Jesteś tutaj:

Kwiaty cięte - trwałość kwiatów w wazonie

Dalie (Georginie) - kwiaty tysiąca odmian
Dyptam jesionolistny (Krzew Mojżesza)
Gailardia nadobna - kwiat pożądany w ogrodzie
Lilie ogrodowe - odmiany, uprawa i pielęgnacja
Łubin - imponujący kwiat nie tylko do ogrodu wiejskiego
Niezapominajki - znane i lubiane kwiaty
Pielęgnacja storczyków - podstawowe zasady
Tulipany - odmiany, uprawa i pielęgnacja
Uprawa storczyków od podstaw

Kupując kwiaty cięte pragniemy, aby jak najdłużej stały w wazonie, jest to szczególnie ważne, wtedy gdy chcemy je komuś podarować na imieniny czy urodziny. Dlatego zawsze kupujemy świeże rośliny o nie do końca rozwiniętych pączkach.  Prosimy kwiaciarkę, żeby zrobiła bukiet przy nas, wtedy mamy gwarancję, że jest on świeży i nie jest zrobiony ze starych kwiatów

Gdy przynosimy rośliny do domu to od razu stawiamy je w wazonie w zimnej wodzie, a tulipanom przycinamy końce łodyg. Jednak czy to wystarczy  ………

Woda dla kwiatów

Najważniejsze jest, aby kwiaty miały dostęp do wody. Po przyniesieniu roślin do domu powinniśmy przed wstawieniem ich do wazonu przyciąć im łodygi, najkorzystniej wykonać to pod wodą. Łodygi tniemy ukośnie ostrym nożem. Znacznie to ułatwi wchłanianie im wody, którą powinniśmy zmieniać w wazonie zawsze wtedy, gdy jest mętna i brzydko pachnie.  Woda do której wpadają liście z kwiatów i  w której gniją łodygi staje się źródłem bakterii, dlatego tak ważne jest jej regularne wymienianie i usuwanie więdnących części roślin.

Poza tym, gdy w wazonie jest za mało wody należy ją jak najszybciej dolać. Powinno jej być pół wazonu.  Najkorzystniej dla kwiatów jest, gdy ma ona temperaturę pokojową. A najlepiej byłoby gdyby kwiaty stały w deszczówce. Jednak na ogół jest to nie możliwe.  Gdy już wlewamy do wazonu wodę z kranu to byłoby dobrze, gdyby była bez chloru.  Będzie jeżeli nalanej do wazonu wodzie pozwolimy odstać zanim podlejemy kwiaty, przynajmniej parę godzin. Czym dłużej tym lepiej. Woda będzie, także bez chloru, gdy ją ugotujemy.

 

Czysty wazon

Tak samo jak ważna jest czysta woda, niezbędny jest czysty wazon. Za każdym razem, gdy wymieniamy wodę powinniśmy przemyć łodygi kwiatów i wazon. Łodygi nie mogą być brudne i lepkie, gdyż łatwiej wtedy gniją. Wazon powinien być odkażony płynem do mycia naczyń, na jego ściankach nie powinno być żadnych pozostałości roślin czy osadów.


Ogrodowe kwiaty cięte w wazonie

Ogrodowe kwiaty cięte w wazonie

Etylen z owoców

Nie powinniśmy stawiać kwiatów obok owoców, ze względu na etylen, który one wydzielają.  Powoduje on szybsze więdnięcie kwiatów. Szczególnie wrażliwe  są na to róże i goździki. A najwięcej etylenu mają w sobie jabłka.

Dłuższe  życie kwiatów

Róże

Róże powinny stać same w wazonie i warto często zmieniać im wodę.  Jeżeli zauważymy, że kwiaty robią się nie świeże można rośliny włożyć na około pół godziny do ciepłej wody.  Dobrym sposobem jest, również opalanie końców pędów róż nad płomieniem oraz włożenie ich na chwilę do wrzątku, tak do minuty.

Narcyz

Końcówki łodyg kwiatów, które kupiliśmy lub zerwaliśmy w ogrodzie lekko ucinamy. Potem zanurzamy je na parę godzin w wodzie, która ma temperaturę pokojową. Ma to na celu wyeliminowanie  nadmiaru śluzu. Po tym zabiegu  wkładamy kwiaty do wazonu z czystą wodą.

Tulipany

Najlepiej kupować lub zrywać w ogrodzie  tulipany, które mają ładnie wybarwione pąki.  W przypadku,  których wiadomo, że niedługo  zakwitną. Takie tulipany najdłużej będą stały w wazonie.

Dalie

Aby przywrócić kwiatom świeżość na parę minut końce ich łodyg wkładamy do gorącej wody, po czym zanurzamy je w occie.

