Sumak (Rhus) - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Sumak (Rhus) - rodzaje, uprawa i pielęgnacja

3,4/5 (126 ocen)

Odmiana ‘Dissecta’


‘Dissecta’ piękniejsze oblicze sumaka octowca. Podobnie jak gatunek charakteryzuje się parasolowatą koroną, pięknym pokrojem. Podstawową różnicą pomiędzy gatunkiem a odmianą są postrzępione liście odmiany. Osiąga do kilku metrów wysokości i ma znaczne przyrosty roczne, choć słabiej rośnie od gatunku. Także nie ma wygórowanych wymagań, a najpiękniej zaprezentuje się jako soliter na tle, dobrze przystrzyżonego trawnika. Jesienią tak jak przystało na sumaka „zapłonie” i będzie zachwycać czerwonawymi owocostanami.

Sumak octowiec występuje także  w odmianie ‘Laciniata’, zresztą bardzo podobnej do  wcześniejszej odmiany.
Kilka lat temu w sprzedaży pojawiła się nowa odmiana sumaka octowca o nazwie Tiger Eyes 'Bailtiger'. Bardzo oryginalna odmiana, dużo niższa od poprzednich. Osiąga do około 2 m wysokości i charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi do złocistożółtych.

Sumak octowiec

Sumak octowiec

Walory dekoracyjne gatunku


Jak już wcześniej wspomniano sumak Rhus typhina ceniony jest przede wszystkim ze względu na swój pokrój, parasolowatą koronę, przebarwiające się jesienią liście oraz piękne brunatnoczerwone owocostany. Poza tym należy do roślin mało wymagających, co przy tak znaczącej dekoracyjności sprawia, że sumak octowiec powinien częściej gościć w otaczającym nas krajobrazie.

Jego największą wadą jest krótkowieczność. Niestety po kilkunastu latach najczęściej zaczyna próchnieć. Sumak octowiec przeżywa maksymalnie do około 30 lat.


Wymagania i pielęgnacja


Rhus typhina należy do najmniej wymagających roślin drzewiastych, uprawianych w naszych ogrodach. W pełni mrozoodporne, wytrzymałe na suszę oraz niesprzyjające warunki np. zanieczyszczenia powietrza. Preferują stanowiska suche oraz przepuszczalne. Wymagają jedynie w pełni nasłonecznionych stanowisk.

Sumak octowiec może być traktowany jako gatunek pionierski !

Sumak odurzający nie wykazuje  podatności ani na choroby, ani na szkodniki.

Sumak octowiec

Sumak octowiec

Problem z odrostami korzeniowymi


Największą wadą sumaka octowca jest wytwarzanie olbrzymich ilości odrostów korzeniowych, które powodują, że roślina rozłazi się, opanowując coraz to większą część ogrodu.

Należy wiedzieć, że problem pojawia się w  momencie ścięcia drzewa czy też uszkodzenia korzeni. Wówczas na potęgę wydaje nowe odrosty i rozłazi się. W takiej sytuacji wielu pozbywa się go z ogrodu, określając tak piękną roślinę jako ekspansywny chwast.

Z pewnością najlepiej uprawiać sumaka octowca na zadbanym i często koszonym trawniku, na którym odrosty korzeniowe nie będą miały szansy na zdominowanie terenu.


Rozmnażanie


Sumak octowiec bardzo łatwo rozmnożyć poprzez nasiona oraz licznie odrosty korzeniowe. Pamiętajmy, że przy rozmnażaniu generatywnym poprzez nasiona, należy je poddać stratyfikacji, na okres około pół roku, a więc do samej wiosny. Stratyfikację można przeprowadzić w lodówce, która zagwarantuje niższą, a zarazem stałą temperaturę.

Przy rozmnażaniu wegetatywnym, oddzielamy odrosty w okresie wiosennym i jesiennym. Ponieważ sumak wytwarza mnóstwo odrostów korzeniowych, jest to dość efektywny sposób rozmnażania.

Drzewo - Sumak

Drzewo - Sumak 

Zastosowanie


Sumak octowiec z pewnością powinien być częściej wykorzystywany przy aranżacji terenów zielonych miast, osiedli, parków itp. Ze względu na swój egzotyczny wygląd, będzie stanowił ciekawy akcent, o wysokich walorach dekoracyjnych, także w okresie zimowym. Bardzo często spotykany w ogrodach, a także na działkach. Ze względu na duże przyrosty roczne, do około 50 cm długości, polecany także do nowo zakładanych ogrodów. Sumaki zazwyczaj sadzimy pojedynczo jako solitery, wówczas najpiękniej prezentują się i stanowią ciekawy i bardzo wyrazisty akcent w ogrodzie.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz