Zamawiamy projekt u architekta wnętrz

Jesteś tutaj:

Zamawiamy projekt u architekta wnętrz

0/5 (0 ocen)

Koszty i czas przygotowania projektu


Dla wielu ograniczenie stanowią bardzo często pieniądze. Zainwestowanie w architekta wnętrz kojarzone jest z niemałym nakładem finansowym. Oczywiście najtańszym rozwiązaniem okazuje się wymieniona powyżej współpraca architektów i producentów, ponieważ pozornie nic nie kosztuje. Jednak w praktyce oznacza koszt wliczony w zakup określonych mebli czy wyposażenia.

Decydując się na poradę architekta wnętrz zazwyczaj nie liczymy na bezpłatny drogowskaz. Cena uzależniona jest od poświęconego Tobie czasu i wynosi zazwyczaj ponad 200 zł/h. W związku z tym porady nie należą do tanich usług.

Zapewne największe nakłady finansowe związane są z pełnym projektem. Dzieli się go w praktyce na dwa odrębne projekty:

  • projekt koncepcyjny,
  • projekt wykonawczy.

Znacznie droższy jest oczywiście projekt wykonawczy, który zawiera rozwiązania techniczne jak i kosztowe.

Wnętrze zaprojektowane przez architekta


Umowa


Zawierając umowę z projektantem nie powinno się pozostawiać wątpliwych kwestii. Ważne jest, aby ściśle sprecyzować zakres usług, ale i odpowiedzialności, która będzie spoczywała na barkach naszego architekta.

Warto zwrócić szczególną uwagę na polisę architekta, co powinno przekładać się w sporządzonej pomiędzy stronami umowie. I tak jak ważny jest harmonogram prac podczas budowania domu tak i tutaj trzeba konkretnie sprecyzować poszczególne działania, prace, przydzielając je do konkretnych etapów wykonawczych.

Skoro pojawiła się konieczność sformułowania kolejności prac to również należy sformułować etapy rozliczeń, będące wynikiem uzyskania zdefiniowanych w umowie efektów. Oprócz tego uwzględnia się udział projektanta w zamówieniach. Jest on oczywiście działaniem odpłatnym. Trzeba o tym pamiętać, aby uniknąć problemów technicznych i finansowych.


Którego architekta wnętrz wybrać?


Dylematu nie stanowi dzisiaj chęć zaaranżowania pomieszczenia przez architekta, ale jego wybór. Nie mając styczności ze środowiskiem branżowym łatwo można skusić się na oferty znacznie odbiegające od zamieszczonego w reklamie opisu.
Stąd też najlepiej zdecydować się na sprawdzonych architektów wnętrz, którzy potwierdzą swoją precyzję na każdej z poszczególnych dróg aranżacyjnych.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz