Uprawa,właściwości i zastosowanie szczawiu - warto przeczytać!

Jesteś tutaj:

Uprawa,właściwości i zastosowanie szczawiu - warto przeczytać!

3,6/5 (7 ocen)
Szczaw jest rośliną z rodziny rdestowatych, pospolicie porastającą nasze działki i ogródki. Najbardziej popularną odmianą w Polsce jest szczaw zwyczajny. W czasach minionych był chętnie zbierany i spożywany bezpośrednio z łąk. Współcześnie coraz trudniej jest znaleźć na rynku jego dojrzałą, przeznaczoną do spożycia formę, bez problemu jednak zaopatrzymy się w nasiona. Ta roślina to połączenie walorów kulinarno-leczniczych, co w połączeniu ze stosunkowo prostą uprawą i małymi wymaganiami sprawia, że coraz częściej gości na naszych stołach. 
 

Nasiona i uprawa szczawiu

 
Szczaw nie oczekuje od nas specjalnej troski i doglądania, a nasze warunki klimatyczne są dla niego odpowiednie. Wysiew nasion powinniśmy przeprowadzić w miesiącach wiosenno-letnich, tworząc rzędy odległe od siebie o ok. 30 cm. Gleba, na jaką się zdecydujemy nie jest najistotniejszym czynnikiem – szczaw należy do warzyw mało wymagających, przez co jego uprawa uda się na każdym rodzaju podłoża. Stanowisko słoneczne czy też częściowo lub całkowicie zacienione również nie jest problemem, roślina nie potrzebuje także specjalnych warunków dotyczących wody. Jest w pełni mrozoodporna, a więc przetrwanie zimy w gruncie nie będzie dla niej wyzwaniem. Jej wysokość może dobić nawet do 150 cm. Gotowe do spożycia liście szczawiu zbiera się w zależności od terminu siewu, tj. wiosną lub jesienią. Roślina cechuje się także wysoką odpornością na choroby i niską podatnością na szkodniki. W trakcie rozwoju należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu oraz usuwaniu pędów kwiatostanów, co spowoduje zwiększenie plonów. Równie istotne, co w przypadku innych roślin jest regularne podlewanie – bez tego szczaw nie będzie w stanie prawidłowo rosnąć.
 

Właściwości i zastosowanie

 
Liście, które składają się na szczaw zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych oraz witamin. Zajadając się rośliną dostarczymy swojemu organizmowi m.in. magnez, żelazo, potas, fosfor czy też wapń. Jest ona w szczególności polecana osobom, które ze względu na nieodpowiednią ich zdaniem sylwetkę zdecydowali się na zastosowanie diety. Bardzo niska kaloryczność szczawiu jest bowiem idealną informacją dla ludzi chcących urozmaicić spożywane codziennie posiłki lub zmniejszyć ich obciążenie dla organizmu. Roślina wykazuje się również właściwościami leczniczymi. Jej spożywanie zalecane jest w przypadku problemów z przewodem pokarmowym czy też podrażnienia górnych dróg oddechowych. Ludowa medycyna wskazuje liście szczawiu jako receptę na rany i podrażnienia skóry, natomiast odwar z tej rośliny jako środek na oparzenia. W kuchni wykorzystuje się go przede wszystkim jako podstawę zupy szczawiowej. Może być również elementem sałatek, sosów, a także przyprawą podkreślającą smak np. dań mięsnych. Nadaje się do spożycia zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. 
 

Dla kogo szczaw?

 
Kwas szczawiowy występujący w szczawiu w połączeniu z wapniem tworzy ciężko rozpuszczalny szczawian wapnia, który może przyczyniać się do powstawania kamieni w nerkach. Z uwagi na to nie zaleca się spożywania szczawiu osobom cierpiącym na niedobory wapnia oraz choroby nerek. Również w przypadku osób pozbawionych jakichkolwiek przeciwwskazań nadmierne spożywanie tej rośliny niekoniecznie musi wpłynąć pozytywnie na organizm. 
 

Podsumowanie

 
Szczaw to roślina wyposażona w ogrom potrzebnych organizmowi składników oraz odznaczająca się właściwościami odżywczo-leczniczymi. Prostota w uprawie oraz małe wymagania sprawiają, że jest dość popularna. W naszym kraju najbardziej popularną odmianą jest szczaw zwyczajny, a jego uprawa odbywa się głównie w niewielkich ilościach na prywatnych działach i ogródkach. Nasiona szczawiu możemy pozyskać bardzo łatwo, a ich wysiew i dalszy rozwój rośliny nie stanowią wyzwania. Regularne spożywanie szczawiu z pewnością wpływa korzystnie na kondycję fizyczną oraz jest przykładem zdrowego trybu życia dla innych.

Koniecznie zobacz