Trytoma groniasta (Kniphofia ogrodowa) - Płonąca Pochodnia

Jesteś tutaj:

Trytoma groniasta (Kniphofia ogrodowa) - Płonąca Pochodnia

3,5/5 (425 ocen)

Nawożenie umiarkowane, jesienią można podsypać dobrze rozłożonego kompostu, a  w okresie wegetacji, w razie potrzeby wieloskładnikowego nawozu dla roślin kwitnących.

Mimo że czasami sprzedawcy twierdzą, że trytoma groniasta jest w pełni odporna na mróz, to niestety tak nie jest, zwłaszcza w chłodniejszych częściach kraju potrafi przemarzać. Przede wszystkim przed nadejściem mrozów, w słoneczny dzień, liście trytomy należy związać, a następnie okryć grubą warstwą (około 30 cm)  suchych liści, wiórów bądź odkwaszonym torfem. Innym rozwiązaniem jest wykopanie rośliny i przechowanie jej w pojemniku w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu ( np. piwnica)

Trytomy groniaste

Trytomy groniaste

Rozmnażanie


Kniphofia uvaria zawiązuje w naszym klimacie nasiona, tak więc  warto rozmnażać ją generatywnie poprzez nasiona. Wysiew nasion wczesną wiosną do skrzynek bądź doniczek. Pamiętajmy, że powinny przejść kilkutygodniową  stratyfikację w chłodniejszym i wilgotnym miejscu (lodówka).

Czy wiesz że …

Stratyfikacja jest zabiegiem, podczas którego nasiona poddawane są pod działanie niskiej temperatury na poziomie 0-6°C np. poprzez umieszczenie ich w lodówce.

Po wzejściu siewek należy je przepikować do doniczek, a jak podrosną wysadzamy je na miejsce stałe. Kwitnące rośliny uzyskamy w drugim roku uprawy.

Trytomę groniastą możemy także rozmnożyć poprzez podział rośliny wiosną, a także przez odrosty późną wiosną.

Trytoma groniasta (Kniphofia ogrodowa) - Płonąca Pochodnia

Trytoma groniasta

Zastosowanie


Trytomy groniaste to wyjątkowo malownicze byliny, które doskonale prezentują się jako soliter na tle trawnika. Nie mniej jednak  odnajdują się także w grupie i nie tylko w towarzystwie egzotycznych roślin. Polecana jest do upiększania rabat w pobliżu zbiorników wodnych. U mnie przepięknie prezentuje się na tle kamieni i niewielkiego strumyka. Wokół niej nie brakuje iglaków, lilii, a u podnóża złocista tojeść płożąca. Przepięknie prezentuje się w takich ciepłych, dość naturalistycznych zestawieniach.  Dzięki wyrazistym kwiatom doskonale komponuje się z ciemną zielenią np. laurowiśni. Kniphofia uvaria bez wątpienia uatrakcyjni balkon i taras. Ze względu na piękne kwiaty może być uprawiana także na kwiat cięty.

Trytoma groniasta (Kniphofia ogrodowa)

Trytoma groniasta

Uwagi końcowe


Trytomę groniastą można spotkać także pod nazwą płonąca pochodnia oraz wstydlin groniasty.

Wysokiej jakości sadzonki - kłącza trytomy groniastej kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki


 

Koniecznie zobacz