- 1/4
- Następne
- Płot krzyżowy – wykonany jest ze sztachet, które się krzyżują ze sobą.
- Płot ekranowy – jest wysokim i pełnym płot przysłaniającym całkowicie widok. Może spotkać bardzo różne style i wzory takich płotów.
- Pergola – coraz chętniej wykorzystywane forma przegrody, wykonywana z wysokich słupów z układanymi poprzecznie belkami. Bywa tez podparciem dla różnych, zwłaszcza pnących roślin ogrodowych.
- Treliaż – bardzo ozdobne, ażurowe ogrodzenie, które powstaje z krzyżujących się listew. Może być zarówno wysokie, jak i niskie.
Zobacz także: Płoty lamelowe - przyjazne przestrzeni |
Funkcjonalność
Drewniane ogrodzenia i płoty powstają przeważnie z drewna akacjowego, świerkowego, dębowego i sosnowego. Wymagają odpowiedniego i regularnego zabezpieczenia przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych oraz szkodników. Do impregnowania i zabezpieczania takiego drewna wykorzystuje się specjalne, skuteczne preparaty.
Wybierając drewno, z jakiego ma być wykonane ogrodzenie, warto wiedzieć, że do najtrwalszych gatunków zalicza się dąb, wiąz, modrzew i orzech. Średniej klasy trwałością natomiast odznaczają się sosna, jodła, świerk i jesion. Eksperci zdecydowanie odradzają wykorzystywanie w tym celu gatunków takich, jak brzoza, buk, topola czy lipa, które są po prostu nietrwałe.
Płot drewniany
Dlaczego drewno?
Dlatego, że sprawdza się w swojej roli od wieków, że jest przyjazne dla człowieka i zwierząt, że jest piękne i odpowiednio konserwowane może służyć przez wiele lat. Ponadto charakteryzuje się łatwa obróbką i różnorodnością form, kolorów i rozmiarów. Drewniane ogrodzenia pasuje do każdego pejzażu. Odpowiednio dobrane sprawdzi się przy prostej chacie, jak i okazałej rezydencji, wtopi się w otoczenie lub będzie z nim kontrastowało. Wszystko zależy od upodobań i oczekiwań właściciela.