Budowa tarasu - rodzaje oraz wykonanie

Jesteś tutaj:

Budowa tarasu - rodzaje oraz wykonanie

3,2/5 (9 ocen)

 

Budowa tarasu

 

Taras to przedłużenie domu. Powiększa przestrzeń mieszkalną i wypoczynkową. Łączy dom z ogrodem. Stanowi miejsce relaksu wśród zieleni, a zarazem jest blisko mieszkania. Zazwyczaj taras planuje się już na etapie budowy domu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dobudować go do istniejącego budynku. Forma tarasu i materiał, z jakiego jest wykonany, powinny pasować zarówno do stylu domu, jak i ogrodu. Materiały wykorzystane do stworzenia takiego miejsca wypoczynkowego powinny być wytrzymałe, odporne na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych. Powierzchnia tarasu musi być bezpieczna, bez większych nierówności, łatwa w czyszczeniu i trwała. Nie może natomiast być śliska. Meble tarasowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na wpływ pogody. Do ochrony przed słońcem możemy wykorzystać parasole lub wybudować zadaszenie.

 

Taras z drewna

 

Decydując się na taras drewniany, powinniśmy wybierać deski o dużej trwałości. Najlepiej sprawdzą się gatunki o twardym drewnie, które z natury są dość odporne na zmienne warunki pogodowe. Z rodzimych gatunków najtwardsze będzie drewno dębu, zaś z importowanych sekwoja, której drewno może pozostać nienaruszone nawet 30–50 lat. Wybierając twarde gatunki drzew, musimy się jednak liczyć z dużo wyższymi kosztami. Najtańsze będzie drewno sosnowe i świerkowe. Wykonane z niego deski będą miękkie, pod wpływem różnych czynników pogodowych mogą się odkształcać i niszczyć. Znacznie lepsze właściwości ma drewno modrzewiowe, które jednak nie jest tak łatwo dostępne jak drewno sosen i świerków. Trwałość tego materiału możemy zwiększyć, używając środków impregnujących. Odpowiednio zabezpieczone sosnowe elementy mogą wytrzymać nawet 20 lat. Należy pamiętać, że drewno po zmoczeniu może się stać śliskie, dlatego do wykładania powierzchni tarasu najlepiej wykorzystać deski ryflowane, czyli z wyciętymi rowkami.

 

Taras z kamienia

 

Jak większość naturalnych materiałów bardzo popularny jest również kamień, i to mimo wysokich cen. Szczególnie cenione są: granit, bazalt, kwarcyt i porfir, ponieważ odznaczają się najwyższą trwałością i twardością. Poza tym bardzo ładnie wyglądają. Charakteryzują się małą nasiąkliwością, są odporne na niskie temperatury i mają niewielką ścieralność. Ponadto często stosuje się wapienie i piaskowce. Nie są one jednak materiałem aż tak trwałym, dlatego powinny być impregnowane. Polecane są głównie do stosowania na zadaszonych tarasach. W sprzedaży dostępne są kamienne kostki, a także płyty o symetrycznym bądź nieregularnym kształcie. Mamy ogromne możliwości. Możemy wybierać pomiędzy rozmaitymi kolorami, deseniami i fakturami materiałów kamiennych. Podejmując decyzję, musimy jednak pamiętać, że gładko szlifowany kamień może tworzyć bardzo śliską powierzchnię.

 

Taras z betonu

 

Beton sprawdzi się doskonale przy budowie tarasu. Na pewno jest on niezastąpiony jako materiał na fundamenty. Beton doskonale komponuje się z innymi budulcami. Stanowi doskonałe podłoże na zewnątrz budynków. Jest nie tylko bezpieczny, bo nie jest śliski, lecz także odporny na użytkowanie i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Na jego korzyść przemawiają również stosunkowo niska cena i łatwa dostępność. Tarasy wykonane z betonu możemy obłożyć płytkami z rozmaitego tworzywa, dzięki czemu będziemy mogli nadać im ciekawy wygląd. Podczas wyboru okładziny należy zwrócić uwagę na jej twardość, odporność na ścieranie i mróz oraz na to, by nie była śliska. Do budowy tarasu możemy również użyć płyt wykonanych z betonu. Często zawierają one dodatek twardych odłamków granitu lub bazaltu, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe i odporne na ścieranie. Mają matową i chropowatą powierzchnię, co sprawia, że są bezpieczne. Możemy wybierać spośród różnych kształtów, kolorów i wielkości płyt i bruku betonowego.

 

Taras z cegły

 

Cegła niezwykle ładnie komponuje się z krajobrazem. Użyta w ogrodzie nada mu ciekawy charakter. Zwykłe cegły nie są zbyt dobrym materiałem do budowy tarasu, ponieważ po jakimś czasie murszeją i zaczynają się kruszyć. Ich trwałość możemy poprawić, stosując specjalne środki impregnujące. Znacznie trwalszym materiałem będą jednak cegły klinkierowe, wytwarzane z mieszanek gliny, które wypala się w wysokich temperaturach. Są one droższe od popularnych cegieł, ale odporniejsze na mróz i inne czynnik zewnętrzne. Klinkier szybko wysycha i jest antypoślizgowy, dlatego doskonale sprawdza się do wykładania powierzchni użytkowych. Cegły mogą mieć różny kształt i kolor. Podczas układania warto mieszać cegły z różnych partii, gdyż zdarza się, że różnią się one nieco odcieniem.

 

Taras z kompozytu

 

W ostatnich latach coraz chętniej wykorzystywane są materiały kompozytowe. Materiał ten złożony jest z kilku komponentów o różnych właściwościach. Do budowy tarasu najczęściej stosuje się deski kompozytowe z mączki drzewnej i polimerów (np. PCV). Ich struktura i wygląd przypominają naturalne drewno, są jednak znacznie trwalsze. Do ich wyrobu stosuje się mączkę z drewna najwyższej jakości, głównie gatunków o bardzo twardym drewnie. Materiał ten ma bardzo niską nasiąkliwość, dlatego nie musimy go impregnować środkami chemicznymi. Dzięki zawartych w nich polimerom deski są bardziej elastyczne i nie tracą kształtu jak naturalne drewno. Deski kompozytowe możemy kupić w różnych barwach, fakturach i wymiarach. Mogą na przykład przypominać drewno bejcowane lub lakierowane.

 

Wykonanie tarasu

 

Bardzo popularne jest wylewanie z betonu płyty tarasu, na której układane będą płytki ceramiczne lub kamienne. Beton wylewa się na podbudowie z utwardzonego tłucznia lub żwiru. Przed ułożeniem posadzki powinniśmy ułożyć warstwę, która będzie izolować przed wilgocią. Nadadzą się do tego folia, papa lub tłoczona membrana. Bezpośrednio pod płytkami stosujemy mineralną masę hydroizolacyjną lub płynną folię. Warto pamiętać o zachowaniu 1,5-procentowego spadku, który pozwoli na dobry odpływ wody z powierzchni tarasu. Kupując kleje i zaprawy, wybieramy przeznaczone do użycia na zewnątrz budynków. Są one droższe od zwykłych, ale odporne na niekorzystne działanie mrozu i słońca. Fugi do wypełniania szczelin między płytkami również powinny być mrozoodporne.

Tarasy z cegły, kostki, płyt kamiennych i betonowych układamy na podsypce z piasku. Na początku musimy zebrać wierzchnią warstwę ziemi. Następnie wysypujemy 15-, 20-cm warstwę tłucznia lub żwiru, którą musimy dokładnie wyrównać i ubić. W pierwszej kolejności układamy krawężniki, aby wzmocnić konstrukcję tarasu i zapobiec rozsuwaniu się jego elementów. Krawężniki można umocować w betonie. Kolejnym etapem jest wysypanie i ubicie 5-cm podsypki z piasku lub cementu wymieszanego z piaskiem. Na tak przygotowanej powierzchni układamy kostkę lub płyty.

Konstrukcje tarasu z desek drewnianych czy kompozytowych buduje się zazwyczaj na wspornikach. Zaczynamy od wykopania dołków pod betonowe stopy o głębokość 0,5 m. Mogą być kwadratowe o wymiarach ok. 30 x 30 cm. Rozmieszczamy je w odstępach 1 x 1,5 m, tak by tworzyły siatkę. Wypełniamy je betonem, w którym zalewamy metalowe kotwy. W sklepach budowlanych można kupić gotowe betonowe fundamenty ze wspornikami. Gdy beton stwardnieje do kotew mocujemy legary o wymiarach 5 x 10 cm. Pomiędzy betonem a drewnianymi legarami umieszczamy gumowe podkładki – powinny mieć minimum 1 cm grubości. Ochronią one konstrukcję przed wilgocią, dzięki czemu drewniany taras dłużej pozostanie w dobrym stanie. Stworzymy w ten sposób drewniany stelaż, na którym następnie będziemy układać deski tarasowe. Należy je dokładnie wypoziomować i przytwierdzić do legarów za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej. Gotową drewnianą konstrukcję tarasu zabezpieczmy środkami zabezpieczającymi drewno przed działaniem czynników atmosferycznych.

Wybór dobrej jakości materiałów i starannie wykonana konstrukcja tarasu pozwolą się cieszyć nim przez wiele lat. Bedzie to atrakcyjny element zarówno domu, jak i ogrodu. Idealne miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu, w którym możemy spędzać czas z bliskimi, grillując, opalając się czy jedząc posiłki.

 

Justyna Przasnyska

Koniecznie zobacz