Jak wybrać odpowiednie nasiona bielunia? Praktyczne wskazówki

Jesteś tutaj:

Jak wybrać odpowiednie nasiona bielunia? Praktyczne wskazówki

3,4/5 (97 ocen)

Bieluń to roślina o niezwykle atrakcyjnych kwiatach przypominających – w zależności od tego, czy są skierowane do dołu, czy do góry – dzwony lub kielichy. U bieluni drzewiastych kwiaty mogą osiągać ok. 30 cm długości i 25 cm szerokości. Zazwyczaj ubarwiają się na biało, żółto, fioletowo i czerwono, choć uzyskano również odmiany w innych kolorach. I choć uprawa tej rośliny nie należy do najłatwiejszych, nie powinniśmy się zrażać – piękno własnoręcznie wyhodowanych kwiatów zrekompensuje wszelkie trudy. Pamiętajmy jednak, by uważać, ponieważ wszystkie części bielunia zawierają związki trujące zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Aby móc napawać się widokiem okazałych kwiatów, trzeba najpierw zdobyć nasiona bielunia. Nie będzie to trudne zadanie, ponieważ wszystkie większe sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór odmian tej rośliny. W zależności od gatunku ceny nieco się różnią, ale nie są wysokie. Warto zatem skusić się na zakup, zwłaszcza nasion bielunia drzewiastego, który może stać się główną ozdobą naszego ogrodu.


JAKIE NASIONA KUPIĆ?


Nasiona bielunia zawierają silnie trujące alkaloidy. Wśród nich znajdują się jednak takie związki jak atropina i skopolamina, które mają zastosowanie w lecznictwie. Ze względu na te specyficzne właściwości zakupu materiału siewnego należy dokonywać ze szczególną rozwagą. Unikajmy niesprawdzonych sprzedawców, którzy oferują nasiona niewiadomego pochodzenia. Z zaufaniem spoglądajmy zaś w stronę sklepów współpracujących ze znanymi producentami, którzy posiadają plantacje poddawane szeregowi testów na jakość.

Nasiona powinny być szczelnie zapakowane i dobrze opisane. Na torebkach muszą się znajdować: nazwa gatunkowa i odmianowa, dokładny opis uprawy oraz adnotacje o dacie przydatności i wadze nasion.


ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA


Nasiona bielunia kiełkują pod osłonami (w szklarni lub oranżerii) lub w warunkach mieszkalnych po ok. 14–30 dniach. Aby jednak w ogóle zaczęły kiełkować, potrzebują minimalnej temperatury pokojowej, to jest mniej więcej 18–20°C. Nocą nie powinna z kolei spadać poniżej 10°C.


GDZIE SIAĆ NASIONA?


Nasiona bielunia mogą zostać wysiane do ziemi doniczkowej dla roślin kwitnących – musi być jednak bardzo dobrej jakości. Ponadto materiał siewny najlepiej radzi sobie w podłożu przepuszczalnym, lekko wilgotnym, ale nie mokrym. Unikajmy zatem stagnującej wody – w przypadku uprawy w doniczkach regularnie odlewajmy nadmiar wody z podstawki. Warto też na dnie usypać warstwę drenażu ze żwiru lub keramzytu. Poza tym stanowisko powinno być osłonięte od wiatru, aby dorosłe rośliny, które osiągają okazałe rozmiary, nie zniekształcały się od mocnych podmuchów. W tym celu przydadzą się również podpory. Bieluniom trzeba też zapewnić dostęp do światła, jednak w umiarkowanym stopniu – niezbyt dobrze tolerują bowiem ostre słońce.


KIEDY I JAK SIAĆ NASIONA?


Bieluń drzewiasty zawiązuje kwiaty przez dosyć długi czas – od czerwca aż do października, jednak największy ich wysyp następuje w sierpniu. Aby jednak kwitnienie nie zostało niczym zakłócone, nasiona należy wysiać do gruntu dopiero, gdy miną ostatnie przymrozki, to jest w drugiej połowie maja. To bardzo ważne, ponieważ te rośliny o tropikalnym rodowodzie nie tolerują chłodów. Możliwy jest również wysiew wczesną wiosną (na przełomie lutego i marca), ale tylko do donic umieszczonych pod osłonami. Nasiona należy najpierw dobrze namoczyć, a następnie umieścić dosyć płytko w podłożu.

Ważne, by doniczki, do których wysiejemy nasiona, były duże. Przykładowo młode bielunie drzewiaste będą potrzebowały donic o pojemności 5–10 l, natomiast dorosłe – nawet 30 czy 40-litrowych.


ZBIÓR NASION


Nasiona bielunia znajdują się w okazałych kolczastych torebkach, które wyglądem przypominają kasztany w łupinach. U odmian drzewiastych (brugmansji) nasiona są silnie trujące i zazwyczaj nie wykorzystuje się ich później do rozmnażania. W związku z tym zaleca się usuwać świeżo zawiązane owoce i w razie potrzeby korzystać wyłącznie z nasion pozyskanych z profesjonalnych plantacji.

Jeśli jednak wiemy, jak radzić sobie z tego typu materiałem siewnym, to powinniśmy zebrać owoce, zanim jeszcze się otworzą. Odłóżmy je do suszenia – wtedy zaczną pękać i uwolnią nasiona. Do podsuszania tego typu materiału siewnego najlepiej nadają się suszarnie o temperaturze 50–60°C. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz