Jesteś tutaj:

Uprawa ogórków

1Choroby i szkodniki ogórków - przegląd, objawy i zwalczanie

2Kiedy siać i sadzić ogórki? Najlepszy termin i technika siewu

3Odmiany ogórków gruntowych i szklarniowych

4Siew ogórków gruntowych

5Uprawa cebuli

6Uprawa czosnku

7Uprawa pomidorów

8Uprawa szpinaku

9Uprawa warzyw

Ogórki pochodzą z Azji. W Polsce uprawiamy je przede wszystkim na działkach i w przydomowych warzywniakach.

Warzywa można uprawiać w gruncie, pod folią, albo w inspekcie. Warzywa rosnąc pod osłonami mają zapewnione dużo potrzebnego ciepła, jednak musimy pamiętać, ze przegrzanie czy zbyt duszne powietrze też nie jest dla ogórków dobre, dlatego folię i inspekt trzeba wietrzyć i okrywać przed nadmiarem słońca.


Uprawa ogórków


Aby warzywa dobrze rosły potrzebują ciepłego stanowiska, dużo wody oraz ziemię bogatą w składniki pokarmowe, w tym próchnicę. W czasie suszy trzeba je obficie podlewać, nawet kilka razy w tygodniu.

Nie powinno się jednak podlewać roślin za mocno i za często na początku ich wzrostu. Przy podlewaniu nie należy też używać zimnej wody. Powinna być odstała, najlepiej jak wlejemy ją do konewki lub innego pojemnika i pozwolimy postać parę godzin na podwórku, w ciepły letni dzień. Wtedy woda uzyska temperaturę pokojową i będzie się nadawała do podlewania roślin.

Ogórki powinny rosnąć na słonecznym stanowisku, które jest bezwietrzne i znajduje się na południowej stronie ogrodu lub pola. Warzywa najlepiej się udają na podwyższonych grządkach. Zanim zaczniemy uprawiać ogórki należy wzbogacić podłoże, w którym będą rosły warzywa kompostem lub obornikiem. Warto, także opryskać ogórki wyciągiem ze skrzypu i pokrzyw.

Ogórków nie należy sadzić obok pomidorów oraz ziemniaków. Warto natomiast posadzić warzywo przy sałacie, czosnku, grochu, selerze oraz fasoli.

Ogórki - kwitnienie

Ogórki - kwitnienie

Wśród ogórków najpopularniejsze są odmiany konserwowe i sałatowe.

Warzywa możemy rozmnażać z nasion lub rozsad. Nasiona ogórków siejemy do ziemi po piętnastym maja, w momencie, gdy ziemia jest odpowiednio ciepła i nie ma szans na nocne przymrozki.

Ogórki dzielmy na odmiany gruntowe oraz szklarniowe.

Ogórki gruntowe to warzywa, które nie są długie i mają wiele nasion oraz przeznacza się je przede wszystkim na przetwory. Charakteryzuje je grubsza skóra.

Jeżeli chodzi o odmiany szklarniowe to warzywa są długie i jada je się na surowo. Składają się one z małej ilości nasion. Maja delikatną oraz cienką skórkę. Dlatego można je jeść ze skórą, zresztą tak są podawane w restauracjach.


Uprawiając ogórki nie należy siać ich w zasolonej glebie oraz nawozić kurzym nawozem nie rozcieńczając go.

Ogórki zbieramy w sierpniu. Gdy to zrobimy usuwamy z pola liście, dlatego, że mogą przenosić choroby oraz szkodniki. Liście należy spalić, albo wyrzucić do kosza. Pod żadnym pozorem nie wolno położyć ich na kompost oraz wykorzystać jako nawóz.

Nie warto, także zbierać do jedzenia żółtych dużych ogórków, ponieważ są one przejrzałe i nie smaczne. Są za to idealne na nasiona.

Uprawy ogórków najczęściej atakuje mączniak rzekomy.

Ogórki

OgórkiZastosowanie ogórków

Ogórki można zakisić, zakonserwować, dodać do sałatki, czy zrobić z nich zupę.

Wiele osób najbardziej lubi mizerię, ogórki ze śmietaną, które są idealnym dodatkiem do obiadu, szczególnie dobrze smakują ze schabowym, trzeba tylko uważać, aby ogórków za mocno nie posolić. Ogórek działa także jako „maseczka na twarz”, plasterki warzywa łagodzą podrażnienia, wybielają buzię oraz wygładzają zmarszczki. Położone na twarzy są dla niej miłym orzeźwieniem, powinny być lekko schłodzone, warto je na chwilę wsadzić do lodówki. Ogórek pomaga, także w procesie odchudzania, orzeźwia i gasi pragnienie. Warzywo ma małą ilość wartości odżywczych. Trochę „witamin” znajduje się w ogórkach kiszonych. Pod warunkiem, że wyjmujemy je ze słoika widelcem, a nie ręką.

Ogórki mają w sobie szczątkowe ilości witamin, ciężko znaleźć w nich sole mineralne, jednak nie wyobrażam sobie, że mogłabym nie jeść tych warzyw. Zaletą ich jest, że mają w sobie dużo wody, co pomaga nawadniać organizm. Kupując ogórki w sklepie wybieramy jędrne egzemplarze o ładnej mocno wybarwionej skórze. Przy czym jeżeli jest ona bardzo ciemno zielona to może to być efekt używania w uprawie nawozu, który powoduje ten skutek. Nie jest to szkodliwe dla zdrowia. Nie kupujemy podsuszonych ogórków, gdyż są wyjątkowo niesmaczne.

Uprawa ogórków

Uprawa ogórków

Ogórki konserwowe

Warto zrobić na zimę parę słoików ogórków konserwowych, o to łatwy przepis. Powinniśmy kupić dwa kilo niedużych ogórków i zaopatrzyć się w takie składniki jak szklanka octu, litr wody, dwie łyżki soli, szklanka cukru, sześć ząbków czosnku, koper, pieprz w ziarnach, chrzan, cebulę oraz ziele angielskie.

Potem gotujemy wodę z solą, cukrem oraz octem, w ten sposób powstaje zalewa, którą potem zalejemy ogórki. Następnie parę godzin moczymy ogórki w zimnej wodzie, wkładamy je pionowo do słoików dodajemy czosnek, ziele angielskie, plasterki cebuli, koper i chrzan. Na koniec zalewamy ogórki zalewą i parę minut pasteryzujemy. Potem zakręcamy słoiki i stawiamy na kuchennym blacie do góry wieczkiem. Po czym kontynuujemy pasteryzację w wodzie. Jej temperatura musi być zbliżona do temperatury zalewy. Gdy ogórki zmienią barwę kończymy je pasteryzować. W zimowe dni są prawdziwym smakołykiem podczas obiadu.

Agnieszka Krakowiak

Koniecznie zobacz