Budynek bez pozwolenia na podstawie zgłoszenia

Jesteś tutaj:

Budynek bez pozwolenia na podstawie zgłoszenia

3,4/5 (71 ocen)
Dom

Ogrody działkowe


Budynek bez pozwolenia na budowę to zazwyczaj wymienione powyżej altany lub budynki gospodarcze. Ich popularność nie ogranicza się wyłącznie do prywatnych posesji. Są one także bardzo często spotykane w ogrodach działkowych.

Dla przykładu: trwałe połączenie domku letniskowego z gruntem nie daje już możliwości zgłoszenia– stąd tak często pojawiającym się problemem w przypadku ogrodów działkowych staje się samowola budowlana.

W związku z tym należy wcześniej pomyśleć o rodzaju wznoszonej konstrukcji. Ciekawymi przykładami aranżacyjnymi dającymi możliwość budowy nietypowego domku letniskowego niepołączonego trwale z gruntem są oczywiście domki na drzewach oraz tzw. domy na wodzie. Ich wnętrza mogą zapewnić podobne warunki użytkowe jak w tradycyjnych domkach letniskowych. Z pewnością nietypowe konstrukcje na drzewach czy pływające na wodzie stają się sposobem na oryginalność, funkcjonalność, a przede wszystkim  skrócenie czasu ich budowy. Zazwyczaj wykorzystywanym materiałem do ich wzniesienia jest oczywiście drewno, które doskonale komponuje się z otaczającą  naturą.

Warto jednak podkreślić, że aby zapewnić większą trwałość konstrukcji oraz podwyższyć standard użytkowy właściciele ziemi w obrębie gór, jezior czy mórz decydują się na domki letniskowe wymagające wcześniejszej decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba zaznaczyć, że domki letniskowe wymagają odprowadzenia podatku od nieruchomości. Niewielkie konstrukcje to nadal skojarzenie przede wszystkim z działkowiczami, a nie inwestorami prowadzącymi działalność związaną z wynajmem domków letniskowych.
mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz