Seler - uprawa, właściwości i odmiany

Jesteś tutaj:

Seler - uprawa, właściwości i odmiany

3,5/5 (194 ocen)

Różnice w uprawie gatunków korzeniowych i naciowych, widoczne są przede wszystkim w nawożeniu. Wszystkie selery potrzebują w glebie dużej ilości składników pokarmowych i dobrze reagują na nawożenie naturalne (np. w postaci obornika, w roku poprzedzającym uprawę), ale z powodu długiego okresu wegetacji, oczekują dodatkowego nawożenia mineralnego. W przypadku selerów korzeniowych, powinniśmy jednak ograniczyć nawozy azotowe (większy rozwój części zielonej i powstawanie pustych przestrzeni w korzeniu), co z kolei w przypadku gatunków liściowych, jest już bardziej wskazane. Aby nie popełnić błędu, lepiej więc skorzystać ze zbilansowanych nawozów wieloskładnikowych niż próbować dostarczać roślinom pojedyncze składniki. Posadzone w maju selery możemy zacząć zbierać w lipcu i sierpniu (małe, razem z nacią), a do zimowego przechowania (głównie odmiany korzeniowe) w październiku.

Uprawa selera

Uprawa selera



Gatunki i odmiany


Na rynku odmian wszystkich grup selerów jest całkiem sporo, dlatego z pewnością jest w czym wybierać. Przykładowe odmiany w poszczególnych grupach to:

Selery korzeniowe (selery zwyczajne): „Jabłkowy” – korzeń nieduży, spłaszczony, odmiana wczesna, plenna o jasnym zabarwieniu korzenia, „Feniks” – odmiana wczesna o dużym, kulistym korzeniu i białym, nieciemniejącym miąższu, nie mającym tendencji do parcienia, dość odporna na septoriozę, „Diamant” – korzenie duże, kuliste, mała skłonność do tworzenia pustych przestrzeni, dobrze przechowujące się przez okres zimy, „Albin” – odmiana plenna, dobrze przechowująca się przez okres zimy, tworząca duże, okrągłe zgrubienia, rzadko parciejąca.

Selery naciowe (łodygowe): „Verde Pascal” – smaczna odmiana o grubych ogonkach i syreniej sile wzrostu, „Nuget” – tworzy duże rozety i mięsiste ogonki liściowe, w jasnym, żółtozielonym kolorze, „Malachit” – tworzy niezbyt wysokie łodygi z dużą ilością aromatycznych liści, średniowczesna, „Zefir” – o mięsistych, zielonych ogonkach liściowych, „Golden Spartan” – o ciekawym, żółto złocistym zabarwieniu ogonków liściowych.

Selery liściowe: „Safir” – odmiana tworząca dużą masę liściową, aromatyczna, doskonała do suszenia, nie tworzy zgrubienia korzeniowego, „Green Cutting” – delikatne, zielone liście, doskonałe do spożycia na surowo, nie tworzy zgrubienia korzeniowego.

Certyfikowane nasiona selera do siewu kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz