniem ze szczawiu jest tradycyjna zupa szczawiowa, którą podaje się na ciepło lub w formie chłodnika. Zazwyczaj z dodatkiem śmietany lub ugotowanym na twardo jajkiem. Ma to złagodzić negatywne działanie kwasu szczawiowego. Świeże liście są idealne do mieszanek świeżych sałat lub warzyw. Będą ciekawym dodatkiem do sosów, past i farszów. Drobno posiekane liście, czy to świeże, czy suszone, stosować można, jako przyprawę do masła, grzanek, ryb lub mięsa. Ponadto liście szczawiu mogą być marynowane, kiszone lub mrożone, dzięki czemu będziemy je mogli wykorzystać również zimą.

Justyna Przasnyska
 

Koniecznie zobacz