Łazienka w drewnie - czy to dobry pomysł?

Jesteś tutaj:

Łazienka w drewnie - czy to dobry pomysł?

3,3/5 (21 ocen)

Jaki rodzaj drewna?


Łazienka jest miejscem szczególnie narażonym na wilgoć i wysokie temperatury. Dlatego nie każde drewno można tu wykorzystać. Musi to być taki rodzaj, który jest odporny na wysoką wilgotność, na grzyby i pleśń. Powinno też być odpowiednio twarde, aby nie poddawało się odkształceniom i uszkodzeniom mechanicznym.

Okazuje się, że najlepszymi gatunkami drewna, jakie można z powodzeniem wykorzystać w łazience, są te z drzew egzotycznych. Z tego powodu sprowadza się drewno z takich drzew, jak jatoba, cedr, douksie, teak, marbau, iroko, badi, kompas i wiele innych. Tylko czasem spotyka się rodzime gatunki, a wśród nich dąb, wiąz, jesion buk i modrzew.

Łazienka i drewno

Łazienka i drewno

Jak dbać o drewno w łazience?


Nie wystarczy zainwestować w drewniane elementy w łazience i na tym poprzestać. Drewno wymaga odpowiedniej troski. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbali, jego żywot oraz atrakcyjność potrwa znacznie dłużej. Cóż więc należy czynić, aby tak właśnie było?

Dla zachowania efektownego wyglądu drewna oraz jego trwałości, wypada co jakiś czas wykonywać kilka rutynowych czynności. Dobrze jest na przykład raz w miesiącu zastosować pastę olejową, a raz do roku zaimpregnować je. Na bieżąco natomiast trzeba usuwać wszelkie plamy i zabrudzenia. Te mniejsze wystarczy przetrzeć miękką ściereczką, te bardziej uporczywe wymagają stosowania specjalnego preparatu. Nie można bagatelizować żadnych uszkodzeń, bo to one mogą dać początek całkowitemu zniszczeniu drewnianych elementów.

Koniecznie zobacz