Jesteś tutaj:

Płoty lamelowe - przyjazne przestrzeni

Bramy drewniane - nowoczesność nawiązująca do tradycji
Jakie ogrodzenie podwórka?
Nowoczesne ogrodzenia - kilka nietuzinkowych propozycji
Ogrodzenia betonowe - trwałe i atrakcyjne
Ogrodzenia kute - solidne, oryginalne i eleganckie
Ogrodzenia murowane - trwałe przez lata
Ogrodzenia panelowe - za i przeciw
Płoty lamelowe - przyjazne przestrzeni
Ponadczasowe ogrodzenia drewniane
Wybieramy praktyczną i efektowną furtkę ogrodzeniową

Płoty lamelowe - przyjazne przestrzeni

Nasz dom to konstrukcja, ale i przestrzeń wokół niej. Dążymy do stworzenia miejsca ustronnego i zapewniającego nam prywatność. Dogodną dla osiągnięcia takiego efektu alternatywą są płoty lamelowe.


Lamelowe czyli jakie?


Płoty lamelowe są przykładem drewnianego ogrodzenia, stanowiącego element architektury krajobrazu. Konstrukcja i struktura płotu składa się z drewnianej ramy oraz wąskich i długich desek, które są najczęściej wykonane z drewna sosnowego.


Zalety


Płoty lamelowe rozdzielają przestrzeń w sposób znacznie bardziej przyjazny środowisku naturalnemu, a równocześnie bardziej estetyczny niż betonowy mur. Dzięki zróżnicowanym wzorom można dopasować je do każdego ogrodu czy placu zabaw. Ponadto standardowe  wymiary umożliwiają łączenie ich z innymi typami ogrodzeń. Pomimo swej stosunkowej lekkości konstrukcja jest sztywna. Płoty lamelowe stanowią także ochronę przed wiatrem. Jeżeli są mocowane od zachodniej strony należy je dodatkowo wzmocnić. Można wykorzystać drut, którym łączy się przęsła w celu zapewnienia ich większej stateczności.


Wady


Często jednak rezygnujemy z tego typu rozwiązania. Dlaczego? Ponieważ należy taką konstrukcję zaimpregnować, nie wycisza ona tak jak tego oczekujemy, a równocześnie koszty nie są tak małe jak podają producenci. Koszt wykonania takiego ogrodzenia nie odnosi się do całej konstrukcji, jeśli obejmuje wyłącznie zakup paneli. Należy jednak również  pamiętać o kosztach zakupu słupków, kotew czy preparatów do gruntowania.


Pomimo powyżej przedstawionych wad panele lamelowe są bardzo często wykorzystywane i stanowią warte zainteresowania rozwiązanie. Dzięki nim można przecież stworzyć kwitnącą i przyjazną dla oka „zieloną ścianę”.

Płot lamelowy

Płot lamelowy

Zróżnicowany asortyment


Płoty lamelowe z pewnością nie ograniczają się do jednego konkretnego rozwiązania. Producenci tego typu ogrodzeń dążą do uzyskania jak najwyższej jakości oraz wygody estetycznej i użytkowej, dlatego wprowadzają na rynek różne oferty.

- Konstrukcje płotów lamelowych są zatem zróżnicowane. Mogą być produkowane jako płoty proste bądź z łukiem, jako pełne bądź z kratką.

- Standardowymi wymiarami są 1,8 m × 1,8 m. Wymiary ramy i rygli są kwestią indywidualną producenta. Grubość ramy wynosi zazwyczaj od 30 mm do 40 mm. Podobnie wymiarowanie wygląda w przypadku lamela. Może mieć on wymiary 9 mm × 95 mm czy 9 mm × 90 mm. Taki płot lamelowy waży zazwyczaj około 30 kg. Powyższych danych technicznych nie można jednak generalizować, ponieważ wielu producentów oferuje również wykonywanie płotów na zamówienie. W związku z tym koszt wykonania ogrodzenia może wzrosnąć.

- Istnieje możliwość również wyboru koloru paneli. Najczęściej mają one odcień zielonkawy lub brązowy. Wynika to ze sposobu i rodzaju przeprowadzonej wcześniej impregnacji. Płot lamelowy można również pomalować farbą. Najczęściej stosuje się farby kryjące, transparentne lub specjalne farby do drewna, które zawierają wosk i olej, dzięki czemu woda spływa po płocie, a nie wsiąka w drewno.

Płot lamelowy

Płot lamelowy

Montaż


Z pewnością montaż płotów lamelowych nie jest tak pracochłonny jak w przypadku innych ogrodzeń. Jest to niewątpliwie zaletą, gdyż w krótkim przedziale czasu możemy się odgrodzić czy zaaranżować ścianę dla wspinających się roślin. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach.

Przede wszystkim drewnianych elementów ramy nie montuje się bezpośrednio w gruncie. Zatem niezbędne będą tutaj okucia, które są zabezpieczone przed wilgocią oraz rdzą. Zabezpieczenie stanowi powłoka antykorozyjna. Dzięki okuciom płot lamelowy może zostać zakotwiony w ziemi. Kotwy stalowe są zatem niezbędne, gdyż ich zadaniem jest zarówno ochrona drewnianych podstaw płotu jak i utrzymanie stateczności konstrukcji poprzez jej zamocowanie w podłożu gruntowym.

 

Zobacz także: Ponadczasowe ogrodzenia drewniane

 

Bardzo często słupy takiego płotu ustawiane są także na twardej nawierzchni (np. beton, kostka). Chodzi tutaj przede wszystkim o altany lub pergole. Stosuje się wtedy podstawy do słupków wykonane ze stali nierdzewnej, które mocuje się za pomocą śrub wchodzących w skład zestawu. W zależności od wymiarów słupka można skorzystać z różnych wariantów wymiarowych stalowych podstaw.

Zatem sam płot lamelowy nie wystarczy, aby można było przeprowadzić montaż. Niezbędne są również kantówki, a także śruby i łączniki. Dzięki nim można połączyć płot w jedną, spójną całość.

Ogrodzenie lamelowe

Ogrodzenie lamelowe

Ceny


Niewątpliwie najdroższym elementem wchodzącym w skład zestawu są płoty lamelowe - panele. Ich ceny wahają się w zależności od wymiarów, rodzaju impregnacji i producenta. Dla standardowych wymiarów paneli wynoszą zazwyczaj około 140 zł / 1 szt. Przykładowo komplet może składać się z 13 sztuk paneli, dwa razy większej ilości kantówek i kotew stalowych.


W skład zestawu wchodzą również śruby i łączniki. Jeżeli decydujemy się na odgrodzenie dużej powierzchni z pewnością kupno zestawu będzie bardziej opłacalne niż zakup pojedynczych elementów.

W zależności od warunków, na jakie narażona jest wydzielona przestrzeń płoty lamelowe znajdują swoich zwolenników i przeciwników. Zainwestowanie w tego typu ogrodzenie to przede wszystkim nadanie charakteru przestrzeni.
 

Koniecznie zobacz