Uprawa bobu - siew, wymagania, odmiany i zbiór. Bób bez tajemnic!

Jesteś tutaj:

Uprawa bobu - siew, wymagania, odmiany i zbiór. Bób bez tajemnic!

3,2/5 (548 ocen)

Siew nasion


Uprawę bobu należy rozpocząć bardzo wczesną wiosną, gdyż panujące wtedy warunki atmosferyczne są najbardziej odpowiednie do prawidłowego wzrostu i rozwoju warzywa. Nasiona można wysiewać już w marcu, a w razie wyjątkowo niesprzyjających warunków, na początku kwietnia. Dalsze opóźnianie terminu siewu jest niewskazane, gdyż skutkuje wyraźnym spadkiem plonu. Nasiona wysiewa się w rzędy oddalone od siebie o ok. 30 - 50 cm., umieszczając je w rzędzie co 10 - 25 cm. na głębokości ok. 4 cm.


Zabiegi pielęgnacyjne


Główne zabiegi pielęgnacyjne w uprawie bobu to odchwaszczanie, niezbędne we wczesnej fazie wzrostu siewek oraz nawadnianie w okresie wiązania się kwiatów i strąków nasiennych. Na mniejszych obszarach, można też zastosować ogławianie bobu, co sprzyja wytwarzaniu lepiej rozwiniętych strąków i zapobiega rozwojowi mszycy trzmielinowo-burakowej. Wierzchołki pędów ogławia się wtedy, gdy rośliny zawiążą 4 - 6 strąków.


Zbiór


Zbiór strąków powinien rozpocząć się, gdy nasiona osiągną dojrzałość mleczną i staną się soczyste (ok. połowy lipca), a okrywy strąków pozostaną zielone i jędrne. Nasiona na suche ziarno zbiera się natomiast wczesną jesienią (IX), kiedy okrywy strąków wyschną i ściemnieją. Pozostające na polu po zbiorach bobu resztki roślinne, można zaorać, traktując je jak wartościowy nawóz zielony dla przyszłych upraw. Przyoranie może być wykonane jednak tylko wtedy, gdy podczas uprawy nie wystąpiły na roślinach żadne groźne choroby lub szkodniki, które mogłyby przezimować w podłożu, stanowiąc zagrożenie dla kolejnych upraw.


Choroby i szkodniki


Podobnie jak wiele innych roślin z rodziny bobowatych, bób narażony jest na szereg zagrożeń ze strony chorób i szkodników. Do najczęstszych problemów pojawiających się w jego uprawie należą takie choroby jak askochytoza bobu, rdza bobu i mączniaki oraz szkodniki: trzmielinowo-burakowa, oprzędzik pręgowany i strąkowiec bobowy.

Szeroki wybór nasion bobu do siewu znajdziesz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Uprawa warzyw w polu” Skąpski H., Dąbrowska B., Wyd. SGGW, Warszawa 1994  
2. „Warzywnictwo” E. Kołota, M. Orłowski, A. Biesiada, wyd. UWP Wrocław 2007 r.
3. „Warzywnictwo” Zofia Dobrakowska-Kopecka, Roch Włodzimierz Doruchowski, Marian Gapiński, PWRiL W-wa 1999r.
4. „Warzywa wędrują za człowiekiem” B. Kuźmiński LSW W-wa 1975r.
 

Koniecznie zobacz