Irysy

Końce łodyżek irysów wkładamy do wrzątku na około cztery minuty.


Kwiaty cięte - słoneczniki

Kwiaty cięte - słoneczniki

Hiacynty

Kwiaty te najdłużej zachowają świeżość, gdy kupimy je jako rośliny doniczkowe a nie jako kwiaty cięte. Jeżeli będą stały w doniczce to wystarczy je tylko regularnie podlewać. Natomiast jeżeli wyjmiemy je z doniczki i wstawimy wraz z cebulą do wazonu z wodą, to trzeba wymieniać wodę zawsze wtedy, gdy jest mętna i zaczyna brzydko pachnieć. Przy każdej wymianie wody obmywamy z brudu, także cebule, zapobiegnie to ich gniciu. Gdy zdecydujemy się na kwiaty cięte, to regularnie wymieniamy im wodę i usuwamy kwiaty, które zwiędły.

Storczyki

Łodygę storczyka należy ukośnie uciąć i biorąc pod uwagę fakt, że w naszych domach z kwiatów ciętych goszczą najczęściej Cymbidia zapewnić mu solidny wazon, który utrzyma jego ciężar. Kwiaty piją dużo wody, dlatego należy regularnie kontrolować jej stan w wazonie. Poza tym nie lubią  przebywać w pomieszczeniu, w którym pali się papierosy i panują przeciągi.

Hortensje

Gdy rośliny zaczynają gorzej wyglądać należy przyciąć ich łodygi pod wodą  i włożyć na około dziesięć minut  końce łodyg  do octu.

Kiedy  zbieramy  kwiaty.

Nie zbieramy kwiatów w dni deszczowe.  Najlepiej ścinać je z samego rana, takie kwiaty będą najdłużej stały w wazonie.  Kwiaty zrywamy w różnych fazach ich rozwoju. Na przykład astry i chryzantemy zbiera się, gdy zakwitną a narcyzy i tulipany, gdy mają wybarwione pąki.


Cięcie kwiatów

Do ścinania kwiatów używamy sekatora lub noża. Narzędzia muszą być ostre, a cięcie zdecydowane. To znaczy kwiat ucinamy za jednym razem i  miejsce cięcia powinno być gładkie.  Dbamy o to aby nie uszkodzić łodygi ścinanego kwiatu i rośliny z której on wyrósł.

 

Ogrodowe kwiaty cięte – tulipany

Ogrodowe kwiaty cięte - tulipany

Odżywki dla kwiatów

Dodając do wody  niektóre substancje można przedłużyć życie kwiatów.  Z domowych sposobów do tulipanów i narcyzów dodajemy cukier a do róż aspirynę.

Dobrym rozwiązaniem jest, także środek o nazwie Chrysal, który często możemy dostać w kwiaciarniach kupując cięte kwiaty.  Dostępny jest on w małych saszetkach.  Wykorzystujemy  jedną saszetkę na wazon z wodą.  Chrysal pomaga zachować świeżość i przejrzystość wody, zapobiega jej mętnieniu,  a tym samym bakteriom, dzięki czemu kwiaty dłużej stoją w wazonie. Zawiera w sobie elementy, które umożliwiają kwiatom większe pobieranie wody i  odżywiają je.  Wodę po użyciu środka wymieniamy w wazonie po około tygodniu.

Kwiaty w wazonie

Zanim wstawimy kwiaty do wazonu musimy przygotować ich łodygi, aby jak najlepiej pobierały wodę, od tego zależy głównie długie życie kwiatów w wazonie.  Łodygi ucinamy ostrym nożem pod wodą , robimy to skośnie.

Rośliny powinny stać w wodzie o temperaturze pokojowej, która nie zawiera w sobie chloru.  Jeżeli mamy tylko wodę chlorowaną to warto ją przegotować, poczekać, aż wystygnie i dopiero wtedy wlać do wazonu.
Warto z pędów kwiatów oberwać niektóre liście, wtedy więcej wody, którą pobiera kwiat pozostanie dla pozostałych części rośliny, na przykład pąka kwiatowego, który ładniej się rozwinie i dłużej będzie stał w wazonie.

Poza tym warto obrywać wszystkie liście z łodyg kwiatów na długości pędu, który jest zanurzony w wodzie zapobiegnie to gniciu liści, łodygi, jak również ograniczy mętnienie wody.

Najlepszym stanowiskiem dla kwiatów jest chłodne miejsce, pozbawione przeciągów i ostrego słońca. Idealnie byłoby, gdyby nie było tam, również suchego powietrza.

Agnieszka KrakowiakKoniecznie zobacz