Umowy deweloperskie

Jesteś tutaj:

Umowy deweloperskie

3/5 (2 ocen)

Deweloper przed zawarciem umowy z potencjalnym nabywcą zobowiązany jest do stworzenia i przedstawienia nabywcy Prospektu informacyjnego. Deweloperzy działający bez takowego prospektu mogą zostać ukarani na skutek popełnienia wykroczenia.

Prospekt informacyjny ma na celu możliwość wstępnego zapoznania się nabywcy z prowadzoną działalnością dewelopera, jego finansami, a także z prowadzonym przez dewelopera przedsięwzięciu inwestycyjnym.

Dzięki wprowadzeniu Prospektów informacyjnych zawarcie umowy ma być znacznie bardziej proste, przejrzyste i ściślej sprecyzowane. Należy pamiętać, że prospekty są nieodpłatne. Deweloper nie może zatem żądać od nas jakichkolwiek pieniędzy za przedstawienie tego rodzaju informacji.

Jak reagują na takie nowinki w prawie deweloperzy? Przede wszystkim jest to dodatkowa „papierkowa praca”, która w większości przypadków odbija się właśnie na klientach poprzez wzrost cen (nawet o kilka procent).


Odstąpienie od umowy


Ustawa reguluje 6 podstawowych przypadków, kiedy nabywca może odstąpić od umowy deweloperskiej. Takie prawo przysługuje tym z nas, którzy zawarli niepełną umowę (niezawierającą elementów określonych w ustawie), a także niezgodności Prospektu informacyjnego czy załączników z umową lub stanem faktycznym w dniu podpisania umowy.
Możemy odstąpić od umowy w terminie 30 dni od jej zawarcia.

Jeżeli natomiast prawo nie zostanie przeniesione na nabywcę zgodnie z podpisaną umową może on podjąć konkretne kroki w kierunku dewelopera. Mianowicie: wyznacza deweloperowi 120 dniowy termin na przeniesienie prawa. Jeżeli deweloper prawa nie przeniesie to mamy prawo do odstąpienia od umowy.

Nowa ustawa deweloperska znacznie bardziej przyczyni się do precyzyjnego formułowania umów deweloperskich. Czy jednak to wystarczy? W prawie znajduje się szereg luk, które mogą być przecież wykorzystane…

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz