Nasiona zaprawiane - jakie niosą za sobą korzyści? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Nasiona zaprawiane - jakie niosą za sobą korzyści? Zobacz!

4,3/5 (8 ocen)
Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna to dla wielu z nas sygnał do rozpoczęcia przygotowań do pracy w ogrodzie. Jest to niewątpliwie najbardziej pracowity okres, który ma kluczowe znaczenie dla jego dalszych losów. Wkroczenie w nowy sezon mając za sobą sumienne i intensywne prace porządkowe z pewnością wpłynie korzystnie na jakość naszych roślin. Konserwacja narzędzi ogrodniczych, zdjęcie osłon chroniących rośliny, czy też przygotowanie rozsady to tylko niektóre z elementów wiosennego krajobrazu w ogrodzie. To wszystko nie miałoby jednak większego sensu, gdybyśmy nie zaopatrywali się w sadzonki bądź nasiona. Wybór konkretnej rośliny czy też jej odmiany potrafi przysporzyć sporo problemów. W przypadku nasion dochodzi jeszcze pytanie odnośnie ich formy – czy zdecydować się na nasiona zwykłe, a może otoczkowane bądź inkrustowane? Jakie są między nimi różnice i czym powinniśmy się kierować dokonując wyboru? 
 

Zaprawianie nasion. Na czym polega?

 
Największym zagrożeniem dla roślin oprócz niewłaściwej uprawy i niesprzyjających warunków pogodowych, na które nie mamy wpływu są atakujące ją choroby. Aby je zwalczyć potrzeba ogromnego nakładu pracy i czasu. Do walki ze szkodnikami i ich następstwami możemy posłużyć się środkami ochrony roślin, lecz właściwszym wydaje się być zapobieganie chorobom już na etapie nasion poprzez ich zaprawianie. Ten sposób ochrony należy do najstarszych metod walki ze szkodnikami i chorobami. Definicja zaprawiania mówi o zabiegu, który ma na celu zniszczenie patogenów występujących na powierzchni bądź w środku nasienia przeznaczonego do siewu. Polega on na pokryciu nasion preparatem chemicznym, odpowiedzialnym za zabezpieczenie rośliny. Możemy wyróżnić kilka metod zaprawiania, w tym najbardziej skomplikowaną, czyli inkrustowanie. Zaprawianie może odbyć się na mokro lub na sucho. 
 

Korzyści zaprawiania nasion

 
Decydując się na zakup nasion zaprawianych zyskujemy pewność lepszego rozwoju roślin oraz ich odporności, a co za tym idzie większych plonów. Zdarzają się choroby przenoszone przez nasiona, które udaje się wyeliminować jedynie poprzez zaprawianie. Zastosowanie zaprawy eliminuje konieczność częstych oprysków substancjami chemicznymi, w związku z czym wpływa korzystnie na środowisko. Nie bez znaczenia są też kwestie finansowe – zakup środków ochrony roślin w porównaniu do nasion zaprawianych przedstawia się jako spory wydatek. Oprysk wiąże się również z wysokim nakładem pracy, który musielibyśmy poświęcić aby doprowadzić rośliny z powrotem do optymalnego stanu. W związku z tym, końcowy produkt w postaci warzywa lub kwiatu będzie o wiele tańszy, gdyż pozbawiony jest kosztów z tym procesem. 
 

Wady zaprawiania nasion

 
Jakkolwiek bujnych plonów nie otrzymalibyśmy po zdecydowaniu się na nasiona zaprawiane należy pamiętać, że w dalszym ciągu jest to sposób sztuczny i nienaturalny. Własnoręczne zaprawianie wiąże się natomiast z ryzykiem zatrucia środkami chemicznymi, poza tym nie należy do najłatwiejszych zabiegów. Nierówne zaprawianie bądź zbyt duża dawka mogą pociągnąć za sobą nieprzyjemne konsekwencje, które dostrzeżemy dopiero podczas rozwoju roślin. 
 

Podsumowanie

 
Wiosna to czas na wzmożone prace w ogrodzie. Oprócz tradycyjnych czynności porządkowych jest to również doskonały moment na zaopatrzenie się w sadzonki i nasiona. W przypadku nasion możemy zdecydować się dodatkowo na formę zaprawianą bądź otoczkowaną. Zaprawianie ma na celu ochronę rośliny przed chorobami i szkodnikami. Wiele odmian warzyw czy też kwiatów dostępnych jest w sprzedaży w wersji zaprawianej. Proces ten jest o wiele tańszy od zwalczania chorób środkami ochrony roślin, a także bardziej przyjazny środowisku. 

Koniecznie zobacz