Jesteś tutaj:

Dom z gliny - nieoczekiwany powrót z przeszłości

1Dom z cegieł - prawie same atuty

2Domek letniskowy dla ceniących ciszę i spokój

3Domy bliźniaki i szeregowe

4Domy energooszczędne - charakterystyka

5Domy kanadyjskie w Polsce?

6Domy modułowe - zalety i wady rozwiązania

7Domy z bali drewnianych - charakterystyka, konstrukcja, ocieplenie i instalacje

8Elewacja domu - drewniana, kamienna, ze szkła, z betonu i cegieł

9Materiały do budowy domu

10Tynki elewacyjne - poprawiają wygląd i chronią ściany domu

0/5 (0 ocen)
Dom

Budowa nowoczesnego domu nie musi oznaczać wykorzystania nowoczesnych materiałów budowlanych. Bardzo często to właśnie te, które były wykorzystane już w starożytności, przeżywają dzisiaj swój renesans. Tak jest chociażby z budową domów z gliny – rozwiązanie kilka lat temu szokowało, a teraz staje się konkurencyjnym dla dotychczasowych technologii stosowanych w budownictwie.


Co mówią normy?


Budowa domów z gliny jest ściśle określona w wytycznych. Nie jest zatem budową nie podlegającą kontroli, a wręcz przeciwnie. Jedną z podstawowych norm w tym zakresie jest norma branżowa BN-62/6738-02 Budownictwo z gliny. Masy gliniane.

W normie dokonano podziału mas glinianych na trzy podstawowe grupy. Masy gliniane ciężkie stosuje się do budowy ściany ubijanych lub wykonawstwa bloków ściennych. Z mas glinianych średnich wykonuje się bloki ścienne, ale także nadproża. Natomiast masy lekkie stosuje się przeważnie do produkcji płyt na ścianki działowe i wypełnień.

Bardzo często rolę wypełniacza organicznego przejmuje słoma. Jej długość powinna być dostosowana do określonej grupy masy glinianej. Masy ciężkie czy średnie wymagają zastosowania słomy o długości z przedziału: 5-10 cm. W przypadku słomy lekkiej można wykorzystać nieco większe długości, do 30 cm.

Są to wybrane zagadnienia normowe. Jednak norma precyzuje wiele innych płaszczyzn wiedzy z zakresu budownictwa z gliny (np. wymagania i badania techniczne). Normami związanymi z normą branżową są:

PN-59/B-06714 - Kruszywo mineralne.   Badania techniczne.
PN-60/B-06730 - Kruszywo żużlowe.   Żużel paleniskowy i kruszywo z żużla paleniskowego.   Badania techniczne.
PN-55/B-14501 - Zaprawy cementowo-gliniane.


Aspekty techniczne


Obecnie w budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykorzystuje się glinę lekką. Jak? Zazwyczaj jako wypełnienie konstrukcji szkieletowej budynku. Konstrukcję drewnianego szkieletu uzupełnia glina lekka.

Alternatywnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie glinianych bloczków. Bloczki są gotowymi wyrobami lub produkuje się je bezpośrednio na budowie. Ich przeznaczenie nie ogranicza się wyłącznie do ścian zewnętrznych czy wewnętrznych. Gliniane bloczki sprawdzą się zarówno w przypadku jednych jak i drugich.

 • przykładowy wymiar bloczka: 250 x 120 x 65 mm,
 • maksymalna waga bloczka: 15 kg.

Rekreacyjny dom z gliny

Rekreacyjny dom z gliny

Charakterystyka materiałów


Jakość wykonania i późniejszy komfort użytkowy domu z gliny w dużej mierze zależy od materiałów budulcowych. Dlaczego wielu decyduje się na połączenie słomy i gliny? Przede wszystkim ze względu na ich właściwości.
 

Słoma

Glina

 • wykorzystuje się najczęściej słomę żytnią lub pszenną,
 • słoma nie powinna być miękka,
 • wilgotność z przedziału 8-14%,
 • słoma zapewnia oddychanie ścian,
 • jest dobrym izolatorem,
 • przyczynia się do szybkiego czasu budowania,
 • nie wymaga dużych nakładów finansowych (niski koszt).
 • jest materiałem łatwym w kształtowaniu,
 • pełni rolę regulatora wilgotności, ponieważ proces wchłaniania i oddawania wilgoci zachodzi stosunkowo szybko,
 • konserwator drewnianego szkieletu.
 • jest reduktorem kurzu (korzystny materiał dla alergików) i zapachów.

 

 

Układanie


Wzniesienie domu z gliny to nie tylko jedna propozycja technologiczna. Jednak najczęściej wybiera się technologię opartą na wykorzystaniu słomianych bloczków pokrywanych glinianym tynkiem.

Tego rodzaju jest nie tylko prosta pod względem wykonawczym, ale przede wszystkim korzystna pod względem użytkowym. Prasowaną słomę w postaci prostopadłościanów umieszcza się jako wypełnienie drewnianego szkieletu.

Innym wypełnieniem konstrukcji nośnej budynku mogą być prasowane bloczki – cegły. Można ich użyć dopiero po wyschnięciu. Sposób układania jest zatem ściśle powiązany z wybraną technologią budownictwa glinianego.

Dom z elewacją glinianą

Dom z elewacją glinianą

Tynki gliniane


Podążając w stronę technologii słomianych bloczków nie można pominąć etapu tynkowania, czyli etapu w którym bezpośrednio wykorzystuje się gliniany materiał. Zazwyczaj popularne są gotowe tynki gliniane, sprzedawane w opakowaniach przekraczających wagowo 20 kg.

Tynki gliniane należą do materiałów ekologicznych. Dzięki nim nie tylko możesz  zakumulować ciepło, ale także wytłumić pomieszczenia od niepożądanych dźwięków czy zapachów.  Warto jednak zaznaczyć, że tynki gliniane są stosunkowo ciężkie. Wynika to ze zwiększonej gęstości. W związku z tym podłoże, na którym są kładzione powinno być mocne. Układanie tynków odbywa się na jutowych lub trzcinowych siatkach podtynkowych.


W stronę ekoosiedli


Budowanie z gliny w Polsce nie jest z pewnością tak popularne jak w Niemczech czy USA. Jednak w dniu dzisiejszym jest znacznie lepiej rozwinięte niż było to kilak lat temu. Poza granicami przekonano się już, że tworzenie tego typu ekoosiedli jest jak najbardziej pozytywne, a wykonawstwo nie powoduje, że dom z gliny wygląda jak lepianka.

Ekologiczne materiały znacznie podwyższają wartość wybudowanego domu. Tradycyjne technologie gwarantują wysoki standard, jednak nie oznacza to, że nie można takiego standardu osiągnąć w przypadku ekologicznych domów z gliny. Ciekawą propozycją wydaje się zaokrąglone wykończenie okien… Tą i wiele innych możliwości dają niepowtarzalne domy z gliny.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz