Uprawa papryki - wymagania, rozsada i odmiany

Jesteś tutaj:

Uprawa papryki - wymagania, rozsada i odmiany

3,4/5 (137 ocen)

Zbiór


Zbiór owoców uzależniony jest od przeznaczenia oraz uprawianej odmiany. Do bezpośredniego spożycia zbiera się paprykę sukcesywnie w miarę dojrzewania (zwykle zbiory rozpoczynają się w VIII), kiedy owoce osiągają pełnię wybarwienia. Jeśli mają być przeznaczone do transportu lub kilkudniowego przechowywania (najlepiej w lodówce), powinny być zebrane, kiedy jeszcze nie są w pełni dojrzałe.

Uprawa papryki

Uprawa papryki

Odmiany


Odmian papryki jest bardzo dużo i z roku na rok pojawiają się kolejne, dlatego trudno byłoby wymienić wszystkie, dostępne na rynku ogrodniczym. Przykładem słodkich owoców o różnym zabarwieniu mogą być min.: Lilac Bell (fioletowa), Marconi Red (czerwona, słodka), Red Knight (czerwona, bardzo wczesna), Belladonna (o kremowych owocach), Shanghai (żółta), King Arthur (czerwona, wczesna, może być uprawiana na odkrytym terenie). Natomiast wśród ostrych możemy spotkać: Jalapeno (początkowo zielone, następnie jaskrawoczerwone), Purple Thai Chili (początkowo fioletowe, następnie ciemnoczerwone).
Są też dostępne polskie odmiany papryki słodkiej, które lepiej znoszą warunki uprawy w Grucie od pozostałych np.: Mira i Zorza (żółto owocowe) oraz Maja i Roberta (czerwone).

Wysokiej jakości nasiona papryki do nabycia tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz