Kuchnia na poddaszu - co zrobić, aby była widna i funkcjonalna?

Jesteś tutaj:

Kuchnia na poddaszu - co zrobić, aby była widna i funkcjonalna?

3,2/5 (16 ocen)

Co do stylu, w jakim można aranżować kuchnie pod skosami, to właściwie dla większości nie ma przeciwwskazań, bo da się wyczarować i kuchnię jak najbardziej nowoczesną i tradycyjną, regionalną czy romantyczną. Wiele zależy do kreatywności projektanta i planów właścicieli. Jeśli już jednak zdecydujemy się na konkretny styl, wypada się go trzymać na każdym etapie realizacji.

Kuchnia na poddaszu

Kuchnia na poddaszu

A może kuchnia z pokojem jadalnym?


Czasem na poddaszu jest na tyle miejsca, że da się tam urządzić kilka pomieszczeń. Warto więc rozważyć bardzo modne i funkcjonalne połączenie kuchni z pokojem. Otwarta kuchnia daje znacznie więcej możliwości, bo na przykład część jej wyposażenia można umieścić na wyspie, która będzie pełniła funkcje blatu kuchennego, a od strony pokoju barku. Na wyspie montuje się również płytę kuchenną lub indukcyjną czy zlewozmywak. Pozwala to osobom przygotowującym posiłki na kontakt z tymi, którzy znajdują się w pokoju. Mogą ze sobą rozmawiać, rodzice mają szansę na pilnowanie małych dzieci bawiących się w pokoju. Połączenie pokoju z aneksem kuchennym pod skosami może okazać się naprawdę atrakcyjnym wariantem na zagospodarowanie poddasza.


Ile to kosztuje?


Nie da się jednoznacznie wyznaczyć, ile trzeba zainwestować w urządzenie kuchni na poddaszu. To zależy między innymi od tego, czy chodzi o poddasze dopiero powstającego domu, czy raczej o adaptację w starszym budynku. Istotna jest również ilość miejsca, rodzaj zastosowanej więźby dachowej, liczba skosów i ich kąt nachylenia. Trzeba wziąć pod uwagę cenę wstawienia okien dachowych, zamontowania odpowiedniej wentylacji. Do tego dołącza się rodzaj podłogi, wykończenie ścian, umeblowanie i wyposażenie kuchni. Aby oszacować przybliżone koszta, trzeba znać metraż rodzaje materiału, cenę robocizny, cenę mebli i urządzeń kuchennych, co należy obliczyć indywidualnie dysponując miarodajnymi danymi.
 


Koniecznie zobacz